Б риникълът е растяща надолу куха тръба от лед, затваряща шлейф от спускащ се солен разтвор, който се образува под развиващия се морски лед.
(Във видеото: Леденият Смоличанки водопад)
Тези ледени подводни пипала често се наричат „морски сталактити“ заради причудливия им вид, но смъртоносната им природа им е спечелила друго прозвище: „ледени висулки на смъртта“. Съществуването на бринклите е открито едва през 60-те години на миналия век, така че все още има какво да се научи за тях.
Дълбоко в океана се наблюдава много красиво, но смъртоносно явление. Ледените подводни пипала, познати още като солени ледени висулки или „бриникли“, могат да растат към морското дъно от основата на арктическия и антарктическия морски лед. Въпреки че тези морски сталактити са хипнотични по природа, те са и коварни, откъдето идва и прозвището им „ледени висулки на смъртта“, пише TheScienceExplorer.
Това откритие на бриниклите всъщност е съвсем скорошно - през 60-те години на миналия век. Но въз основа на това, което сме научили за тях досега, учените смятат, че животът на Земята може да е възникнал от тези пипала и че те дори могат да крият условия, подходящи за формиране на живот на други планети и луни.
За да разберете какво представляват бринклите, трябва да знаете какво се случва, когато морската вода замръзне. Ледът е съставен предимно от водни молекули, така че когато се образува морски лед, примеси като сол се изтласкват, поради което морският лед не е толкова солен, колкото океанската вода. Тъй като солените водни басейни изтичат от леда, околната вода става по-солена, което понижава температурата ѝ на замръзване и увеличава плътността ѝ. Тази повишена плътност кара соления разтвор да потъва.
Тук става наистина интересно. Когато тази изключително студена, солена вода достигне по-топлата морска вода отдолу, водата около нея светкавично замръзва, създавайки спускаща се тръба от лед, известна като бриникъл. Понякога подводният ледник достига морското дъно и когато това стане, се образува ледена мрежа, която се разпространява, като завлича и замразява всичко по пътя си - включително и нещастните морски обитатели, като морските звезди и таралежите.
„В районите, в които е имало ледени късове, или под много активни такива, се образуват малки басейни от разсол, които наричаме черни басейни на смъртта“, казва Андрю Търбър, професор в Орегонския държавен университет, пред Wired.
„Те могат да бъдат съвсем прозрачни, но в тях има скелети на много морски животни, които случайно са попаднали в тях.“
През 2011 г. с помощта на камери за времеви интервал създателите на филми на Би Би Си заснеха това явление в Антарктида. Образуването е отнело 12 часа, а след като бримката е достигнала океанското дъно, тя се е разпространила по протежение на 6 метра.
Търбър, който е и водолаз, действително е виждал разцъфването на бриниклите от първа ръка.
„Те приличат на обърнати кактуси, които са издухани от стъкло, като нещо от въображението на д-р Сюс. Те са невероятно деликатни и могат да се счупят само при най-малкото докосване.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!