У никално българско злато в момента е изложено във виенския Музей за история на изкуството.
Над 300 златни, сребърни и бронзови експонати от бронзовата епоха, предоставени от 14 музея в България, бяха показани на 800 специални гости от политическите, икономическите, културните и дипломатическите кръгове в Австрия на откриването на изложбата на 7 март, като тя ще може да бъде видяна в чужбина до 25 юни т.г.
Разгледайте част от изложбата в нашата галерия тук
Интересът към тази изложба е огромен, тъй като тя е изключителна сама по себе си – става дума за експонати от
първата и единствена до момента праисторическа златна мина в Европа, която се намира именно в България - в Ада Тепе (Източни Родопи) и е експлоатирана преди 3500 години - от около 1500 година пр. н. е. до 1000 г. пр. н. е.
Това е установено през 2016 г. от екипи на австрийската и българската академия на науките, които са изследвали златната мина, откъдето е много вероятно да е било добивано златото на приказните богатства на микенската култура и Троя.
Припомнете си още:
Тракийското съкровище - след успеха в Лувъра, заминава за Япония
Находки от златната мина онагледяват културната среда, дават отговор на въпроса за ролята на благородния метал за създаването на елити по онова време и ежедневието на хората от Ада Тепе в праисторическата епоха.
Какво ще бъде видяно в Музей за история на изкуството във Виена в подробности:
„Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа" включва 333 находки, между които златни накити и съдове, бронзови сечива и оръжия, слитъци от бронз, калъпи за изливане на бронзовите предмети, малък брой сребърни накити.
Акцентът е комплексът находки от златодобивния рудник Ада тепе - каменни сечива за добив и преработка на злато, характерни за епохата керамични съдове, предмети от ежедневния бит на древните рудари и други. Най-впечатляващата находка, представена във Виена, е уникалното съкровище от Вълчитрън, което се състои от 13 предмета, съдове и капаци, изработени от масивно злато.
Представени са още златни накити от ранната и средната бронзова епоха - съкровището от Свищов, комплексите от некрополите при Дъбене, Изворово, Трояново и Овчарци. В центъра на самата изложба е експонирано съкровището от Вълчитрън - най-голямото златно съкровище от бронзовата епоха. То включва 13 обекта с обща тежест 12,5 кг, свидетелстващи за богатство и технически способности.
Тъй като в този си вид експозицията е представена за първи път в света, е взето решение тя да бъде представена и на българската общественост и ще бъде открита през октомври тази година в София.
Двустранният културен обмен включва и австрийска експозиция от съкровищницата на Музея за история на изкуството, която ще бъде открита на 6 април в София и ще покаже златното съкровище от Нагисцентмиклош.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!