В сички ние се вълнуваме от нещо: от обучение, пътувания и сърфиране в интернет до спасяването на света. Животът в ЕС предлага безкрайни възможности да правите нещата, които обичате – където и да ви отведе това. Законодателството и инициативите на ЕС помагат на всички да реализират потенциала си и да почерпят вдъхновение, предоставяйки инструментите, чрез които всеки да преследва увлеченията си.
За да бъдат показани тези възможности, известни европейски режисьори създадоха пет късометражни филма. Те са част от европейската кампания #EUandME и целят да разкажат на поколението на хилядолетието защо Европейският съюз е важен за него. Филмите дават началото на диалог с младите европейци на възраст между 17 и 35 години за ролята на ЕС в ежедневието им, защото много от тях не осъзнават в пълна степен ползите, на които се радват.
Филмът „Уна“ (Oona), създаден от финландската режисьорка Зайда Бергрот, е на тема устойчиво развитие. Едно младо момиче се загубва в гора, която не познава, а неочакван приятел ѝ помага да намери пътя към хижата и баща си.
Друга интригуваща история е тази на хърватския режисьор Далибор Матанич, който създава „Дебют“ (Debut). Неговият късометражен филм разглежда основните права, на които се радва всеки един гражданин на ЕС. Млад хърватски фермер мечтае да стане професионален футболист. Но преди да последва амбицията си на терена, първо ще трябва да научи кой е всъщност самият той.
„Борбата за човечеството, за шанса за един по-добър свят е тема, която присъства в цялото ми творчество“, споделя Матанич в отговор на въпрос за участието му в проекта. „Смятам, че разказваме история, която всеки човек ще разбере“, допълва още Матанич.
"Живата странноприемница" (The Living Hostel) на Матиас Хьоне e разказ за мобилността, която е една от ключовите политика на ЕС, благодарение на която цяла Европа може да бъде твой дом. „Надявам се да докосна по емоционален начин младата публика и да я вдъхновя да пътува“, заявява Хьоне. „Може би филмът ще ги насърчи да отворят хостел или просто да се наслаждават на това, че са част от Европа“, допълва още той. Филмът разкрива историята за баба Гизел, която е планирала да разгледа далечните краища на Европа, но поради смъртта на своя съпруг, това никога не се случва. Но нейните внуци Хайке и Мориц имат идея как да осъществят мечтата на своята баба. Какво точно решават да направят, вижте във видеото:
Кампанията #EUandME стартира в целия Европейски съюз в 28-те държави членки през май 2018 г. и ще продължи до края на 2019 г. Част от дейностите по нея включват конкурс за млади филмови режисьори. До 7 ноември 2018 г. всички младежи на възраст между 18 и 35 г. имат възможност да се включат в него и да спечелят субсидия от 7500 евро, за да реализират своята филмова идея. Можете да научите повече за конкурса, да прочетете правилата и да откриете формуляра за кандидатстване на официалния му уебсайт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!