К отките имат реноме на домашни любимци, които предпочитат своя комфорт пред вашето внимание. Оказва се, че това съвсем не е така. Въпреки че привидно те се правят на безразлични, дълбоко в себе си котките се привързват към хората, точно както кучетата и децата.
Учени от университета в Орегон търсят признаци на привързване както при малки, така и при възрастни котки, събрани със стопаните им на чуждо място. По същия тест се оценяват и привързаността на бебетата и кучетата.
„Изследванията показват, че може да подценяваме социокогнитивните способности на котките“, пишат авторите на проучването.
Как е проведено то?
Собствениците и техните котки участват в едно просто упражнение. Всеки стопанин прекарва две минути със своя домашен любимец, след това напуска стаята за две минути, за да се върне отново при животното за още две минути. През това време учените наблюдават поведението на котките.
Резултатите показват, че повечето котки (65,8 процента) и котенца (64,3 процента) имат силна привързаност към човека и се интересуват от стопанина си не по-малко, отколкото от околната среда. Животните изглеждат по-малко стресирани, когато отново се видят със стопанина си.
Бебетата например се привързват силно към гледащия ги в 65 процента от случаите.
Според авторите останалите котки показват признаци на „несигурна привързаност“. Те са стресирани при повторно събиране, избягват контакт, извиват опашките си и облизват устните си.
„Привързаността е биологично релевантно поведение. Изследването ни показа, че когато котките са зависими от човек, проявите им на привързаност са гъвкави и повечето котки използват хората като източник на успокоение“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!