Е дно от търсенията на Йети приключило безславно с намерен кичур конски косми, разкри програма на BBC Radio 4, отразяваща хималайския лов.
Андрю Бенфийлд, писател и учител по медитация прекарал години в търсене на Йети със своя скептичен приятел и политически анализатор Ричард Хорси. Двамата пътували през Индия, Мианмар, Непал и Бутан, слушайки историите за легендарното създание и в крайна сметка заснели "Йети", сериал на BBC Radio 4, който отразява тяхното търсене.
There is a village high in the Himalayas called Ghyang which is supposedly the home of the Yeti. In 2017, researchers explored these rumours and found footprints larger than human feet and hair samples which do not match with any known animal! Proof that #YetiLives! pic.twitter.com/TNKLv65XJ6
— HHE Podcast (@HHEPodcast) October 10, 2023
Сериалът приключил с намерени мистериозни косми, предоставени от неназован източник, очакващи ДНК анализ. Бонус епизод, излъчен на 20 октомври, разкри, че космите идват от кон.
Бенфийлд каза пред Live Science, че резултатът „никак не е удовлетворяващ“ след три години търсене. „Един кон беше възможно най-скучния вариант“, каза Бенфийлд. Но ДНК анализът не обезсили сериала или историите на хората, с които пътешествениците говорили.
Приказките за маймуноподобно същество, бродещо из Хималаите, датират от векове. Интересът на Запада към Йети се засилил в началото на 50-те години на миналия век, след като британският алпинист Ерик Шиптън се завърнал от Еверест със снимки на гигантски стъпки. Последвалите разследвания, водени от западняци, не успели да намерят никакви научни доказателства за съществуването на създанието.
След като е работил в международното развитие, Бенфийлд не харесва това, че местните разкази за Йети са отхвърлени само защото белите изследователи не са открили доказателства. Той се успокоил след интервюто на сър Дейвид Атънбъро, заснето през 2013 г., в което Атънбъро казал, че смята, че „може да има нещо в мистерията около Йети“.
През 2019 г. Бенфийлд се заел с това да изслуша историите от първа ръка за Йети и поканил Хорси, който има докторска степен по когнитивна психология, да се присъедини към неговото приключение. „Знаех, че ако успеех да го убедя съм на път да открия нещо“, каза Бенфийлд.
Scientists have analyzed the DNA of Yeti hair found in the Himalayas - https://t.co/RuU6wWQjoG pic.twitter.com/FVjzi7z1fy
— ORDO News (@ordonews) November 6, 2023
От BBC се включили към това предизвикателно пътуване през 2022 г., точно преди дуото да се отправи към Бутан и резервата за диви животни Sakteng - национален парк с площ от 740 квадратни километра, създаден отчасти за защита на „Мигоите“ или Йети. Тук Хорси най-накрая получил историята, която разтърсила неговия скептицизъм, а Бенфийлд се сдобил с предполагаемите косми от Йети.
Космите били с дължина около 15 сантиметра. Бенфийлд ги разрязал наполовина и изпратил едната част на Шарлот Линдквист, еволюционен биолог от университета в Бъфало в Ню Йорк. Линдквист и нейният екип открили, че ДНК съвпада с алтайски коне, планинска порода от Азия.
Линдквист също била част от проучване от 2017 г., публикувано в Proceedings of the Royal Society B, което анализирало девет предполагаеми проби от Йети и установили, че осем идват от мечки и една от куче. По-рано тя казала, че не се съмнява, че създанието е мит.
Бенфийлд приел резултатите от ДНК, но все още не се е разделил с другата половина от космите, които той все още пази в шкафа си. Той също така говори за огромната, недокосната, неизследвана природа на Хималаите и каза, че историите за Йети идват от хора, които познават региона.
„Със сигурност уважаваш знанията на местните хора, когато си там, защото благодарение на тях оставаш жив“, каза Бенфийлд.
"Кой съм аз, че да разпитвам тези хора и да се съмнявам? Те са там всеки ден."
Хорси не смятал, че ще се върнат с ДНК доказателства, но каза пред Live Science, че Йети е по-важен за местните хора, отколкото някога си е представял.
„Разбрахме, че за повечето от тези хора няма никакво значение дали това създание съществува физически“, каза Хорси.
"То има определена роля, която изпълнява в техния свят."
Писателят Тшеринг Таши описал подробно вярата на Бутан в Йети в статия от 2020 г. за Kuensel Online, уеб изданието на националния вестник на Бутан. В нея той казва, че хората в Бутан са убедени, че Йети съществува, но „не бързат“ да представят доказателства.
„Въпреки че със сигурност има биологично същество зад митологията, ние вярваме, че то няма да бъде във формата, в която западняците са го романтизирали“, пише Таши.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!