У чените предлагат да създадем жилища на Марс за бъдещите заселници, като използваме древноримска техника за производство на бетон.
Ако хората някога искат да се установят на друго място в Слънчевата система, Марс изглежда най-резултатният вариант, тъй като не е адски свят, има повърхност, на която действително можем да стоим, и е на ръба на обитаемата зона, където може да има течна вода.
Но той не е съвсем идеален. На него липсват много от ключовите материали, от които се нуждаем, за да оцелеем на планетата, като тези за строеж на домове и въздух за дишане. Докато за последните може да е необходимо тераформиране, нова статия показва, че за първите вече може да имаме част от решението, което тече във вените ни.
„Древните римляни са използвали органични добавки, включително животинска кръв, предимно за да подобрят трайността и обработваемостта на хоросана си. Възможно е обаче да се създаде висококачествен бетон, като се използва кръв като основен компонент. Въпреки че е малко странно, кръвта може да се използва за създаване на здрав бетон или тухли за строителство на място на Марс“, обяснява екипът в статията си.
Екипът очертава редица варианти за производство на бетон на Марс. Хората, които кацат на Червената планета, биха могли да намерят запаси от калциев карбонат, който, както отбелязва екипът, е открит на мястото на кацане на сондата „Феникс“. Те ще трябва да премахнат въглеродния диоксид в него, като го нагряват, за да се получи вар на бучки. Въпреки това, за да се получи бетон, той - както и бетонът от сяра, също предложен от екипа - ще се нуждае от добавяне на вода.
Екипът разгледа и „AstroCrete“, който използва течности от хора и марсиански реголит, за да направи здрав бетон с впечатляваща якост на натиск. Идеята е толкова проста, колкото звучи, като предимството е, че повечето необходими съставки са или на Марс, или в астронавтите.
„След пристигането на първите марсиански обитатели и настаняването им в първични структури, които могат да включват надуваеми конструкции, комбинацията от сълзи, кръв и пот от обитателите, заедно с марсианския реголит, може да се използва за производството на бетон, известен като AstroCrete. Производственият процес е прост. Агрегатите (марсианският реголит) се свързват помежду си чрез контакт с човешкия серумен албумин (HAS) - протеин, който се съдържа в кръвната плазма“, обяснява екипът.
Екипът отбелязва, че само за 72 седмици един астронавт би могъл да генерира достатъчно човешки серумен албумин, за да създаде жилище за цял нов член на екипажа. Освен това е възможно материалът да стане по-малко крехък и да се увеличи якостта му на опън с добавянето на съединение, съдържащо се в карбамида, който може да бъде извлечен от сълзите, потта или (вероятно по-удобно) урината на астронавтите. Предимството на този метод е, че не изисква вода, освен тази, която вече е преминала през човешкия организъм, въпреки че екипът установи, че бетонът, направен от сяра, също е подходящ вариант за разглеждане.
Идеи, подобни на тези за кръвната къща, са били предлагани и преди, по-конкретно за къщата на Луната, в която се използва карбамид като пластификатор. Може би се насочваме към звездите, но преди това може да се наложи да живеем в къщи, направени от кръв, пот и сълзи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!