М арс привлича учени, астронавти и изобретатели и отдавна се говори за колонизиране на тази планета. Счита се, че основните заплахи за хората на Марс са липсата на кислород, ниското атмосферно налягане и високата радиация. Учените обаче са открили друг фактор, който може просто да унищожи астронавтите.
Марс изглежда много красив от разстояние, но изпращането на астронавти да изследват тази планета може да се окаже по-трудно, отколкото смятаха учените.
Околната среда на Марс е много сурова и астронавтите не биха могли да оцелеят там и минута без скафандри и кислороден резервоар. Още през 2021 г. професор Дейвид Акин от лабораторията за космически системи на Университета на Мериленд описа ситуацията, пред която е изправен един астронавт:
"Спомням си, че един американски астронавт разказваше за експеримент, при който се натъкна на внезапна загуба на налягане. Първо усети, че слюнката на езика му започва да кипи, а след това припадна. За да предпазят астронавтите от опасната ниска атмосфера, скафандрите трябва да бъдат запечатани и под налягане", каза ученият.
This is Mars!
— Curiosity (@MAstronomers) March 31, 2025
140 million miles away! pic.twitter.com/C2ltjjcAwx
В атмосферата на Марс има много малко кислород и азот, но много въглероден диоксид. Ако човек диша марсиански въздух, той ще загуби съзнание само за 15 секунди и ще умре много бързо.
Но това не е всичко. Сега към всички фактори, които бяха известни преди, се добави още един - марсиански прах. Цялата повърхност на планетата е покрита с фин прах, частиците от който летят в атмосферата. Учените подозираха, че този прах може да бъде токсичен и скорошни проучвания потвърдиха това.
Time to go to Mars
— Elon Musk (@elonmusk) February 22, 2025
pic.twitter.com/qwuqbvqBOL
Прахът от Марс съдържа силициев диоксид, гипс, перхлорати и наночастици от метален оксид. Всичко това може сериозно да навреди на здравето на астронавтите и да причини проблеми с дишането, зрението, а при продължителна експозиция дори белодробна фиброза.
Самата радиация, на която са изложени астронавтите в Космоса, увеличава риска от белодробни заболявания. И добавянето на токсичен прах с такива вещества само влошава ситуацията. Сега учените се опитват да разберат каква трябва да бъде индивидуалната защита на астронавтите, за да се осъществи мисията.
Между другото, по време на мисиите на Аполо до Луната, астронавтите страдаха от излагане на лунен прах. Той се залепи за скафандрите и се просмука в модулите за кацане на Луната. Най-лошото е, че причинява кашлица, хрема и дразнене на гърлото. Проучванията показват, че дългосрочното излагане може да причини хронични последици за здравето.
Sunset on Mars captured by NASA's Insight lander pic.twitter.com/6fY3ri8deT
— Black Hole (@konstructivizm) March 31, 2025
И докато марсианският прах не е толкова остър и абразивен като лунния, той има същата тенденция да полепва по всичко и малките частици могат да попаднат в белите дробове и кръвообращението.
„Една мисия до Марс не разполага с лукса на бързо връщане на Земята за лечение, нито може да разчита на наземна поддръжка от летателен хирург поради забавяне на комуникацията до 40 минути в посоката на връщане. Тези рискове, заедно с продължителното излагане на прах в сравнение с мисиите до Луната и намалената способност за борба с болести след продължителна адаптация към микрогравитацията и повишената радиация, правят опасностите от прах критичен проблем, който трябва да бъде разгледан за успешно и безопасно изследване от хора Марс“, пишат учените.