К отките могат да използват стотици изражения на лицето, за да общуват, разкрива ново проучване.
В продължение на една година изследователите описаха общо 276 различни изражения на лицата на 50 котки, живеещи в котешко кафене в Лос Анджелис. Лицата на котките варираха от игриво до агресивно, според проучването, публикувано на 18 октомври в списанието Behavioural Processes.
Cats have nearly 300 facial expressions, including a 'play face' they share with humans https://t.co/jNtRKbcXKC
— Live Science (@LiveScience) October 30, 2023
Това е едно от първите проучвания, което прави дълбоко изследване на начините, по които котките общуват отвъд очевидното мъркане и мяукане.
Изражението на лицето при кучета, шимпанзета и хора е добре проучено, разкривайки, че хората имат 44 изражения на лицето, кучетата имат 27, а шимпанзетата имат цели 357.
Но имаше малко изследвания върху изразителността на котките.
„Литературата по темата е изключително оскъдна и много от проучванията се фокусират само върху връзката между котките и хората в последните 10 000 години опитомяване“, каза съавторът на изследването Британи Флоркевич, асистент по психология в Lyon College в Арканзас.
„В котешкото кафене успяхме да документираме спонтанните взаимодействия между котките и да запишем израженията на лицата им.“
Cats may have evolved nearly 300 different facial expressions, thanks to their 10,000-year history with humans. https://t.co/92gy87ZQkM @NewsfromScience
— Science Magazine (@ScienceMagazine) October 27, 2023
Всяко отделно изражение е комбинация от приблизително четири от 26-те уникални движения на лицето, включително разтворени устни, разширени или свити зеници, мигане, извити ъгли на устата, близане на носа и различни позиции на ушите, според проучването.
След като прегледаха записите си, изследователите заключиха, че приятелските изражения на котките са (45%), а агресивни (37%). Други 18% са двусмислени или попадат и в двете категории, според проучването.
Изследователите също така откриват, че много от израженията, включително това, което те нарекоха „обичайно лице за игра“ - изразено с дръпнати назад ъгли на устата и спусната челюст - са сходни при редица видове, включително хора, кучета и маймуни.
Ще са необходими повече изследвания, за да се разбере какво точно са си „говорели“ котките. Но изследователите продължават да се надяват, че проучването ще помогне да се хвърли светлина върху безбройните изражения, проявявани от вид, който често е определян като дистанциран.
„Надяваме се, че приютите за животни и хуманните общества могат да използват нашите изследвания, за да помогнат за по-добра оценка на котките, за които се грижат“, каза Флоркевич.
„Също така няколко компании се свързаха с нас, като изразиха желание да проектираме приложение, което позволява на хората да записват [и декодират] израженията на лицето на котките си.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!