У никалната чаша от сватбата на Юстиниан ще бъде показана в София за първи път.
Сребърният потир на 1500 г. е включен в изложбата, която се подготвя в момента - "Езическа България: власт и общество" в Националния археологически институт.
Юстиниан е родом от Тракия, според някои източници славянин като призход.
Вижте чашата на императора в галерията ни
Експонатът пристигна столицата при специални мерки за охрана
Потирът е част от сребърно съкровище, открито от инж. Славей Петров. Той се натъква на него през 1985 г. край хасковското с. Нова Надежда, където е имало средновековна крепост.
Инженер Петров предоставя откритото от него съкровище на музея в Хасково.
Най-ценен е потирът, който е направен от сребро, тежи около 300 гр и събира литър вино.
Под ръба, между две двойки хоризонтални линии, има врязан надпис, посветен на император Юстиниан (527-565) и жена му – "За добруването на многоуважаемия император Юстиниан и Теодора".
Луксозният предмет изразява и светската (защото съдържа посветителен надпис с името на император Юстиниан Велики и неговата съпруга), и църковната власт във Византийската империя (най-вероятно е бил дарен на местна църква и използван за литургични цели), към която нашите земи са били съставна част през 6 в., коментира за Vesti.bg Галина Грозданова от Националния археологически институт при БАН.
Тя отбеляза, че потирът ще бъде предмет номер едно на изложбата, която предстои да се открие на 6 април. С този предмет искаме да акцентираме върху обстоятелството, че славяните и българите се настаняват в земи с дълбоки културни традиции, допълни Грозданова.
Известният епиграф, проф. Василка Герасимова допуска, че потирът от Нова Надежда е присъствал на тържеството в чест на коронясването на Юстиниан или на сватбата му с Теодора, която е била две години по-рано – 525 г.
Сребърната чаша, наричана още купа, е уникална.
Тя няма аналог в нито един български музей.
В два от тях обаче има реплики – в Националния исторически музей и в РИМ-Хасково.
Изложбата в НАИМ ще бъде открита на 6 април и ще продължи до септември, 2017 г. в залата за временни изложби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!