Ф лориан Вагнер печели средно около 6000 евро нето на месец, но харчи едва една четвърт от тях. Останалите 4500 евро той слага настрана. 37-годишният инженер е част от разрастващото се движение на суперспестовниците, наречени още фругалисти (от латинската дума frugalis – в превод: пестеливо), пише германската обществена медия АРД. Целта на тези хора: да постигнат финансова независимост колкото се може по-рано. И например да се пенсионират още на 40 години, съобщи Deutsche Welle.

Вагнер научил за новата тенденция преди няколко годинии и преосмислил изцяло разходите си: започнал да ходи на работа с колело вместо с метрото, да си готви вечер вкъщи, пазарувал веднъж седмично и почти изцяло изхвърлил от менюто си дюнерите и пиците. Освен това напуснал добре платената си работа и започнал собствен бизнес.

"По този начин подобрих качеството си на живот", казва 37-годишният мъж. Точно това е и същността на движението на фругалистите.

Вложения във фондове, облигации и собственост

Но ограничаването на разходите не е достатъчно. Суперспестовниците инвестират голяма част от доходите си в акции и други капиталови инструменти. За да минимизират риска, те прибягват и до вложения в облигации или недвижими имоти.

Фругализмът е концепция за начин на живот, която тръгва от САЩ, разяснява АРД. Популяризират я блогъри като Money Mustache. Преди години канадецът описа как е успял да се пенсионира на 30-годишна възраст.

По време на финансовата криза от 2008 движението FIRE (Financial Independence, Retire Early) набира все повече последователи и се разпространява и в Германия. Според философията му всеки, който е успял да спести 25 пъти повече, отколкото са годишните му разходи, е финансово независим.

До 70 процента спестявания

Фругалистите обикновено спестяват между 60 и 70 процента от това, което изкарват. За сравнение: хората в Германия спестяват средно едва около 11% от доходите си. А много от тях не могат да заделят даже нищо.

Поради това се смята, че фругализмът не е за всички, а само по силите на хората с високи доходи.

"Ако печелите само 1800 евро, няма да можете да спестите и половината от тях, защото по-голямата част от парите ще отидат за наема", казва пред АРД експертът Томас Кел от платформата за финанси Finanzfluss.

Освен това често животът предлага обрати и неочаквани ситуации, които може да попречат на целта за ранно пенсиониране на 40 или 50 години. Затова всеки трябва да прецени за себе си доколко реалистична е поставената цел.

"Деца, жилище или продължително боледуване много бързо могат да увеличат разходите и да намалят дела от доходите, който бива заделян", посочва финансовият инфлуенсър. 

Отказ и от почивка?

Финансовите експерти посочват и други рискове. Така например едно поевтиняване на акциите може да застраши планираното ранно пенсиониране. Затова е важно всеки да разработи за себе си и план за евентуално подобно развитие. 

Флориан Вагнер вече е натрупал активи на обща стойност 480 000 евро. Въпреки това той е променил малко първоначалния си план за излизане в пенсия на 40 години. Сега е решил да продължи да работи и след 40, но само толкова, колкото иска - и без да му се налага да се отказва от почивка или ходене на ресторант. "Аз не се отказвам от неща, които обичам, и не се ограничавам. Винаги си казвам: ако утре загина при катастрофа, не искам да има нещо, за което да съжалявам, че не съм направил", казва 37-годишният германец.

Да прилагаш концепцията за суперпестеливост продължително време е огромно предизвикателство за много от тъй наречените фругалисти. В крайна сметка е много малко вероятно да станеш финансово независим за кратко време, пише АРД.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

 

 

-Скъпа, какво има за вечеря? -Паниран карфиол, салата с рукола, чия и кълнове. -Ако искаш развод просто ми кажи, не така заобиколно.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

България Преди 10 минути

Това поясни говорител на комисията на пресконференция

Може ли НЗОК да покрие операция за отслабване?

Може ли НЗОК да покрие операция за отслабване?

България Преди 15 минути

Това е един от често задаваните към Касата въпроси

<p>FT: Армията на Германия се свива и застарява</p>

„Файненшъл таймс“: Армията на Германия се свива и застарява

Свят Преди 35 минути

Ева Хьогел, комисар по въоръжените сили в германския парламент, заяви, че политиците ще трябва да обмислят какво Бундесверът все още може да направи и какво „вече не е възможно“

САЩ: Край на паузата в споделянето на разузнавателни данни с Киев

САЩ: Край на паузата в споделянето на разузнавателни данни с Киев

Свят Преди 50 минути

Това потвърди директорът на американското национално разузнаване Тълси Габард

Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Технологии Преди 1 час

Абонатите на A1 Xplore TV могат да се потопят в тези вдъхновяващи разкази, създадени от едни от най-талантливите творци на съвременното кино

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

Свят Преди 1 час

Според ЕК начина на въвеждане на правилата у нас не отговаря на изискванията

<p>Има ли шофьорска книжка Доналд Тръмп</p>

Има ли шофьорска книжка Доналд Тръмп

Любопитно Преди 1 час

На настоящи и бивши президенти на САЩ е забранено да шофират по обществени пътища

<p>Изслушват вещите лица, участвали в броенето на бюлетините на изборите през октомври (НА ЖИВО)</p>

Изслушват вещите лица, участвали в броенето на бюлетините на изборите през октомври

България Преди 1 час

Парламентът призова КС, ЦИК и "Информационно обслужване" да дадат публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати

От Måneskin към солова звезда: Damiano David обяви дебютен албум

От Måneskin към солова звезда: Damiano David обяви дебютен албум

Любопитно Преди 1 час

„Funny Little Fears“ ще излезе на 16 май

<p>Напрежение в Горна Оряховица след убийство и следствен експеримент&nbsp;</p>

След убийство на мъж в Горна Оряховица - напрежение на гарата в града

Свят Преди 1 час

Наложи се сериозно присъствие на полиция и жандармерия

Проруски кръгове вербуват белгийци за саботажи и шпионаж

Проруски кръгове вербуват белгийци за саботажи и шпионаж

България Преди 1 час

Изводът е направен в разследване, при което белгийски журналист е проникнал в канал в "Телеграм"

Кои годежни пръстен са за поколението Z срещу милениалите?

Кои годежни пръстен са за поколението Z срещу милениалите?

Любопитно Преди 2 часа

„Нашите по-млади клиенти стават все по-уникални с годежните си пръстени“

13-годишното момиче, запалило се с бензин в Монтана, взело идеята от ТикТок

13-годишното момиче, запалило се с бензин в Монтана, взело идеята от ТикТок

България Преди 2 часа

Момичето се е наранило при опит да изгори лепенка върху велосипеда си

Плажът на остров Хормуз

„Кървав дъжд“ оцвети плаж в Иран – природен феномен или зловещо чудо?

Свят Преди 2 часа

Кадри, разпространени в интернет, показват как дъждът осветява плажа на остров Хормуз

<p>Иран ще води<strong><span style="color:#ff0000;"> ядрени преговори</span> </strong>с Китай и Русия</p>

Иран ще води ядрени преговори с Китай и Русия

Свят Преди 2 часа

Президентът на Иран към Тръмп: „Прави каквото искаш, по дяволите”

Провежда се спецакция в пунктовете за продажба на горива

Провежда се спецакция в пунктовете за продажба на горива

България Преди 2 часа

В проверката участват Министерството на вътрешните работи, НАП, Агенция „Митници“, както и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор