К арибската кухня със сигурност е създадена от пирати. Популярни са изображенията на филибели като парцали, които гризат буболечки в някоя килия, или може би остъргват дъното на някоя бъчва, носена по течението на Карибите, в търсене на плячка, или тези на пирати, които се напиват пред таверните в Тортуга, Пти-Гоаве или Порт Роял , Ямайка.
Със сигурност подобни сцени са били част от живота им, тъй като по онова време животът им не е бил лесен, а пиршествата и оргиите са били неразделна част от тази визия. Но би било грешка да се смята, че буканиерите и каперите не са се наслаждавали на изтънчеността на кухнята.
"Вечеряхме много весело и с апетит. Бях донесъл вино и ракия, но робът ми беше забравил хляба. Не се притесних твърде много. Ядях като тях, буканиерите от кайо, печени банани или варени с месо и сланина, като придружавах всичко това със сосове и чили. Дали въздухът, пътят и новостите ми бяха дали повече апетит от обикновено, или месото беше по-крехко и апетитно, изядох почти четири килограма от него. Спахме спокойно. Гладът ни събуди, повече от дневната светлина". Това са думите на отец Жан-Батист Лабат в неговия бестселър Nouveau voyage aux iles de l'Amerique (1742 г.).
Отец Лабат е бил по-подходящ за готвач, отколкото за свещенослужител, отчасти защото е имал страхотен апетит. За любителите на историята на флота и пиратството обаче добрият отец е оставил незаменим запис на Карибските острови в дните на епичните походи на свободните разбойници.
Нещо повече, приключенията на Лабат илюстрират как този конкретен географски сектор на Новия свят се превръща в това, което е признато днес. Бурята, страстите, пулсиращият и трескав живот, цветовете, вкусовете - всичко изглежда е било по-интензивно в Карибския басейн, отколкото където и да било другаде в Новия свят.
Отец Лабат е изпратен от Ордена на доминиканските братя на Карибите през 1694 г. Това са годините в края на ерата на буканиерите от Испаньола, Братята от крайбрежието, а земетресението в Ямайка, в Порт Роял, две години по-рано, е унищожило голяма част от това, което папата е нарекъл "С одома на Новия свят".
Традиционната карибска храна съчетава местни плодове и зеленчуци като папая и маниока с внесени от Африка бамя, калалу и аки, внесени от Европа джинджифил, плантаин и треска, внесени от Азия ориз и подправки и внесени от САЩ боб, царевица и тиква.
В наши дни карибската кухня е известна със своите ястия с морски дарове, което е ясно предвид местоположението им. Местните обиат също свинско печено, пиле с ориз, козя яхния и така популярният кубински сандвич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!