П овече от 51 млн. души в Южна Корея се събудиха и се оказаха с година или две по-млади - поне според закона.
Съгласно законодателството, което влезе в сила в сряда, "всички съдебни и административни области" в източноазиатската страна ще приемат системата за "международна възраст", използвана в по-голямата част от света, с което се слага край на дългогодишните дебати за проблемите, причинени от често използваните доскоро "корейска възраст" и "календарна възраст".
Стандартизирането на възрастта ще "намали различните социални обърквания и спорове", заяви Ли Уан-кю, министър на правителственото законодателство, на брифинг в понеделник.
Законът, приет от южнокорейския парламент през декември миналата година, се очаква също така да "намали значително социалните разходи, които са били ненужни поради смесеното използване на възрастовите стандарти", каза Ли, като добави, че това е било основно обещание на президента Юн Сук-йол, който встъпи в длъжност през май миналата година.
Три системи
More than 51 million people in South Korea awoke on Wednesday to find themselves a year or two younger – at least, according to the law. https://t.co/k8dSOdTT1U
— CNN (@CNN) June 28, 2023
В Южна Корея "международната възраст" се отнася до броя на годините, изминали от раждането на дадено лице, и започва от нула - същата система, която се използва в повечето други държави.
Но когато ги питат за възрастта им в неформална обстановка, повечето южнокорейци отговарят с "корейската си възраст", която може да е с една или дори две години по-голяма от международната им възраст.
Според тази система, чиито корени са в Китай, бебетата се смятат за навършили една година в деня на раждането си, като на всеки 1 януари се добавя по една година.
При някои обстоятелства южнокорейците използват и своята "календарна възраст" - съчетание от международна възраст и корейска възраст - която счита бебетата за нула години в деня на раждането им и добавя по една година към възрастта им на всеки 1 януари.
Вземете например певеца от "Gangnam Style" Psy. Роден на 31 декември 1977 г., той се счита за 45-годишен според международната възраст; 46-годишен според календарната година и 47-годишен според корейската възраст.
Ако това звучи объркващо, то е така, тъй като в ежедневието на страната често се преминава от една система в друга.
Нов стандарт
Дори и с новата стандартизация, старите системи все още ще се използват при някои обстоятелства, заяви правителството в сряда.
Така например децата обикновено постъпват в начално училище през март на годината, след като навършат 6 години (по международната възраст), независимо от това в кой месец се пада рожденият им ден - което ще продължи и занапред.
Законите за продукти с възрастово ограничение като алкохол или тютюн също ще се основават на годината на раждане, независимо от месеца. Това означава, че двама души, родени през януари и декември 1990 г., ще се считат за хора на една и съща възраст.
Съгласно този закон хората могат да купуват алкохол от годината, в която навършват 19 години (в международната възраст).
На тази снимка, направена на 24 май 2017 г., се вижда как социален работник се грижи за бебе в църквата на общността Джусаранг в южната част на Сеул.
Същият метод ще продължи да се използва и за задължителната военна служба в Южна Корея - т.е. хората имат право на военна служба въз основа на годината, в която са родени, а не на конкретната възраст или дата на раждане.
"Правителството реши да съдържа такива изключения дори след влизането в сила на ревизиите, тъй като е по-лесно да се управляват такива въпроси на годишна база", заяви министър Ли в сряда.
Много жители вероятно ще продължат да използват традиционната корейска възрастова система в ежедневието и социалните сценарии, както е обичайно.
Но други може да приветстват промяната; в анкета на Министерството на правителственото законодателство 86,2% от анкетираните са заявили, че ще използват международната възрастова система. Това е и победа за законодателите, които от години водят кампании за стандартизиране на международната възрастова система, тъй като им е писнало от многобройните системи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!