П ътуването до Луната не е лесно. Нашият естествен спътник обикаля около Земята на средно разстояние от 384 400 км. И така, колко време е необходимо, за да се достигне до най-близкия ни съсед от момента, в който космическият кораб се издигне?

Въз основа на лунните мисии от последните няколко десетилетия отговорът варира от около осем часа до 4,5 месеца. Най-бързият кораб, създаден от човека, който е профучал покрай Луната - което означава, че не е спрял там - е сондата „Новият хоризонт“, изстреляна от НАСА през 2006 г. за изучаване на Плутон; този космически апарат премина покрай Луната 8 часа и 35 минути след изстрелването.

Но при мисиите, чиято цел е Луната, пътуването отнема малко повече време. През 1959 г., при първата в историята на човечеството мисия до Луната, на сондата „Луна 1“ на Съветския съюз са били необходими 34 часа, за да достигне Луната. Тази мисия без екипаж е имала за цел да се удари в повърхността на Луната, но космическият кораб се отклонява от курса и преминава на 5995 км от Луната. В крайна сметка той спря да предава, когато батериите му се изтощиха, и до ден днешен все още се носи из Космоса.

През 1969 г., когато астронавтите действително кацнаха на Луната, екипажът на „Аполо 11“ се нуждаеше от 109 часа и 42 минути от излитането до първата стъпка на Нийл Армстронг на Луната.

Причините за това променливо време за пътуване до Луната зависят от много фактори, но една от най-важните причини е количеството използвано гориво. Инженерите са установили, че използването на по-малко гориво при лунната мисия може да отнеме повече време, но все пак ще свърши работа. Това може да се постигне, като се използват естествените гравитационни сили на небесните тела, като Земята и Луната, за да се помогне на космическия кораб да се насочи по по-дълъг маршрут.

Например през 2019 г. Израел изпрати космически апарат без екипаж на име „Берешит“, който да кацне на Луната. След изстрелването Beresheet обикаляше около Земята в продължение на около шест седмици в постоянно разширяващи се орбити, преди да набере достатъчно инерция, за да се отправи към Луната. Той стигна там, но не по начина, по който израелската организация SpaceIL искаше: Екипът изгуби контакт и 48 дни след изстрелването „Берешийт“ се разби в лунната повърхност, като при това разпръсна хиляди микроскопични тардигради на Луната.

Космическият апарат, който държи рекорда за най-продължително пътуване до Луната, е сондата CAPSTONE на НАСА - 55-килограмов кубичен сателит, който напусна Земята за 4,5 месеца, обиколи я няколко пъти и накрая влезе в орбитата на Луната през 2022 г. CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) беше изпратена на Луната, за да изпробва орбитата, която НАСА планира да използва за планирания си космически аванпост Gateway.

Без значение кой маршрут ще избере космическият кораб, всяка лунна мисия преминава през няколко основни етапа. Между 60 и 90% от стартовото тегло на всяка космическа мисия е горивото, което ѝ позволява да се освободи от земната гравитация и да навлезе в Космоса. След като космическият кораб пристигне в орбита, той трябва да използва възможно най-малко гориво, за да постигне оптимална траектория към целта си, тъй като включването на повече гориво прави космическия кораб по-тежък и по-скъп.

Накрая апаратът трябва да извърши допълнително изгаряне на гориво, за да напусне земната орбита и да продължи пътя си. Скоростите на космическите апарати по време на транзит обикновено са сходни, но когато „Луна 1“ е имала директна траектория, „Аполо 11“ се е нуждаел от по-прецизна траектория на лунната орбита, което е причина за по-дългото време за пътуване. Това означаваше корабът да се насочи не към Луната, а точно до нея, така че да влезе в орбита, и то с достатъчно безопасна скорост, за да изстреля спускаем апарат и да го приеме отново.

На „Аполо 11“ му отнема около 4,5 дни да достигне Луната и по други причини. Например, преди да напусне земната гравитация, той трябваше да извърши редица маневри и проверки на системите за насочване и навигация.

„След като се окаже извън основното влияние на земната гравитация, са необходими само незначителни корекции на орбитата, така че е необходимо по-малко гориво. Гравитацията върши цялата работа - гравитацията на Луната ще привлече каквато и да е изстреляна маса“, казва пред Live Science Гретхен Бенедикс, член-основател и професор в Центъра за космически науки и технологии в университета Къртин в Австралия. 

Но времето за пътуване зависи и от други фактори. Един от най-големите, според Марк Блантън, който ръководи анализа и интегрираните оценки на мисиите от Луната до Марс на НАСА, е целта на мисията.

„Мисиите или агенциите ще преценят вида на наличните ракети и техните възможности за пренасяне на космически апарати“, казва той пред Live Science. „Възможностите на ракетите и целите на мисията ще определят размера на космическия кораб - например дали става дума за научен инструмент или за мисия с екипаж.

„Когато съберете всички тези ограничения, това ще ви позволи да проектирате оптимална траектория и това ще даде информация за броя на обиколките на Земята, за да се създаде определена геометрия или траектория“, каза Блантън.

Това означава, че както при всичко, свързано с космическите кораби и космическите полети, прецизните изчисления за размера на кораба, екипажа, разпределението на горивото и всички други възможни подробности могат да окажат влияние върху общото време за пътуване до Луната.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп няма да слага мита на телефоните, компютрите и чиповете

Тръмп няма да слага мита на телефоните, компютрите и чиповете

Свят Преди 32 минути

Това сочат нови насоки, издадени от Службата за гранична и митническа охрана на САЩ

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 1 час

Непреките разговори САЩ-Иран, засягащи ядрената програма на Техеран, продължиха около два часа

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 2 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 3 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 3 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 3 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 5 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 5 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 7 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 7 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 8 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

Протестът в Телиш

Бащата на Сияна: Един знак можеше да я спаси

България Преди 8 часа

В Телиш се стичат хора за протест под мотото „България няма деца за убиване!“

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Свят Преди 9 часа

В средата на март Хърватия, Албания и Косово сключиха военен съюз

<p>Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС</p>

Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС

България Преди 9 часа

Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г

<p>На този ден историята на човечеството се променя завинаги</p>

На този ден историята на човечеството се променя завинаги

България Преди 9 часа

64 години след първия полет на човек в космоса, как отбелязваме днешния ден

<p>Пожари взеха две жертви за денонощие в България</p>

Пожари взеха две жертви за денонощие в България

България Преди 10 часа

Един човек е пострадал, след като възпламеняване на мазнина в тиган е причинило пожар в дома му