Културното наследство на Китай: От древно до модерно изкуство
Великата китайска стена   
Източник: iStock
0

К итай е държава с богата история и културно наследство, което се простира хилядолетия назад. От древните династии до съвременните изкуства, Китай е дом на някои от най-вълнуващите и значими творби в света.

Древните китайци са оставили наследство от изключителни архитектурни постижения като Голямата китайска стена, която е една от най-големите съоръжения на планетата. Също така, древните китайци са създали изключителни керамични изделия, като например известната Теракотена армия в град Шиан.

Древното китайско изкуство е известно с богатството си на символика и изящество. Китайската керамика, калиграфия, живопис и скулптура са само някои от изкуствата, които са оцелели през вековете и продължават да вълнуват сърцата на хората по целия свят.

Сега ще ви запознаем с част от тях:

Калиграфия

Изкуството на калиграфията - а за древните китайци то със сигурност е било изкуство - е имало за цел да демонстрира превъзходен контрол и умения при използването на четка и мастило. Калиграфията се утвърждава като една от основните форми на китайското изкуство по време на династията Хан ( 206 г. пр. Хр. - 220 г. сл. Хр.) и в продължение на две хилядолетия след това от всички образовани хора се очаква да я владеят. Някои жени, или поне определени фигури в двора, стават известни като опитни калиграфи, най-вече лейди Вей (272-349 г.), за която се твърди, че е преподавала на великия майстор Уанг Сичжи (303-361 г.).

Изкуството на калиграфията е нещо повече от просто писане, то използва различна дебелина на мазките на четката, фините им ъгли и плавната им връзка помежду им - всичко това прецизно подредено във въображаеми пространства на страницата - за да създаде естетически издържано цяло. Калиграфията се превърнала в едно от шестте класически и древни изкуства наред с ритуала, музиката, стрелбата с лък, колесничарството и числата.

Скулптура

Мащабната фигурална скулптура не е оцеляла добре, но все още могат да се видят някои монументални примери, като например тези, изсечени в скалите в пещерите Лонгмен, храма Фънсиан близо до Луоян. Фигурите с височина 17,4 метра, датиращи от 675 г. от н.е., представляват будистки Небесен цар и демонични пазители. Друг прочут пример за китайска скулптура в естествена големина са фигурите от „Теракотената армия“ на Ши Хуанти. Над 7000 фигури на воини, 600 коня и няколко колесници са поставени, за да охраняват гробницата на цинския император от III в. пр. н. е. Положени са много усилия всяка фигура да бъде уникална, въпреки че всички те са изработени от ограничен репертоар от сглобени части на тялото, направени по калъпи. Лицата и косите, по-специално, са променени, за да се създаде илюзията за истинска армия, съставена от уникални индивиди.

Що се отнася до по-малките творби, династията Шан (ок. 1600-1046 г. пр. Хр.) е известна с отливането на бронз. Често срещани форми на бронзови съдове са котли с три крака, понякога с крака, направени като животни, птици или дракони. Те могат да бъдат кръгли или квадратни и много от тях имат капаци и дръжки. Рязката релефна украса включва повтарящи се модели, маски и мотиви от свитъци. Художниците от Шан изработват и съдове под формата на триизмерни животни като овни, слонове и митологични същества.

Керамика

Китайците са майстори на грънчарството и керамиката. Произвеждали са всичко - от тежки и функционални буркани за съхранение от фаянс до изящно декорирани чаши от най-деликатния порцелан, от вази до градински столчета, от чайници до възглавници. Те произвеждат първите изделия с глазура, първите зелени селадони и първите изделия с подглазура, боядисани с кобалтово синьо. Ранното развитие на техниките и пещите довежда до по-високи температури на изпичане и до първите глазирани керамични изделия през периода Хан. Грънчарските изделия, особено съдовете, боядисани със сива глазура, които често се откриват в гробниците от Хан, много често имитират формата и украсата на бронзовите съдове и това е цел на много грънчари през следващите периоди. От глина се изработват малки неглазирани модели на обикновени къщи, които се поставят в гробниците, за да придружават мъртвите и вероятно символично да отговарят на нуждата им от нов дом. Много от тези модели са комплектовани с прилежащо животинско перо и фигурки на обитателите и животните.

Културното наследство на Китай

Малки изкуства

Златото, среброто, медта, бронзът, слоновата кост, цветното стъкло, емайлът, скъпоценните камъни, полускъпоценните камъни, коприната, дървото и кехлибарът са материали, превърнати в предмети на изкуството от талантливи занаятчии, но може би най-квинтесенциалните китайски материали за малките изкуства са нефритът и лакът. Нефритът е бил особено ценен в Китай заради своята рядкост, дълготрайност, чистота и асоциации с безсмъртието. С помощта на кръгли режещи свредла и железни инструменти твърдият материал бил издълбан във всякакви бижута, предмети от бита и фигурки на животни, хора и митични същества, особено дракони. Нефритът се използвал най-вече за ритуални предмети, като например диска би и тръбите цонг (конг), които били изработвани в големи количества, но чието предназначение е неизвестно. Едно уникално, но зашеметяващо използване на нефрита е създаването на „костюми“ за покриване на тялото на починалия в кралските гробници на Хан. Костюмите“ покриват контурите на тялото и са изработени от до две хиляди индивидуално издълбани правоъгълни парчета нефрит, съшити със златна или сребърна тел.

Модерно изкуство

Първите китайски художници, които реагират на международното развитие на модерното изкуство, са тези, които са посетили Япония, където проблемите на модернизацията се появяват по-рано, отколкото в Китай.

Японците смесват местни и западни традиции в стилове като живописта нихонга и в създаването на институционална база за подкрепа. Сред първите китайски художници, които пренасят японското влияние, са Гао Джианфу, брат му Гао Цифън и Чен Шурен.

Гао Дзиенфу изучава изкуство в продължение на четири години в Япония, започвайки от 1898 г.; по време на второто си пътуване дотам той се запознава със Сун Ятсен, а впоследствие в Гуанджоу (Кантон) участва във въстанията, които проправят пътя към падането на императорското управление и създаването през 1912 г. на република. Вдъхновени от „новия японски стил“, братята Гао и Чен поставят началото на движението „Нова национална живопис“, което на свой ред поражда кантонски или лингнански регионален стил, включващ евро-японски характеристики. Въпреки че новият стил не дава задоволителни или трайни решения, той е важен предвестник и продължава да процъфтява в Хонконг, практикуван от такива художници като Джао Шао'ан.

След 1985 г., когато се появява все по-смело авангардно движение, някога застрашителната традиционна живопис започва да изглежда на правителството като сигурна алтернатива. В последните месеци преди въвеждането на военното положение в Пекин през юни 1989 г. изложба на голи маслени картини от Централната академия за изящни изкуства в Китайската национална галерия и авангардна изложба, включваща инсталации, пърформанси и печатни свитъци, осмиващи правителството, привличат рекордна публика. Последната е затворена от полицията, а двете изложби в крайна сметка са осъдени като понижаващи местния морал, което се предполага, че е допринесло за трагичните събития, последвали през юни 1989 г. Последвали нови ограничения върху художествената продукция, изложбите и публикациите.

Днес изкуствата в Китай се радват на по-голяма свобода, отколкото през последния половин век, и това е безспорно. Но тази свобода има граници и е добре да помним, че ограничаването на свободата на изкуството в Китай е много по-старо от ограниченията, наложени от Мао и неговите наследници. Убеждението, че индивидът трябва да постави лоялността и отговорността към групата, било то семейството или държавата, пред личната си свобода, е дълбоко вкоренено в китайската традиционна култура. Общата цел е да се постигне социална хармония. Само когато тази хармония се наруши - при упадъка на династията или по време на непоносимо потисничество - индивидуализмът заговаря с по-силен глас.

Модерното изкуство в Китай съчетава традиционните елементи със съвременните тенденции и предизвикателства. То е израз на съвременната китайска култура и идентичност, която се развива и променя в ритъма на глобализацията и технологичната революция.

Така чрез съчетаването на древните традиции и модерните тенденции, китайското изкуство продължава да впечатлява и вдъхновява хората по целия свят.

Ако сте любител на изкуството и културата, посетете Китай и се потопете в неговото богато и разнообразно наследство. От древните до съвременните изкуства, тази държава ще ви остави без дъх и с незабравими впечатления.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Любопитно Преди 5 часа

Зрителите могат да подкрепят своя фаворит в приложението NOVA PLAY

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

България Преди 6 часа

По-късно Терзиев излезе с позиция

Big Brother: Атижа и Ванеса отмъщават на Теодора тази вечер

Big Brother: Атижа и Ванеса отмъщават на Теодора тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

В епизода предстоят и номинациите за седмицата

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Свят Преди 12 часа

Вотът би трябвало да се проведе на 23 февруари

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

България Преди 12 часа

Актьорът с първи думи в съдебната зала

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

България Преди 12 часа

В цялата страна има само 211 специалисти по инфекциозни болести

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Любопитно Преди 12 часа

Бъдещето на женската коалиция е застрашено

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Свят Преди 12 часа

"Вярваме, че е жив. Знаем, че той не е в нашето езеро"

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Свят Преди 12 часа

Шанел Мая Банкс направи шокиращи обвинения срещу семейството си

Присъда за изборните нарушения в Малорад

Присъда за изборните нарушения в Малорад

България Преди 13 часа

Двамата умишлено поставяли знак в празното място, определено за преференции на бюлетини

Еволюцията на Ариана Гранде: От сладка звезда до "най-лошата знаменитост"

Еволюцията на Ариана Гранде: От сладка звезда до "най-лошата знаменитост"

Любопитно Преди 13 часа

Ариана Гранде получи мечтаната роля на Глинда в дългоочакваната филмова адаптация на „Wicked“ - но изглежда, че проблемите винаги са я преследвали

<p>Северна Корея доближи света до глобална война</p>

The Telegraph: Северна Корея доближи света до глобална война

Свят Преди 13 часа

Участието на Пхенян в Украйна ще даде на силите му важни военни познания, пише в свой анализ за The Telegraph д-р Джон Хеммингс

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

Свят Преди 13 часа

Според Подоляк Русия иска фундаментално да преструктурира глобалното политическо пространство

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Любопитно Преди 13 часа

„Това е най-голямото дарение на Британския музей в нашата дълга история“

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

България Преди 14 часа

Според проверяващия екип пожарът е умишлен