Б лагодарение на непреднамерената котешка работа на терен, учените са установили първия в историята джейлонгвирус, открит в САЩ, който е и първият по рода си, който изобщо е бил идентифициран.
Всичко започнало, когато котка на име Пепър влязла в дома си в Гейнсвил, Флорида, и пуснала мъртва мишка в краката на стопанина си. Може би добронамерено, но доста неприятно предложение, което би накарало много от нас да изпищят и да избягат надалеч.
Не такъв е случаят със собственика на Пепър, Джон Ледники - за него мишката е възможност.
Ледники, професор в Университета на Флорида, е специалист по вирусите и провеждаше изследвания, за да установи дали гризачите са преносители на вируса на еленската шарка - вид вирус, който причинява характерни кожни лезии при елените.
Cat Accidentally Discovers First Of A New, Exotic Virus In The UShttps://t.co/JeN2AAcTb0
— IFLScience (@IFLScience) November 1, 2024
Когато обаче Ледники и екипът му изследват мишката, не откриват никакъв вирус на еленска шарка. Вместо това те откриват, че тя е заразена с джейлонгвирус.
До този момент вирусът от рода джейлонгвирус никога не е бил наблюдаван в САЩ; той е бил открит само в Южна Америка, Европа, Африка и Азия, където заразява предимно гризачи, но може да зарази и прилепи и котки (не се притеснявайте - Пепър не се е разболял).
Но изследователите - и Пепър - не само са направили първото откритие в САЩ, но и първото в света; генетичните тестове са показали, че джейлонгвирусът се различава от другите в рода. Той е наречен Gainesville rodent jeilong virus 1 (GRJV1).
„Не бяхме очаквали подобен вирус, а откритието отразява осъзнаването, че много вируси, за които не знаем, циркулират в животни, които живеят в непосредствена близост до хората. И наистина, ако бяхме потърсили, щяха да бъдат открити много повече“, казва в изявление Емили ДеРуйтер, първи автор на статията, в която се описва откритието.
Джейлонгвирусите също принадлежат към по-широко вирусно семейство, известно като парамиксовируси, които са известни с това, че се предават между видовете - т.нар. преливане, когато се преместват в нов гостоприемник - и причиняват респираторни инфекции при хората. Екипът заразява клетките на различни видове с GRJV1, за да провери дали той има потенциала да прави същото.
Look at What the Cat Dragged in: A Never-Before-Seen Exotic Virus https://t.co/ls6K8Gsot4
— Gizmodo (@Gizmodo) October 31, 2024
„Той се развива еднакво добре в клетки на гризачи, хора и нечовекоподобни примати (маймуни), което го прави чудесен кандидат за преливане“, обяснява Леднички.
Това не означава, че е вероятно да се стигне до разпространение - повечето хора нямат голям контакт с дивите плъхове и мишки, които ги пренасят - но според екипа това е нещо, което трябва да се проучи.
„В идеалния случай би било добре да се направят изследвания върху животни, за да се установи дали вирусът причинява заболяване при гризачи и други малки животни. В крайна сметка трябва да определим дали той е засегнал хора в Гейнсвил и останалата част на Флорида“, казва Ледницки.
*Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!