О т древни митове до британски писатели, от венециански крепости до ароматна гръцка кухня – остров Корфу в Йонийско море остава едно от най‑магнетичните и многолики кътчета на Гърция, предава Voice of America (VOA).
Корфу, наричан Керкира от местните, е истинска перла в северозападната част на Йонийско море. Неговото стратегическо разположение между Изтока и Запада го прави през обект на интерес и арена на многобройни културни влияния – от римляни и венецианци до французи, англичани и дори руснаци. И въпреки че мнозина се опитват да го покорят, османците никога не успяват да наложат властта си над острова – факт, с който местните жители се гордеят и до днес.
Градът на двете крепости
Столицата Керкира е уникално съчетание от венецианска елегантност, френско изящество и британски рационализъм. Сред основните символи на града са двете му крепости – старата, изградена още от византийците и по-късно укрепена от венецианците, и новата, разположена край старото пристанище. До нея се намира паметник, посветен на руския адмирал Ушаков, сражавал се за освобождението на острова от французите.
В сърцето на Керкира се откроява площад Спианада – просторен и зелен, обграден от изискани кафенета по улица Листон. Историята разказва, че в миналото само благородници са имали право да се разхождат там, като имената им са били включвани в специален списък – откъдето идва и името на улицата.
Светият покровител на Корфу
Най‑почитаният светец на острова е Свети Спиридон Тримитунтски – чудотворец, за когото се вярва, че е спасил островитяните от глад, чума и нападения. В катедралата, носеща неговото име, се съхраняват мощите му, към които ежегодно на 12 декември се стичат хиляди поклонници от цял свят.
В непосредствена близост до храма се намира и една от най‑старите религиозни лавки на острова – „У Фомы“, собственост на семейство Семберлидис. „Тук всяка сутрин чуваме истории за чудеса – хората вярват, че светецът и до днес закриля острова“, споделя Сократ, собственик на магазина.
Белият манастир и легендарният Одисей
Недалеч от центъра на Керкира се намира районът Канони с белоснежния манастир Влахерна, разположен на миниатюрен остров, свързан със сушата с тесен бетонен мост. Оттам се стига до съседния остров Понтикониси – по‑известен като Мишият остров. Според легендата, той е превърнат в камък от Посейдон – разгневен на Одисей. На върха на острова се намира манастирът Пантократор, до който води дълга бяла стълба, напомняща на опашка на мишка.
Вилата на Дарелови: литература на брега на морето
Корфу не е привличал само пълководци и завоеватели – островът е бил вдъхновение и за велики писатели. В село Калами се намира прочутата вила „Белият дом“, където живеят и творят британските братя писатели Лорънс и Джералд Дарел.
Днес вилата е музей и туристическа атракция, стопанисвана от Даря Понамарьова и семейството ѝ, които с години възстановяват обстановката от онези времена.
„Ако Джералд и Лорънс можеха да видят днес дома си, щяха да останат приятно изненадани“, казва Даря. Посетителите могат да разгледат автентичната мебелировка, снимки и лични вещи на писателите. А за по‑дълъг престой – комплексът разполага с още девет вили в района.
Корфу в киното и в кухнята
Не е изненада, че Корфу се превръща и в сцена на киношедьоври – сцени от филми за Джеймс Бонд и за Аристотел Онасис са заснети именно там.
И докато очите се наслаждават на пейзажа, небцето също получава своя дял наслада – в таверната „Уайт Хаус“ шеф Валандис приготвя типично местно ястие: морски костур със сотирани зеленчуци и сос от кумкват – цитрусов плод, който расте единствено на Корфу и се смята за „златния портокал“. Подправките – сумах, анасон, каперси и ароматен копър – допълват вкусовия букет на това бързо, ароматно и запомнящо се блюдо.
Остров от поезия и спомени
Когато над Корфу падне здрач, прохладният морски ветрец разнася уханието на кипариси, маслини и море. Това е остров, създаден от боговете, възпят от Омир, приютил герои и вдъхновил творци. Място, което те кара не просто да мечтаеш, а да твориш.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
20-годишен студент по медицина загина, отивайки на лекции
"Или емигрираме, или изгаряме живи": Политика на системно безхаберие на Балканите