Ц ентърът за малки планети към Международния астрономически съюз обяви имената на много нови астероиди това лято и сред тях четири монахини заслужиха признание сред звездите.
Това са сестра Емилия Понцони (1883-1950), сестра Реджина Коломбо (1885-1953), сестра Кончета Финарди (1896-1975) и сестра Луиджия Пансери (1893-1982), като първите две бяха обявени в бюлетина за юни, а вторите две - в този за септември.
Преди да се появят електронните компютри и учените-граждани, които да помагат при класифицирането на звездите, е имало жени. В Харвард имало „компютри“ - екип от квалифицирани работници, които създавали някои от най-невероятните прозрения в астрономията. Сред тях Хенриета Суон Ливит осъзнала как да изчисли разстоянието до променливите Цефеиди - откритие, което довело до откриването на извънгалактични обекти и разширяването на Вселената.
Four Asteroids Named After Prolific Catholic Nun Astronomershttps://t.co/mAdh2oYCpe
— IFLScience (@IFLScience) October 3, 2024
Приблизително по същото време Ватиканът също помолил монахините да допринесат за астрономията, тъй като Спекола Ватикана (официалното име на Ватиканската обсерватория) се заела с международната мисия да създаде най-пълната астрографска карта, създавана някога: Carte du Ciel (буквално „карта на небето“). Всички монахини били отличени за каталогизирането на 481 215 звезди във ватиканската зона на звездния атлас Carte du Ciel.
(627981) Понцони е 990-метров астероид в главния пояс. (634659) Смята се, че Коломбо е малко по-голям, тъй като е доста по-ярък от Понцони. (709193) Concettafinardi е по-малък от предишните два. (714305) Панчери се смята за най-големия от четирите, с диаметър над 1,5 км.
Изданието Katholisch.de съобщава, че йезуитът Габриеле Джионти, който в момента е астроном и работи във Ватиканската обсерватория, също е получил астероид, кръстен на негово име. Те твърдят, че сред астероидите има 41 имена на йезуити, както и на двама папи: папа Григорий XIII - основателят на Ватиканската обсерватория - с гражданското си име Уго Бонкомпани и папа Бенедикт XVI.
Преди да се даде име на астероид или второстепенно тяло в Слънчевата система, неговата орбита трябва да бъде определена достатъчно добре, за да може надеждно да се предвиди бъдещото му положение. В този момент той получава цифрово обозначение. След като се установи цифровото обозначение, откривателите имат 10 години, за да предложат име на астероида на Международния астрономически съюз.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!