В продължение на стотици милиони години петролът се натрупва в "резервоари" дълбоко под краката ни, образувал се през вековете от останки на животни и растения, които са потънали в Земята и са били покрити от пласт след пласт пясък, тиня и скали. Топлината и налягането бавно ги превръщат в течна форма.
Преди около 165 години започнахме да извличаме този природен ресурс - за пластмаси, бензин, асфалт и много други продукти - много по-бързо, отколкото той можеше да се възстанови. В един момент той би трябвало да свърши. Но колко остава и кога ще свърши?
Краткият отговор е, че самата планета никога няма да изчерпи напълно петрола, защото част от него се намира на недостъпни места като Антарктида, а друга част може да е произведена толкова дълбоко в Земята, че дори да не можем да я определим количествено, камо ли да стигнем до нея.
Но имаме приблизителна представа за общото количество.
"Най-общо казано, знаем къде се намира по-голямата част от петрола в света", казва Дейвид Макдоналд, почетен професор по петролна геология в университета в Абърдийн, Великобритания, пред Live Science.
Това е така, защото тектониката на плочите до голяма степен е отговорна за това къде са се озовали петролните находища, а ние имаме доста добро разбиране за тях. Развиващите се океански басейни създават подходящи условия за бързото погребване на растителна и животинска материя, докато движението на земната кора създава топлината и налягането, които превръщат тази материя в нефт. Субдукцията и разкъсването могат да доведат до образуването на басейни, в които да се натрупа нефт. В резултат на това е по-вероятно в някои региони да бъдат открити нефтени находища, отколкото в други.
Според проучване на Rystad Energy за 2023 г. в световен мащаб остават около 1,6 трилиона барела извлекаем петрол. Съществува и извлекаем петрол, който все още не сме открили; това е по-неясно число, въпреки че през 2012 г. Геоложката служба на САЩ оцени добива на 565 млрд. барела.
Но кога хората ще изчерпят този извлекаем нефт? Отговорът на този въпрос е сложен.
В продължение на десетилетия експертите от бранша твърдяха, че на базата на известните запаси има още около 50 години петрол.
Тази цифра не се е променила много поради начина, по който се изчислява: Броят на годините до изчерпването на петрола е равен на сегашните известни запаси, разделени на годишното световно търсене. Оценката ни за известните запаси се увеличи, защото винаги откриваме нови находища, а времето, което ни остава, не се промени много, защото използваме новия петрол толкова бързо, колкото го откриваме.
Но в един момент това равновесие ще се промени.
Това е така, защото скоростта, с която можем да откриваме и извличаме петрол, не е статична. Тъй като откриваме най-лесните за извличане запаси, възможностите за нови открития намаляват. След това разработваме нови технологии, които увеличават възможностите ни за откриване на нови находища.
Кевин Бук, управляващ директор на ClearView, изследователска фирма, базирана във Вашингтон, окръг Колумбия, която се занимава с тенденциите в енергетиката, заяви пред Live Science, че според него изкуственият интелект ще улесни намирането на нови запаси, а новите технологии за добив ще улеснят извличането му от земята през следващите години. Това би могло да увеличи оценката ни за общите извлекаеми запаси от петрол.
"Очакваме доста значимо бъдеще за петрола", каза Бук.
От друга страна, търсенето на петрол вероятно ще се промени през следващите години.
Според доклада на ВР за енергийните перспективи за 2023 г., тъй като светът се отдалечава от петрола като енергиен източник благодарение на преминаването към електрически превозни средства, търсенето вероятно ще се стабилизира. През октомври 2023 г. например Международната агенция по енергетика заяви, че очаква употребата на петрол да достигне своя връх до 2030 г., а след това да намалее.
Това означава, че може да имаме достатъчно петрол за много по-дълго време от дългогодишната 50-годишна прогноза.
"Петролната индустрия няма да се срине, защото петролът е свършил, има още много петрол", казва Макдоналд.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!