О бикновено е прието да се смята, че по-творчески настроените хора избират да работят в по-малки фирми. Това има дава възможност да решават повече и по-разнообразни задачи, в които да изпъкне тяхната креативност и да демонстрират своите разнородни умения и таланти. Много често тези фирми се състоят от приятелски кръгове; легендите разказват за старт-ъпи, започнали своето съществуване в някое малко, взето под наем помещение с подарени бюра, превърнали се впоследствие в многомилонни корпорации, благодарение на креативността на своите създатели. Така ли е наистина? Малките креативни фирми, превърнали се в огромни корпорации и направили създателите си милиардери, са единици.

В България, по данни на НСИ, съществуват 375 000 микро и малки предприятия с персонал до 9 човека, което представлява над 90 % от общия брой на предприятията в страната. Броят на най-големите предприятия и фирми, с работещи в тях повече от 250 човека, е едва 728. Това показва, че България не прави изключение от страните с демокрация и свободен пазар, където малките и средни предприятия са основната движеща сила на икономиката. Това са безбройните малките фирми, които всички познавамe и които варират от квартална баничарница до малка IT фирма, но с бъдещ голям потенциал! :) Разбира се, своето място имат и големите корпорации, които оперират с повече средства и съответно с по-голям мащаб на глобалния световен пазар. И в двата сектора – и в малките, и в големите фирми, в момента се отчита недостиг на работна ръка. Кое да изберем, за да разгърнем творческия си потенциал?

Ако решим да работим в малка фирма, или сами да създадем такава, трябва да сме наясно, че за добро или за зло, всичко зависи от нас. Работим с тесен кръг от хора, на които се налага да разчитаме безрезервно и ежедневно. Понякога обаче се налага да търсим и различно експертно мнение, друга гледна точка, каквато не можем да намерим в малкия колектив. Личните взаимоотношения в тази неформална група от хора – съмишленици и колеги, а много често и роднини, са много важни. Ако те по някаква причина се развалят, много често това означава и край на съвместното бизнес начинание.

Какво ни предлага голямата фирма или корпорация?

Преди всичко – финансова сигурност. Обикновено голямата компания има по-стабилни приходи и е много трудно да остане без средства за заплати. Е, понякога и големите корпорации фалират, но това означава световна криза. Голямата фирма дава възможности за кариерно израстване и ... възможности за пълно творческо разгръщане на силите.

Големите фирми и корпорации отдавна не са това, което обикновено клишето налага за тях: отнемане на индивидуалността на работещите в тях, превръщането им във „винтче и болтче“ от добре смазана машина, блестящо изиграно от Чарли Чаплин във филма „Модерни времена“. Онези „модерни времена“ обаче отдавна не са днешните модерни времена. Днес реалността е различна, дори и в една наглед толкова консервативна институция, като една банка. За съвременния подход при набирането на кадри, както и за възможносттите за разгръщане на творческата индивидуалност в работна среда в голямата корпорация, Милена, Кирил и Тодор от „Тройка на разсъмване“ разговарят в своя подкаст „Тройка по никое време“ с Йорданка Костова, директор “Управление на таланти” в Пощенска банка. Интересната гостенка опровергава всички стереотипи, които обикновено свързваме с банковия служител – настоящ и бъдещ. Личните качества, емоционалната ангажираност и проактивността на всеки кандидат са водещи при избора на всеки бъдещ служител. От своя страна банката предлага разнообразни стажантски програми и обучения, кариерно развитие – хоризонтално и вертикално. Според Йорданка Костова, целта е да се намери точното място на всеки, съобразено с творческата му индивидуалност и предпочитания. „Важното е пламъка в очите“, споделя тя. Това обяснява защо в банката не просто има място за таланти, но те се и поощряват; защо в нея работят хора завършили НАТФИЗ, както и с други творчески професии или нестандартни за финансовата сфера умения. А как точно се прави „спойката“ на един, на пръв поглед разнороден състав от индивидуалности? Какво представлява тийм-билдинг на колектив от 1000 човека на морския бряг, какъвто е този на банката? Гледайте Епизод 24 на „Тройка по никое време“ и ще научите останалото.

- Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви? - Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина езиковедът проф. Венче Попова

Почина езиковедът проф. Венче Попова

България Преди 1 час

Проф. Попова е дългогодишен директор на Летния семинар по български език, литература и култура към Софийския университет

Изтече документ с плана на Русия за Украйна: Война и разделение

Изтече документ с плана на Русия за Украйна: Война и разделение

Свят Преди 2 часа

Според документа войната ще продължи до 2026 г.

Безплатен ускорен курс по дигитален маркетинг само за 2 седмици!

Безплатен ускорен курс по дигитален маркетинг само за 2 седмици!

Технологии Преди 2 часа

Записването е отворено до 5 април 2025 г, можете да се запишете още днес!

Румънци номинират Тръмп за Нобелова награда за мир

Румънци номинират Тръмп за Нобелова награда за мир

Свят Преди 3 часа

SNSPA ще покани и други университети, национални и международни партньори, да се присъединят към инициативата

Тръмп заплаши Франция и ЕС с алкохолна война

Тръмп заплаши Франция и ЕС с алкохолна война

Свят Преди 3 часа

Този ход е ответна мярка срещу митата на ЕС върху уискито

Германска шпионска агенция смята, че "COVID-19 вероятно е започнал в лаборатория“

Германска шпионска агенция смята, че "COVID-19 вероятно е започнал в лаборатория“

Свят Преди 3 часа

Задачата е била възложена от кабинета на тогавашния германски канцлер Ангела Меркел

"Самолетът на Деня на Страшния съд" беше забелязан над Средния Запад в САЩ

"Самолетът на Деня на Страшния съд" беше забелязан над Средния Запад в САЩ

Свят Преди 3 часа

Самолетите „Страшния съд“ са проектирани да функционират като летящи военни командни центрове в случай на ядрен конфликт

Технология без батерии: Иновация за мониторинг на почвата

Технология без батерии: Иновация за мониторинг на почвата

Свят Преди 3 часа

„Знаех, че има нужда от по-евтини, достъпни и лесни за използване тестери за здравето на почвата“

Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Свят Преди 3 часа

Мицкоски: Не трябва да позволяваме европейското бъдеще да зависи от решаването на двустранни въпроси

Политически нокаут? Румънска евродепутатка влиза в президентската надпревара с боксови ръкавици

Политически нокаут? Румънска евродепутатка влиза в президентската надпревара с боксови ръкавици

Свят Преди 4 часа

Тя беше посрещната пред сградата на бюрото от около 200 симпатизанти

Въздействието на изкуствения интелект върху авторските права

Въздействието на изкуствения интелект върху авторските права

Свят Преди 4 часа

Артисти изразяват загриженост, че AI моделите използват техните творби без тяхното знание или съгласие

.

Още малко топло време, след уикенда - сняг

България Преди 4 часа

Астрономическата пролет настъпва на 20 март

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

Любопитно Преди 4 часа

Гледайте всички стартове на българския шампион Никола Цолов

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

България Преди 4 часа

Това се казва в позиция на Обществения съвет към ЦИК

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

България Преди 5 часа

Машинното гласуване е един от начините да се върне доверието в изборите, смята президентът

<p>Близък на Путин отхвърли примирието с Украйна</p>

Близък на Путин отхвърли примирието с Украйна

Свят Преди 5 часа

Според Юрий Ушаков това не би означавало нищо повече от временна почивка за украинската армия и шанс тя да се прегрупира