К леопатра несъмнено е една от най-известните жени в световната история. Тя най-често е определяна като неземна красавица и фатална прелъстителка, която отлично знаела как да използва красотата си за постигането на своите цели.
Не просто съблазнителка: Тайните на Клеопатра, за които не подозирате
Нейната история се превърнала във вдъхновение за редица писатели, сред които Уилям Шекспир и Джордж Бърнард Шоу.
#WyrdWednesday
— Nordby (@LauraLerch) July 20, 2022
According to legend, Cleopatra and Marc Antony made a bet over whether the Egyptian queen could spend ten million sesterces on a single meal. Displaying her wealth Cleopatra won the wager after drinking a cocktail made with a dissolved pearl/ her earring. pic.twitter.com/eibXl2f3ld
В следващите редове може да научите няколко любопитни подробности, свързани с живота на Клеопатра:
Произходът на Клеопатра
Макар и родена в египетския град Александрия, Клеопатра всъщност е от гръцки произход. Тя била най-голямото дете на фараона Птолемей XII от династията на Птолемеите (основана от Птолемей I Сотер, който бил един от пълководците на Александър Македонски. Той станал владетел на Египет след смъртта на великия завоевател). Нейното пълно име е Клеопатра VII Теа Филопатор, което означава „Богинята Клеопатра, обичана от своя баща“. Въпреки своя произход тя стриктно спазвала местните обичаи и дори станала първия представител на Птолемеите, който научил египетски език.
Бракове между братя и сестри
Кръвосмешението в наши дни е табу, но през вековете било често срещана практика сред аристократите. По този начин кралските фамилии смятали, че ще запазят „чистотата“ на своята кръв. Представителите на династията на Птолемеите споделяли това мнение. На браковете между роднини се гледало като на нещо напълно нормално.
Предполага се, че родителите на Клеопатра били брат и сестра. Самата тя направила същото, след като се омъжила за двамата си братя в различни периоди от управлението си.
Неустоимата Клеопатра
В повечето исторически извори Клеопатра е описвана като развратна изкусителка, която непрекъснато използвала своята красота, за да манипулира мъжете около себе си и да постига политическите си цели. Външният ѝ вид обаче далеч не бил нейното единствено оръжие. Още като дете тя демонстрирала завиден интелект. Имала задълбочени познания в сфери като математиката, астрономията и философията, била отличен оратор, а на всичкото отгоре владеела седем езика. Тя също така обичала да беседва с учени на различни теми.
Някои изследователи смятат, че разказите за привлекателността на Клеопатра са силно преувеличени. Те отбелязват, че са открити монети с нейния лик, на които египетската владетелка е изобразена с мъжествени черти и дълъг нос. Други пък са на мнение, че Клеопатра умишлено се представяла по такъв начин, за да демонстрира своята сила.
Cleopatra VII on a contemporary coin. pic.twitter.com/PEI6fXsOmu
— James Booth (@jamesbooth100) July 14, 2022
Древногръцкият историк и писател Плутарх на свой ред твърди, че красотата на Клеопатра „не била несравнима“, но мъжете се влюбвали в нея заради нейния глас и „неустоимия ѝ чар“.
Кървавият път към властта
Пътят към властта на Клеопатра преминал през смъртта на няколко нейни роднини. След като баща ѝ починал (предполага се, че бил отровен от сестрата на Клеопатра - Арсиноя), тя сключила брак с брат си - Птолемей XIII. Той обаче я прокудил от Египет, в резултат на което избухнала гражданска война.
Малко по-късно Клеопатра си спечелила могъщ съюзник в лицето на Юлий Цезар (който бил и неин любовник). С негова помощ тя се възкачила на престола, а Птолемей XIII бил убит.
Нейният следващ ход бил да се омъжи за другия ѝ брат – Птолемей XIV, който по това време бил едва 10-годишен. Целта на Клеопатра била да легитимира своето управление.
Постепенно тя започнала да демонстрира, че няма никакво намерение да дели властта със своя невръстен съпруг. Клеопатра премахнала името му от всички официални документи, а на монетите, сечени по това време, присъствал само нейният лик – нещо, което било в разрез с традициите на Птолемеите. Историците смятат, че малко по-късно тя наредила да бъдат убити Птолемей XIV и Арсиноя.
Модна икона
Юлий Цезар не криел, че Клеопатра е негова любовница. През 46 г. пр. н. е. двамата пристигнали в Рим заедно със своето дете – Птолемей XV Цезар, по-известен с прякора си Цезарион. Решението на Юлий Цезар да издигне позлатена статуя на Клеопатра в храма на Венера Генетрикс скандализирало мнозина и предизвикало голям скандал.
Египетската владетелка била принудена да избяга от Рим през 44 г. пр. н. е., след като Юлий Цезар бил убит. Тя обаче оставила своята следа във Вечния град. Нейната екзотична прическа, както и перлените ѝ бижута, се превърнали в истинска модна сензация сред жителките на Рим.
„Неподражаемите черни дробове“
Легендарната любовна афера между Клеопатра и Марк Антоний започнала през 41 г. пр. н. е. Във взаимоотношенията им несъмнено имало политически елемент – владетелката се нуждаела от подкрепа, за да запази властта си, а римският генерал имал нужда от богатствата и ресурсите на Египет. Въпреки това между двамата имало и силно привличане.
How ancient Rome viewed the deaths of Antony and Cleopatra: https://t.co/3809pR3IEK pic.twitter.com/F6hejdKcwi
— Forbes (@Forbes) August 1, 2017
През зимата на 41 – 40 г. пр. н. е., двамата се отдали на непрекъснати пиршества и дори създали свой „таен клуб“, известен като „Неподражаемите черни дробове“. Основното занимание на неговите членове било консумирането на впечатляващи количества алкохол. Освен това те участвали в различни състезания и забавни игри.
Битката при Акциум
Предполагаемото решение на Марк Антоний да се ожени за Клеопатра (двамата имали и три деца) предизвикало голям скандал в Рим. Неговият основен опонент – Октавиан, го обвинил, че е предател и се е оставил да бъде манипулиран от египетската владетелка. В резултат през 32 г. пр. н. е. Сенатът обявил война на Клеопатра. Година по-късно се състояла знаменитата морска битка при Акциум.
Клеопатра лично застанала начело на няколко кораба и се сражавала редом до Марк Антоний. Римската флота обаче постигнала убедителна победа, а двамата влюбени били принудени да избягат и се завърнали в Египет.
Смъртта на Клеопатра
Едва ли има човек, който да не знае как приключва трагичната любовна история на Клеопатра и Марк Антоний. Преследвани от римските войници, двамата решили да се самоубият. Това се случило през 30 г. пр. н. е. в Александрия.
Cleopatra VII Philopator died #onthisday 30 BC. Business leaders can learn a lot from her https://t.co/ZgFLWeQY1y pic.twitter.com/CX2ipK2PVy
— The Economist (@TheEconomist) August 12, 2016
Марк Антоний отнел живота си, пронизвайки се със своя меч. Съдбата на Клеопатра обаче е обект на много противоречия. Най-популярната теория гласи, че тя се е самоубила, оставяйки се да бъде ухапана от отровна змия (най-вероятно кобра).
Плутарх обаче пише, че това е само догадка, а истината за случилото се „не е известна на никого“.
Съществуват твърдения, че Клеопатра използвала отрова, скрита в един от нейните гребени.
Древногръцкият историк Страбон на свой ред смята, че тя намазала тялото си с отровен мехлем. Редица съвременни изследователи пък са на мнение, че Клеопатра отнела живота си, убождайки се с игла, потопена в мощен токсин.
Още от автора:
Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници
Бронзовият гигант, който не знаеше, че е робот
Смразяващи кръвта истории: Кой е звярът от Жеводан
Животните, в които се вселявали хора и богове
"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!