Т я е властна, строга и взискателна преподавателка, която умее да се възползва от всяка възможност, която животът или някой друг ѝ предостави.
Тя е г-жа Мария Драздехова - учителка и класна ръководителка, която обърква живота не само на учениците си, но и на техните семейства.
За една самозабравила се преподавателка, за силата на човешкия характер и чувството за справедливост разказва режисьорът Ян Хржебейк.
Действието във филма му "Учителката" се развива в началото на 80-те години в Чехословакия.
Комунистическо време, време, в което несигурността, заплахите и манипулациите са обсебвали съзнанието на мнозина.
На пръв поглед Мария Драздехова е мила и отдадена учителка, останала вдовица, тя живее сама, а единствената ѝ близка роднина е сестра ѝ. Тя обаче се намира в Москва и комуникацията между двете е почти невъзможна.
Първата работа на учителката е да узнае какво работят родителите на децата в нейния клас.
Тя използва учениците си, за да манипулира родителите им и по този начин да печели материални блага и дори обещание за романтична афера. Загрижени за представянето на децата си в училище, много родители се поддават и правят всичко, което учителката поиска от тях.
Докато един баща не отказва да направи услуга на учителката и това струва скъпо на дъщеря му.
Заради понижения си успех и отношението на преподавателката, момичето прави опит за самоубийство. Това предизвиква гнева на родители ѝ и заедно с още две семейства решават да прекратят случващото се.
Заедно с директора на училището организират тайна родителска среща, на която трябва да се вземе решение дали г-жа Драздехова да продължи да преподава.
Именно това е моментът, в който проличава силата на човешкия характер и чувството за справедливост.
Родители с по-големи възможности нямат против да удовлетворяват желанията на учителката, стига това да се отразява добре върху успеха на децата им.
Ян Хржебейк противопоставя от една страна, човека, който не иска повече да бъде потискан и принуждаван да прави това, което не желае, и от друга страна, послушника, за когото не е важно как, а какво.
В крайна сметка моралът и принципите взимат превес и преподавателката губи позицията си в училището.
"Учителката" е създаден по действителен случай.
Въпреки че действието се развива в началото на 80-те години, историята е универсална и може да се случи навсякъде, по всяко време или поне докато корупцията, глупостта и егоизмът продължават да управляват света.
Филмът беше представен за първи път у нас на 20 март в киносалон "Одеон" по време на 21-вия София Филм Фест. Той ще бъде прожектиран още два пъти.
Цялата програма на фестивала може да видите тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!