Д есетки смелчаци за поредна година се хвърлиха в ледените води, за да спасят Кръста. Тази година в времето е по-топло от обичайното и допринесе за провеждането на Богоявленския ритуал на повече места, предаде репортер на БГНЕС.
- София
В 13 часа беше изпълнен ритуалът по хвърляне на кръста във водите на езерото в ж.к. „Дружба “, на ул.“Кръстьо Пастухов“. Събитието се състоя на понтона при амфитеатъра в парк „Дружба“. Тържественият водосвет беше отслужен от Белоградчишкия епископ Поликарп.
Богоявление е: Небето се отваря! Какво гласят поверията
Преди Великия богоявленски водосвет тръгна литийно шествие от храма „Св. преп. Наум Охридски“, който се намира в близост до езерото.
- Стара Загора
На 6 януари, по повод Богоявление, от 9.30 часа, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи Утреня и Св. Златоустова литургия в катедралния храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“.
От там, в 12.00 часа, тръгна Литийно шествие до езерото в парк „Йордан Капсамунов“, където беше извършен Богоявленски водосвет на бойните знамена на военните формирования от Старозагорския гарнизон. По традиция, Старозагорският митрополит Киприан ще потопи Богоявленския кръст в ледените води на езерото.
Празничният 6 януари отбелезаха и в курортното селище Старозагорски минерални бани по инициатива на местното кметство, читалището и църковното настоятелство. Св. Литургия извърши отец Йордан в храм „Св. Козма Зографски“ в 9.30 часа. От 11.30 часа, на моста срещу минералната баня, беше отслужен Богоявленски водосвет и ритуалът с потапяне на кръста в реката.
- Ямбол
В петък, 6 януари, в Ямбол се проведе традиционният ритуал по повод Богоявление, който започна в 11:30 часа с тържествен водосвет за успехите на Българската армия и нейните бойни знамена пред храм „Свети Николай Чудотворец“. На церемонията присъстваха представителни части от гарнизон Ямбол, официални лица и граждани.
Литийно шествие потегли от храма в 11:50 часа и се отправи към моста в Градския парк, намиращ се до Минералната баня.
В 12:00 часа от моста ритуално беше хвърлен Светия Кръст във водите на река Тунджа. Мъжът, който го извади, получи благословия за здраве от свещениците и награда от кмета на община Ямбол Валентин Ревански.
С всяка изминала година все повече са кандидатите, които скачат в реката, за да извадят Кръста.
- Калофер
С тъпани, гайди и силна песен минути преди 08:00 ч. момчета, млади мъже и по-възрастни калоферци, начело с трибагреника, нагазиха във водите на река Тунджа. Малко след това бе изваден и Христовият кръст. Ритуалът бе извършен до Черковския мост в Калофер под възгласи "Българи. Юнаци". След "спасяването" на кръста, той бе даден на най-малкия участник в мъжкото хоро.
Преди да влязат във водите, участниците в хорото бяха благословени от отец Димитрий от църквата „Свети Архангел“. Оттам шествието с тъпани и народни хора тръгна към Черковския мост на река Тунджа.
Нови традиции се въвеждат тази година: след изваждането на кръста, всеки желаещ може да го пипне и докосне, а множество деца участват в ритуала.
Тази година лед няма, сняг също. В топлото януарско време подготовката за мъжкото хоро започна още от вчера със силно червено вино и домашни мезета. В къщата на кмета на града Румен Стоянов мъжете подгряват, свирят гайди и тъпани и пеят песни.
В последните години стотици идват в града на Ботев, за да се докоснат до традицията. Кметът призова хората, дошли да наблюдават мъжкото хоро, да останат до обяд и да присъстват на отбелязването на годишнината от рождението на Христо Ботев.
Според легендата Калофер е основан през 1533 г. Тогава група мъже предвождани от Калифер войвода, "владеели" тази част на Стара планина и постоянно нападали преминаващите турските кервани. Невъзможността да се справи с Калифер войвода и хората му принудила султана да разреши на хайдутите да се заселят по тези земи при условие, че престанат да нападат керваните. Войводата приема предложението и се установява в землището на днешен Калофер. През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център, с доходоносен поминък за местните хора, заради което бил наречен "Алтън Калофер" - Златен Калофер. Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити и всички мъже и градът е разрушен.
Според православието това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Иисус Христос. Това е и причината ритуалите в този ден да са свързани с освещаването на водата и кръста. Светото кръщение е едно от Седемте тайнства на вярата. В народните традиции, на Йордановден или Водици, както още е наричано Богоявление, ако времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна. Вярва се още, че който извади от водите символа на християнската вяра – ще е здрав и заобиколен от благополучие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!