Н якъде във Франция малка статуетка на птица в полет е излязла от почвата, в която е лежала погребана повече от три десетилетия. Търсенето на златната сова, едно от най-дългогодишните търсения на съкровища в света, изглежда най-накрая е приключило, съобщи The Guardian.
„Потвърждава се потенциално печелившото откритие“, гласеше съобщение на официалната чат-линия на лова, публикувано в 6.11 ч. в четвъртък.
„Не могат да се подават повече данни. Допълнителна информация ще бъде съобщена възможно най-скоро.“
Малко повече от два часа по-късно, в 8.26 ч., се появи втори пост в платформата Discord: „Не продължавайте да копаете! Потвърждаваме, че репликата на златния бухал е била изкопана през изминалата нощ“.
The quest for the golden owl, one of the world’s longest-running treasure hunts, appears finally to be over.https://t.co/tI0ZP7sL17
— Gary Buckley™ (@myrddenbuckley) October 4, 2024
Авторът е Мишел Бекер, френски художник, който илюстрира „По следите на златната сова“, книга с картинки, публикувана през 1993 г., и извайва златно-сребърната сова, обещана на този, който пръв успее да разгадае загадките, скрити на страниците ѝ.
Издирването е вдъхновено от „Маскарад“ - британският бестселър на художника Кит Уилямс от 1979 г., продаден в повече от един милион екземпляра, който предизвика - докато не беше намерен три години по-късно в парк в Бедфордшир - национално търсене на 18-каратов златен заек, инкрустиран със скъпоценни камъни.
Според правилата на френското търсене всеки, който намери бронзовото копие на бухала, има право да го размени за оригинала на Бекер, чиято стойност при първото публикуване на книгата е оценена на 1 млн. франка, което днес се равнява на почти 300 000 евро.
Човекът, който го открие обаче трябва да докаже, че е попаднал на мястото, където е заровено копието, като е решил правилно 11 загадки, зададени от автора на книгата Макс Валентин, а не по друг начин, например с металотърсач.
Търсенето на златния бухал продължило 31 години. В него се е включила отдадена армия от десетки хиляди души, а ловът е придобил популярност след появата на интернет. Той дори е бил цитиран в бракоразводни дела.
Онлайн форумите позволиха на търсачите на съкровища - известни на френски като chouetteurs - да обменят бележки и теории и да създадат онлайн база данни. С течение на годините те стигат до консенсус относно тълкуването на някои от загадките.
Въпреки това никой не успя да разреши последната, скрита 12-та загадка, съставена от различни части от основните 11, а много от по-възрастните chouetteurs се оплакваха, че безкрайните сфери на възможности, предлагани онлайн, са усложнили задачата им.
Търсенето е предизвикало няколко съдебни дела, включително едно, заведено от самия Бекер срещу семейството на Валентин, за да получи точното местонахождение на погребаната птица, след като авторът, чието истинско име е Реджис Хаузер, е починал през 2009 г.
По това време скулпторът притежава златната сова, но не и запечатания плик, в който Валентин - единственият човек, който знае къде е погребана птицата - е поставил решенията на своите загадки, който е в ръцете на наследниците на автора.
Преди няколко години Бекер също бил изправен пред съда от разярени търсачи, след като се опитал да продаде совата. В крайна сметка съдията постановил, че скулптурата не може да бъде продадена, тъй като законно принадлежи на човека, който е намерил репликата.
Очевидно нетърпелив да сложи край на десетилетното издирване, през последните години Бекер допълнително предизвиква гнева на търсачите, като пуска все повече улики за местоположението на птицата-реплика.
В четвъртък мнозина изразиха съжаление, че търсенето е приключило. Новината беше „истински удар“, заяви един от членовете на общността във форума. „Трудно е да се понесе“, каза друг, а трети добави: „Трябва да призная, че пролях няколко сълзи“. Друг обаче заяви, че е „любопитно, но доста облекчен... Свободен съм!“.
Повечето искаха да знаят две неща: кой е изровил репликата и къде точно е била погребана.
До четвъртък следобед нито едно от двете не беше разкрито.
Някои членове на общността подозираха нечестна игра, но други бяха благодарни. „Аз съм само един от търсачите, но преживях най-невероятното приключение с това семейство - със сигурност нефункционално, но толкова колоритно“, каза един от тях.
Смята се, че най-дългото търсене на съкровище в света е „Тайната“ на Байрон Прейс, публикувано през 1982 г. Тя включва търсене на 12 кутии със съкровища, заровени на тайни места в САЩ и Канада, от които са намерени само три.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!