Н а 22 октомври 1811 г. в Австрийската империя се ражда един от най-великите композитори на 19-ти век - Ференц Лист.
Бащата на Ференц е самоук музикант, който свири на чело по време на концертите в двореца на тогавашния принц Николай Естерхази.
От ранна детска възраст Ференц показва изключителен интерес към пианото и започва да се учи да свири на инструмента на 5 г., насърчаван от баща си Адам Лист.
Ференц композира за пръв път на едва 8-годишна възраст, а първото му изпълнение пред публика е, когато е на 9 г. в днешната словашка столица – Братислава.
Именно на този концерт малкото момче предизвиква интереса на богати унгарски аристократи, които предлагат да платят неговото музикално образование за следващите шест години.
Адам Лист отвежда сина си във Виена, където малкият Ференц взима уроци от Карл Черни, ученик на Бетовен и Антонио Салиери.
Ференц изнася няколко концерта във Виена, които се увенчават с голям успех. Според една легенда на един от тях присъства дори Бетовен, който целува младия си наследник по челото.
Тази легенда се счита за по-скоро невярна, но едно е сигурно – Ференц Лист се е срещал с Бетовен.
Тоталитарен диктатор и велик композитор - какво би могло да ги обедини?
Младият композитор се премества със семейството си в Париж през 1823 г., като по пътя изнася няколко концерта в Германия. От Парижката консерватория отказват кандидатурата му, тъй като е чужденец.
Вместо това Ференц се обучава при Антон Рейха, ученик на брата на Йозеф Хайдн. Дебютът на Лист в Париж на 7 март 1824 г. е наистина емоционален.
Следват още няколко концерта във френската столица, след което посещение в Лондон и турне из цяла Англия, като дори свири в Уиндзор за крал Джордж IV.
След две години прекарани в непрестанни обиколки и концерти Ференц започва да страда от постоянна умора. Може би това го подтиква към желанието да стане свещеник.
Баща му Адам решава да го отведе във френския крайбрежен град Булон-сюр-мер, където да се лекува, да си почине и евентуално да преосмисли решението си.
Житейските радости и несгоди на един велик композитор
Докато са заедно там, Адам Лист умира от коремен тиф. Ференц решава да се върне в Париж, от където праща писмо на майка си, която по време на продължителните му турнета се била преместила в Австрия.
В този период Лист печели предимно от уроците, които дава по пиано. През 1828 г. се влюбва в една от ученичките си – Каролин дю Сен-Крик, дъщеря на министъра на търговията на френския крал Шарл X.
Баща ѝ Пиер дю Сен-Крик обаче е против тяхната връзка и по негова вина любовта им се оказва невъзможна.
След преживяното разочарование Ференц се разболява толкова сериозно, че дори в един от парижките вестници се появява негов некролог. След боледуването Лист преминава през депресията и дълго време се чуди какво да прави с живота си.
Повече от година Лист не се докосва до пианото, а не се посвещава на монашеския живот единствено благодарение на майка си.
Докато се чуди дали да продължи да се занимава с музика, се свързва с хора като Виктор Юго, Алфонс дьо Ламартин, Хайнрих Хайн и наваксва за годините, в които се отдава изцяло на музиката.
Периодът между 1830 г. и 1832 г. се оказва от изключително голямо значение за живота на Лист.
В този интервал от време той се среща с трима мъже, които повлияват на виждането му за света – Ектор Берлиоз, Николо Паганини и Фредерик Шопен. Тези срещи го връщат обратно към музиката.
През 1834 г. Ференц се запознава с Мари д’Агу, с която започва интимна връзка. На следващата година тя се разделя със съпруга си, за да замине с Лист в Швейцария. Заедно двамата имат три деца – Бландин, Козима и Даниел.
Великият композитор си отива от този свят на 31 юли 1886 г. след продължително боледуване от пневмония.
Тук се насладете на някои от най-изпълняваните му произведения и до днес:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!