О ткритата преди месец колекция сребърни римски монети в Мездра е с изключителна културно-историческа стойност, заяви директорът на Регионалния исторически музей /РИМ/ във Враца Георги Ганецовски. Той представи днес пред медиите находката след първоначалното и почистване, реставриране и проучване.
Съкровище бе открито случайно в керамичен съд при изкореняване на старо дърво в частен имот.
В РИМ-Враца са предадени 183 монети, а по-късно са донесени още четири монети.
Откриха уникални находки на дъното на Черно море
Георги Ганецовски посочи, че след първичната обработка на сребърните монети в лабораторията на музея и след първоначалното проучване от археолога Йоана Нанкова, данните сочат за събирано в продължение на 200 години съкровище - от средата на 1-ви век до средата на 3-ти век.
Най-ранните монети - римски императорски денари и антониани, са от времето на императорите Нерон, Галва, Витерий, Веспасиан и т.н., които управляват през втората половина на 1-ви век. Тези монети са изключително редки.
В находката се срещат денари от 2-ри век на император Клодий Албин, както и монети, сечени в Сирия.
Установена е интересна последователност в императорските емисии на събираните монети, както и много монети, посветени на императорски съпруги, каза още Ганецовски.
Според археолозите най-вероятно съкровището е скрито в средата на 3-ти век,
тъй като последните монети в него са от времето на император Север Александър и на първото голямо готско нашествие. Това се потвърждава и от находките при археологическите проучвания на крепостта "Калето" до Мездра.
Потвърждава се и, че край крепостта е имало селище, а съкровището вероятно е закопано в сграда от този период.
Георги Ганецовски посочи, че голямото разнообразие от сребърни монети сочи, че разположеното на кръстопът селище през римската епоха е имало важно търговско значение.
Според археолозите
вероятно откритото през септември съкровище е съдържало около 1000 сребърни римски монети,
а до РИМ-Враца е стигнала само една пета от него. Ганецовски уточни в отговор на въпрос, че по случая се води разследване, но не е запознат с неговия ход и резултати.
Предстоят аварийно-спасителни археологически разкопки на мястото, където е открито съкровището, за да установи така наречения негов контекст- евентуалното наличие на сгради или други архитектурни структури, допълни директорът на РИМ-Враца. Срокът за извършването им е краят на ноември.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!