К омета, за която се предвиждаше да стане достатъчно ярка, за да я видим с просто око на Хелоуин, изглежда се разпада точно пред очите ни.
Тя се нарича C/2024 S1, открита на 27 септември, рядка Комета на Кройц, чиято траектория трябва да я доближи само на 1,2 милиона километра от Слънцето на 28 октомври 2024 г.
Уви, изглежда, че C/2024 S1 се е разпаднал след милиарди години. Снимките на обекта, направени през октомври, показват, че той става по-ярък с избухване, а след това потъмнява, ядрото му сякаш изчезва, оставяйки след себе си опашка от прах и газ, а може би и облак от кометни отломки.
Това е малко разочароващо, но не е съвсем неочаквано, тъй като подобни комети често се разпадат при приближаването си към Слънцето.
Налице са признаци на нестабилност на кометата. Тя е претърпяла поне едно избухване, което е това, на което прилича: внезапно изпускане на прах и газ, в резултат на което кометата се осветява значително, като са необходими няколко дни, за да се върне към нормалното си състояние.
The 'Halloween Comet' Appears to Be Disintegrating in Spacehttps://t.co/yD5IuiYGRd pic.twitter.com/sRGtZWrYEM
— ScienceAlert (@ScienceAlert) October 25, 2024
Това не е необичайно поведение за комета, но може да е признак за фрагментация на ядрото - когато основното тяло или ядрото на кометата започва да се разпада.
Това вероятно се случва поради това, от което са изградени. Кометите идват от много студените външни части на Слънчевата система и са натоварени с лед.
Разпадането изглежда става много бързо, така че причините за това не са напълно ясни, но едно от възможните обяснения е, че сублимацията на леда и освобождаването на газ и прах може да доведе до ускоряване на въртенето на кометата, в резултат на което тя се разпада под действието на центробежната сила.
Получихме рядък поглед върху този процес през 2020 г., когато кометата C/2019 Y4 се разпадна на парчета, когато се приближи до Слънцето под зоркото око на космическия телескоп „Хъбъл“.
В съобщение, публикувано в Astronomer's Telegram на 9 октомври, се посочва, че промените във външния вид на кометата могат да бъдат признак за нейното разпадане.
След това снимки, направени на 20 и 22 октомври от любителя астроном Мартин Машек от Чехия, показват, че по някое време кометното ядро сякаш е изчезнало от видимостта и е станало още по-слабо.
Прогнозата за видимостта на C/2024 S1 предполага, че тя може да стане по-ярка от Венера и дори да се вижда на дневното небе. Ако кометата е претърпяла или претърпява фрагментация преди перихелия, най-близкото си приближаване до Слънцето, тя може да не е толкова ярка, но все пак може да има какво да се види.
Голям фрагмент от ядрото може да оцелее в процеса на разпадане и да продължи пътя на кометата към Слънцето. А опашката може да продължи да се вижда, дори ако кометното ядро се разпадне, поне за кратко.
Интересно е, че C/2024 S1 се смята за фрагмент от по-голяма комета. Смята се, че всички Кройц-сунгрейзери са останки от Голямата комета от 1106 г., която се е разпаднала и е образувала много по-малки комети, докато е обикаляла около Слънцето. Тези по-малки комети включват кометата Икея-Секи от 1965 г., която озари небето почти толкова ярко, колкото пълната Луна.
В момента кометата C/2024 S1 може да се види с бинокъл или малък телескоп особено в южното полукълбо. След перихелия, ако кометата е оцеляла, тя би трябвало да се вижда в Северното полукълбо.
Ако ядрото на C/2024 S1 се разпадне по време на перихелия, може да се забележи дълга, извита опашка, без ярка глава. Ще трябва да изчакаме и да видим. Честно казано обаче, какво по-подходящо от комета без глава за Хелоуин?
Ако разполагате с подходящото оборудване и искате да проверите дали можете да забележите C/2024 S1, можете да потърсите къде се намира на небето с помощта на The Sky Live.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!