И зразът за известния „дамоклев меч“ произлиза от времето на Цицерон, 45 г. пр.Хр и за пръв път се използва в негова притча.
Версията на Цицерон за дамоклевия меч слага в центъра на събитията Дионисий II (Дионисий Младши), древногръцки тиран (титла, притежаващ абсолютна власт), който управлява Сиракуза от 367 до 357 г. пр.Хр. и от 345 до 344г. пр.Хр.
Въпреки че бил изключително богат и могъщ, той винаги бил нещастен
Неговото управление, включващо непрестанни битки, му създава много врагове. С времето страхът, че може да бъде убит, започва да го измъчва непрестанно.
Параноята става толкова сериозна, че преместват спалнята му на място, заобиколено от ров, и позволява само на дъщерите си да го бръснат.
Един ден Дамокъл, ласкателят на Донисий, предизвиква у него изключително дразнене, обсипвайки го с преувеличени комплименти за прекрасния му живот.
„След като животът ми толкова ви очарова, искате ли да го опитате сам?“,
пита Дионисий с досада. След като Дамокъл се съгласява, тиранът му дава да седне на златно кресло и поръчва на група слуги да го обслужват. Сервират му най-различни деликатеси от месо и обилно го парфюмират и мажат със скъпи кремове.
Дамокъл не може да повярва на своя късмет и точно когато започва да се наслаждава на живота си като цар, забелязва, че Дионисий е закачил остър меч на тавана. Мечът е поставен така, че се намира точно над главата на Дамокъл и виси само на един конски косъм.
От този момент става невъзможно за ласкателя да се наслади на прекрасния живот. Той хвърля няколко нервни погледа нагоре и вижда острието да се клатушка над главата му. Моли да бъде извинен и обяснява, че повече не иска да води такъв начин на живот.
За Цицерон историята на Дионисий и Дамокъл представя идеята, че тези на власт винаги са натоварени със страха от смъртта и че „не може да бъде щастлив някой, който постоянно е подозрителен“.
Притчата по-късно се превръща в често срещан мотив на средновековната литература, а фразата „дамоклев меч“ се използва и до днес и носи смисъла „надвиснала голяма опасност“.
Една от най-известните употреби на израза е на Джон Кенеди
През 1961 г. по време на Студената война американският президент казва:
„Всеки мъж, жена и дете живее днес под ядрения дамоклев меч, висящ на косъм, който всеки момент може да се пресече поради случайност, поради погрешно изчисление или поради лудостта на някого!“
Във видеото горе може да видите историята на пет популярни израза, които произлизат от древността
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!