К ато една от съвсем малкото архитектки в държава, където жените рядко влизат дори в джамиите, Марина Табасум е твърде необичаен избор на професионалист, по чийто проект, току-що спечелил престижна международна награда, да се построи новата джамия "Байтур Руф".
Вижте джамията, която разчупи статуквото в Бангладеш в галерията ни
Но около 45-годишната Табасум има малко обичайни неща
Такъв е и архитектурният ѝ стил, в който традиционните минарета и куполи са заменени с едноетажна тухлена сграда, в която отвсякъде струи светлина и остава хладна дори и в най-жарките летни месеци.
Подобно на повечето жени в дълбоко консервативния Бангладеш, Табасум почти не е стъпвала в джамия до 2005 г., когато баба ѝ дарява терен за строеж, а на внучката възлагат проекта на сградата.
В твърде малко джамии в Бангладеш има отделено място за жени и затова те се молят вкъщи.
Табасум посещава над 100 джамии преди да започне да създава проекта си за джамията "Байтур Руф" в северната част на столицата Дака.
"Може на индийския субконтинент да нямаме традиция жените да се молят в джамия, но видях няколко наистина красиви духовни пространства. Това винаги ме е вдъхновявало", казва Табасум.
Официално светският, но основно мюсюлмански Бангладеш има богата история в строителството на джамии още от времето на османското нашествие през 13 в.
По-ранните джамии имат свой стил, в който са вплетени местни традиционни елементи като използването на тухли и малки куполи, пръснати по целия покрив.
Табасум споделя, че се опитва да съчетае загубените славни традиции със съвременните архитектурни практики.
Откакто е завършена през 2012 г., джамията "Байтур Руф" е привлякла посетители от всички краища на Бангладеш, за радост на имама Дийн Ислам.
"За разлика от други джамии в страната, тази няма минаре или купол, а платформа, от която се чете петъчната молитва. За посетителите това е една от най-красивите джамии в цялата страна", казва 38-годишният имам.
"Меката светлина, която прониква в джамията, е много успокояваща. Дори в горещ летен ден температурата вътре остава хладна. Действа като естествен климатик", допълва той.
Десетки малки прозорчета на покрива и по стените пропускат меката светлина, която се мени в рамките на деня докато слънцето преминава над сградата, а традиционните теракотени плочки поддържат постоянна температура.
Марина Табасум се утвърди като водещ архитект в страната, след като по неин проект беше издигнат Музеят на независимостта.
Тя преподава и на студенти по архитектура и подчертава, че внимателно подбира проектите, с които се заема, като държи те да имат социална значимост.
Архитектката смята, че в Бангладеш като млада държава с недостатъчно развита икономика има нужда не просто от красиви сгради. Защото в контекста на Бангладеш те биха изглеждали грозни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!