С поред експерти клонирана маймуна от вид макак резус е оцеляла повече от две години и е довела до "ценни прозрения" за научния процес. Учените в Китай са използвали модифицирана версия на същата техника, която е използвана за създаването на овцата Доли - първият клониран бозайник в света.
От 113-те клонирани ембриона 11 бяха имплантирани в сурогатни маймуни, но само един оцеля. Той е наречен ReTro, предава Sky News.
Екипът посочва, че процентът на успеваемост при създаването на жизнеспособни и здрави клонинги е нисък - по-малко от 1% в този случай.
Революционно: Създадоха бебе бозайник от двама бащи
Първите клонирани маймуни в света - двойка идентични дългоопашати макаци - са създадени преди шест години от същите изследователи, ръководени от Цян Сун и Чжен Лиу от Китайската академия на науките в Шанхай.
По това време изследователите искат да създадат популации от генетично еднакви маймуни, които да могат да бъдат адаптирани за изследване на човешки заболявания.
Това повдигна и сериозни етични въпроси, като доближи света до клонирането на хора.
Cloned monkey still alive after two years - so are we nearer to replicating humans?
— Sky News (@SkyNews) January 16, 2024
Read more: https://t.co/FRruazLufi
Сега обаче експертите твърдят, че тези опасения "са били напълно неоснователни" и ефективността на процеса на клониране все още остава нисък.
Авторите пишат в списание Nature Communications: "Тези открития дават ценни сведения за механизма на препрограмиране на маймунския SCNT (едноклетъчен ядрен трансфер) и въвеждат обещаваща стратегия за клониране на примати."
Д-р Луис Монтолиу, изследовател от Националния център по биотехнологии в Испания, който не е участвал в проучването, също коментира резултатите: "Клонирането на макаци и маймуни резус показва две неща. Първо, възможно е да се клонират примати. И второ, изключително трудно е да се постигне успех с тези експерименти, с толкова ниска ефективност, което още веднъж изключва клонирането на хора", посочва Монтолиу.
Бинго! Дино ДНК! Можем ли да възкресим динозаврите
Доли влезе в историята преди почти три десетилетия, след като беше клонирана в института Рослин в Единбург.
За първи път учените успяха да клонират бозайник от клетка, взета от вимето на финландска дорсетска овца.
Оттогава насам много други бозайници са клонирани с помощта на същата техника SCNT, която включва прехвърляне на ДНК на клетъчното ядро в донорска яйцеклетка, която след това се подтиква да се развие в ембрион. Сред тях са овце, едър рогат добитък, прасета, кучета, котки, мишки и плъхове, както и дългоопашати маймуни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!