Н аскоро почти едновременно няколко медии, сред които The Guardian, The New York Times и National Geographic, разпространиха новината, че върху викингска погребална одежда от 10 век са открити бродирани имената „Аллах“ и „Али“.
Артефактът бил открит още през 70-те години на миналия век близо до Стокхолм и съхраняван внимателно през всички следващи десетилетия. Едва тази година обаче той привлякъл вниманието на археологът Аника Ларсон от Uppsala University. Тя забелязала странни, различни от скандинавските символи по везбата, които бързо й напомнили ислямски мавритански надписи от днешните испански земи.
Търговските и културни връзки между средновековна Скандинавия и арабския свят са документирани и изследвани от векове, но въпреки това никога не е имало доказателства за навлизане на исляма сред викингските воини.
Сензационната новина обаче почти мигновено бе подложена на съмнения от археолози и историци. Първа от тях бе Стефани Мълдър – доцент по история на изкуството в University of Texas. В личния си Twitter профил Мълдър остро критикува твърденията на Ларсон, както и начинът, по който сериозни медии са им се доверили. „До целия свят: Никъде на викингската тъкан не пише „Аллах“. Викингите са имали доста контакти с арабския свят. Тази тъкан обаче не е сред тях“, пише Мълдър.
Dear Entire World: #Viking ‘Allah’ textile actually doesn't have Allah on it. Vikings had rich contacts w/Arab world. This textile? No. 1/60 pic.twitter.com/jpvbrrePQg
— Stephennie Mulder (@stephenniem) October 16, 2017
„Това е често явление при първоначално обявяване на открития, които са били потвърдени от един-единствен човек и никой друг специалист не ги е виждал“, казва Мълдър. „Затова - проверявайте фактите неколкократно. Свържете се с експерти по средновековни тъкани или арабски надписи, които да потвърдят откритието. Ако откритието е чисто ново и противоречи на вече установените факти, то трябва да бъде проверено много внимателно.“
Ларсон обаче е непреклонна. „Тези текстове са като тайно послание. Първоначално си помислих, че надписът е преписан от някой, който не е знаел езика. Но изписаното върху тази тъкан е като пъзел. Говорила съм с мюсюлмани, които казват, че понякога не трябва да пишеш ясно името на Господ, а трябва да го прикриеш като в пъзел или даже да го изпишеш огледално. Мисля, че викингите са постъпили точно така.“
С други думи – дискусията продължава.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!