П ървото проучване за определяне на количеството животински видове, която котките консумират в световен мащаб, показва, че „милите писани“ оказват значително въздействие върху дивата природа, пише „Гардиън“.
Котките може и да са обожавани домашни любимци на хората, но те са и много ефективни убийци, сочи проучване, което показва, че те изяждат над 2000 вида в световен мащаб - включително стотици, които са от значение за опазването на природата.
Is it time to end cats’ right to roam? I firmly believe the answer is yes. Cats have a significant negative impact on wildlife, they can be perfectly happy indoors (+/or with catios, leash training, etc) & it's safer for your cat to be inside. https://t.co/ttpaw4M4Qd @guardian
— Dr. LeaGrie (@LeaGrie) August 15, 2022
След опитомяването си преди 9000 години домашните котки са се разпространили на всички континенти с изключение на Антарктида. В статията, публикувана в Nature Communications, изследователите ги определят като "едни от най-проблемните инвазивни видове в света".
"Нашето изследване хвърля светлина върху хищническите навици на един от най-успешните и широко разпространени инвазивни хищници в света", пишат в статията изследователите, ръководени от Кристофър Лепчик от университета в Обърн, САЩ.
В менюто на хищника присъстват птици, бозайници, насекоми и влечуги. 17 % от тях са обект на природозащитно внимание според изследването, което е първото, в което се прави количествена оценка на хранителния режим на котките в световен мащаб.
Общо котките изяждат 981 вида птици, 463 влечуги и 431 бозайници - около 90 % от консумираните видове. Установено е, че те се хранят и със 119 вида насекоми и 57 вида земноводни.
Котките са особено вредни на островите, където изяждат три пъти повече видове, които са обект на опазване, в сравнение с континентите. Известно е например, че са изяли видове, които вече са изчезнали в дивата природа, включително новозеландския скален кеклик от остров Стивънс и новозеландския пъдпъдък.
Смята се, че само в Австралия котките убиват повече от 300 милиона животни годишно, а природозащитни организации призовават котките да се държат в затворени помещения. На някои места са въведени забрани за котки. В югозападния германски град Уолдорф на хората е наредено да държат котките си затворени в продължение на три месеца през пролетта, за да се защити застрашената популация на гнездящите по това време гребенести чучулиги.
Cats kill a staggering number of species across the world https://t.co/NGqn2PMaui
— Scientific American (@sciam) December 12, 2023
Говорител на Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) заяви: "Поставянето на звънчета на нашийниците им или държането на котките вътре през нощта са прости начини да се намали броят на уловените от тях диви птици и други диви животни. Ултразвуковите устройства също могат да бъдат безвреден, но ефективен начин за намаляване на времето, което котките прекарват в градините."
"Освен в градините, хищническият инстинкт на котките може да причини особени проблеми на уязвими и ограничени популации от птици, по-специално на птици, които гнездят ниско над земята или на земята", казва говорителят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!