К акто винаги над 70 са заглавията в афиша на Празниците на изкуствата „Аполония”, които тази година ще започнат по-рано от обичайното – на 26 август. В своята тридесет и трета година фестът в Созопол включва премиери на всичките си сцени, във всички изкуства.
Световноизвестният хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова ще открие в амфитеатър „Аполония” с нов репертоар – композиции и аранжименти на Петър Дундаков, но и с вечните си хитове.
С премиера ще изненада камерният ансамбъл „Софийски солисти” с ръководител Пламен Джуров - за първи път на българска сцена ще звучи концерт за китара, бандонеон и струнен оркестър от Астор Пиацола. Ще гостуват китаристът Георги Василев и акордеонистът Красимир Щерев.
Световна премиера ще има пиеса за камерен състав и акордеон, специално написана за „Аполония” от младия Петър Керкелов.
Предпремиерното представление на Балет „Арабеск” е „Ромео и Жулиета” от Сергей Прокофиев с хореография на Боряна Сечанова.
На сцената на амфитеатъра много публика ще съберат също Камелия Тодорова и Орлин Павлов с триото JP3, Лили Иванова, Васил Петров – концерт в памет на Ал Жиро, Руши Видинлиев, Люси Дяковска, която със съпровод на Плевенската филхармония ще изпее хитове от мюзикъли: „Уестсайдска история”, „Исус Христос Суперзвезда”, „Кабаре”, „Коса”, „Чикаго”, „Котки”, „Клетниците”, Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени”.
На 5 септември е купонът „50 години „Щурците”. Кирил Маричков казал, че този концерт наистина ще бъде последният, но в „Аполония” не му вярват…
Тази година съвместната продукция на „Аполония” на театралната сцена е с „Театър 199 Валентин Стойчев”. На 27 август за първи път в Европа ще се играе пиесата „Class” на американеца Чарлс Еверед – история за театъра и хората в него. Постановката е на все по-често изявяващия се в режисурата Владимир Пенев, участват Юлиан Вергов и Мила Люцканова.
В театралния афиш са повечето най-успешни представления от последния сезон: „Еквус” и „Като трохи на прозореца” на Младежкия театър, „Името” на Сатиричния театър, „Богът на касапницата” на Народния театър „Иван Вазов”, „Черното пиле” на Мариус Куркински, „Редки тъпанари” на Теди Москов с Русенския театър, „Ромул Велики” на „Зад канала”, „4000 мили” на Театър 199, „Авеню Q” – мюзикъл за възрастни на Централния куклен театър.
Премиерни са почти всички филмови прожекции – документалните „От признателните потомци” на Стефан Командарев, „Да живее България” на Адела Пеева, „Нейната изповед” на Иван Ничев, игралните „Врагове” на Светослав Овчаров, „Асансьор за пациенти” на Иглика Трифонова и „Летовници” на Ивайло Пенчев, както и селекцията на шест късометражни игрални филма на студио NO BLINK на авторите Ясен Генадиев, Тома Вашаров, Антония Милчева, Георги Светломиров, Филип Трифонов.
В литературната програма всички книги са съвсем нови или последните на автори като Милен Русков, Ина Вълчанова, Божана Апостолова, Владимир Полеганов, Неда Антонова, Александър Секулов, Момчил Николов, Мария Касимова, Георги Караманев, Петър Чухов, Оля Стоянова, Петър Чухов, Александър Чобанов, Захари Карабашлиев, Недялко Славов.
Юбилейна вечер, наречена „Отново в градината на литературната история” е посветена на големият приятел на „Аполония” от първите й дни Михаил Неделчев по случай 75-тата му годишнина.
Традиционният за празниците Театър на маса ще представи премиера на „Кеван” с автор и режисьор Малин Кръстев и изпълнители Владимир Пенев, Юлиан Вергов, Захари Бахаров, Силвия Лулчева, Станка Калчева, Каталин Старейшинска.
В джаз клуба ОББ ще свирят най-изявените български джазмени, а премиерата Jazz Surprise 2 е на пианистите Живко Петров и Ангел Заберски, контрабасистът Борис Таслев и Димитър Семов – ударни.
Преди 15 години, на една пролетна „Аполония”, за първи път пианистите импровизираха върху класически композитори - Бах, Моцарт, Григ, Рахманинов, Гершуин. „Проекта нарекохме Jazz Surprise, защото изненадахме феновете с наши джаз версии на класически произведения, като правехме много импровизации. Получи се много добър концерт, който продължава да ни забавлява и днес”, казва Живко Петров.
В джазклуба ще бъдат и Антони Дончев, Христо Йоцов, Росен Захариев, Веселин Веселинов–Еко, Александър и Константин Владигерови, Димитър Карамитев, Стоян Янкулов, Лилия Илиева и Минимум квартет, Михаил Йосифов, Васил Спасов, Александър Логозаров, група „Джазаница”. Последната вечер е наречена „Нощ след тежък ден” - 100 минути с Искра Ангелова и нейните гости, с бийт музиката на 60-те години.
Изненадващо, но тази година басистът Георги Дончев ще се изяви не в джаз клуба, а в залата за камерна музика. От Берлин той идва с партньорката си Анка Гнот – певица, композиторка и поетеса, която свири на няколко инструмента. Двамата, според германските отзиви, създават магическо настроение чрез джаз, фолк и шансон.
Камерните концерти представят музиканти пристигнали на „Аполония” от Виена (пианистката Дора Делийска, цигуларите Теодора и Антон Сорокови), от Ню Йорк (дуото Георги Вълчев, цигулка и Лора Чекоратова, пиано). Семейното трио „Челисимо” - Анатоли Кръстев, Калина Кръстева–Тийкър и Атанас Кръстев привлича и пианистката Маргарита Илиева. Виолистът Валентин Геров събира трио (Кристиана Михайлова, бароково чело и Василий Илисавский, чембало), за да представят красотата на бароковата музика с композиции на Марчело, Маре, Бах, Пърсел и Телеман. Високи са очакванията към вокалната формация „Светоглас” (Даниел Спасов, Милен Иванов,Виктор Томанов, Станимир Иванов) след успеха на техния албум „Моление Господне”.
В созополската художествена галерия тази година специално място е отредено за почит към един от основателите и кръстник на празниците на изкуствата – художникът и гобленистът Здравко Мавродиев (1936-2017).
Пълна програма на Празниците на изкуствата „Аполония“ https://t.co/3VwmzYW40c
— Площад Славейков (@PlSlaveikov) July 10, 2017
Акцент в изложбите е 120-та годишнина на Националната Художествена академия (чрез представяне на Любомир Каралеев, Кирил Божков, Здравка Василева, Емануела Ковач). Поредна изненада за многобройните си фенове, а и за всички в Созопол по време на „Аполония” подготвя Павел Койчев - един от най-признатите български скулптори.
Вече традиционните срещи „Цената на успеха”на публиката със звезди тази година ще бъдат с Владимир Пенев, Стефан Командарев, Пламен Джуров и Павел Койчев.
„Аполония” ще завърши на 5 септември, но истинският финал е два дни по-късно, когато в Археологическия музей, ще се състои концертът на дипломираните млади певци в дългоочаквания майсторски клас на голямата българска оперна певица Красимира Стоянова, камерзингерин на Виенската държавна опера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!