С редно около 10 години е продължителността на използването на електроуредите в домакинствата. 40 на сто от тях разчитат на уредите си повече от 10 години, а 30 на сто - над 15 години.
Производителите на домакински уреди и сега изпълняват обсъжданите в ЕС нови регулаторни актове, които целят възможността електрическите и електронните уреди да могат да бъдат поправяни, за да може животът им да се удължи. Това коментира за БТА Габриела Чифличка, генерален секретар на APPLiA България, сдружението на производителите на домакински електроуреди.
Всеки производител на такива уреди от години предлага следпродажбен сервиз, който клиентите могат да използват при дефект в уреда, допълни Чифличка. Новият регламент за екодизайн на устойчиви продукти ще засегне голяма група продукти.
Според Чифличка новият регламент за екодизайн на устойчиви продукти ще засегне много голяма група продукти, включително и домакинските уреди. Изключение ще има за храни, фуражи, медицински изделия.
Тя уточни, че новите европейски правила тепърва започват да се гледат в Съвета на ЕС и Европейския парламент, като обсъжданията се очаква да продължат и през следващата година - първите две тримесечия. Идеята е с въвеждането на определени изисквания да се превърне устойчивостта на продуктите в норма, каза Чифличка и допълни, че за членовете на сдружението това е стратегия от години, защото устойчивостта се въвежда още на ниво дизайн.
Генералният секретар на APPLiA България съобщи, че в изследвания в ЕС се посочва, че средният живот на голямата бяла техника е от 10 до 12 години, а на малките домакински уреди - около 12,5 години. Фирмите продължават да работят в тази насока, да въвеждат иновации за по-енерго- и ресурсно ефективни уреди, допълни Чифличка. По думите й браншът, в обсъжданията на тези теми, посочва виждането си, че производителите трябва да имат свободата да иновират.
Те вече са постигнали енергийна ефективност на уредите над 80 процента, а от миналата година се прилагат новите европейски изисквания за екодизайн и енергиен етикет за няколко продуктови групи домакински електроуреди (хладилни уреди, перални, комбинирани перални със сушилня, съдомиялни), като енергийните изисквания към домакинските уреди станаха още по-строги.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!