С хиляди последователи в социалната мрежа Инстаграм и с фенове като един от бившите американски президенти, котката Гли е почти толкова известна, колкото и нейният дом - "Света София" в Истанбул, пише агенция "Ройтерс".
Исторически ден: Първи намаз в "Света София"
След като турските власти взеха решение да променят статута на "Света София" и от музей тя да се превърне в действаща джамия, местните хора се питаха дали котката ще трябва да се премести. Въпросът за нейната съдба беше поставен не само в социалните мрежи, но и в местните медии.
Сивата пухкава котка се превърна в любимец на посетителите, включително на бившия президент на САЩ - Барак Обама, който беше заснет да я гали при посещението си в Истанбул през 2009 г.
Властите поясниха, че "Света София" може да остане дом на котката и след превръщането ѝ в действаща джамия.
Ибрахим Калин - говорител на президента Ердоган, каза пред Ройтерс, че Гли, както и всички други котки в района, ще останат там, където са.
"Тази котка стана много известна и има други, които още не са станали толкова известни. Тази котка ще остане там и всички котки са добре дошли в нашите джамии", каза той.
Това е добра новина за екскурзовода Умут Бахчечи, която преди четири години създава за Гли собствен профил в социалната мрежа Инстаграм. Профилът е пълен със снимки на котката и вече има над 53 000 последователи.
За статута на "Света София"
Най-висшият съд на Турция обяви на 10 юли решение, с което откри пътя за промяна на статута на бившата (християнска) базилика "Света София" - един от символите на Истанбул, която бе превърната в джамия през XV век, а после в музей през 30-те години на XX век. Днес храмът отново отваря врати за мюсюлмански богослужения.
До отмяната на 10 юли на правителственото решение от 1934 г. "Света София" функционираше като музей, посещаван от милиони туристи всяка година. Миналата година това бе дори най-посещаваната туристическа забележителност в Турция с 3,8 милиона посетители.
DW: "Ако Мохамед се пробуди, няма да познае възгледите си"
Светият Синод: Да запазим „Света София” като музей
Ердоган в "Света София", публикува снимки
Посланикът на Турция у нас: Архитектурният облик на "Св. София" няма да се променя
Чавушоглу е категоричен: Решението за "Света София" е законно
Турски съд ще обяви „Света София“ за джамия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!