Н ека започнем да изследваме дълбините на легендарното Черно море и да открием колко дълбоко е то в действителност. Черно море е уникален басейн (пластове вода, които не се смесват). Седем държави граничат с него - Украйна, Румъния, Русия, Молдова, Грузия, Турция и България. Да добавим, че това е най-големият известен басейн. Мнозина смятат, че Черно море се споменава в световноизвестната история за Ноевия ковчег, но значението му далеч надхвърля библейските препратки.
Елизабет Ръш разказва за епичното си пътешествие до "ледника на Страшния съд"
Какво прави Черно море такова, каквото е?
То е подводно гробище, преизпълнено със скрити истории и мистерии, и със сигурност ще бъде забележителност, която трябва да видите, ако случайно сте водолаз. Въпреки че гмуркането има своите граници. Лошото е, че максималната дълбочина за гмуркане с акваланг е приблизително 107 метра.
Това мистериозно дълбоко море няма достъп до сладка вода, което прави водата гъста и плътна, благодарение на прекомерното натрупване на сол. Тази плътност води до явление, наречено стратификация. В най-горния слой се намира кислород, който създава среда, в която морският живот процъфтява. Макар това да е вярно, големите очаквания цялото море да е богато на живот със сигурност биха ви разочаровали. Сега не се страхувайте, защото Черно море има куп легенди, в които да потопите любопитството си, но местните жители не без причина го наричат "Морето на мъртвите дълбини". То е дом на едва около 2500 вида живи организми, включително бутилконоси делфини, медузи и риба тон.
"Циферблатът на съдбата" е истински и е намерен в древен потънал кораб
В мрачните дълбини светът е съвсем различен
Нека се гмурнем по-дълбоко, много по-дълбоко, до място, където дори слънцето не достига. За да разберем наистина Черно море и къде е спечелило прочутата си титла, помислете как може да изглежда океанската "лазаня". Това море се слави със своите пластове. Вече обсъдихме повърхностния слой и неговата способност да поддържа живота. Сега ще поговорим за дънния слой, известен като аноксична зона. Това е мястото, където нещата стават наистина зловещи. Представете си място, което е толкова пусто, че в него дори липсва кислород. Тази зона започва на около 70-91 м в центъра и на 100-152 м в близост до краищата. Учените наричат тези води "негостоприемни". В дълбините кислородът не просто е оскъден, но и замърсен от малки бактерии, вируси и, да не забравяме, боклук.
Казано направо, ако търсите място, където да ловите риба или да плувате на спокойствие, Черно море няма да е най-добрият ви избор.
Откриха свръхсекретна подводница за специални операции от Втората световна война
Всичко друго, но не и "глътка свеж въздух"
Ако сте любители на науката или историята, следващата част със сигурност ще ви държи в напрежение. Високото съдържание на сол придава на водата невероятна плаваемост на повърхността.
Забавен експеримент за плаваемостта: Всичко, от което ще се нуждаете, са 3 чаши, всяка от които е пълна с вода, сол, сода за хляб и 3 яйца. Напълнете едната чаша с минерална вода, а другата - със солена вода. Пуснете по едно яйце във всяка чаша с вода. Забележете какво се случва в по-плътната вода (водата, която съдържа сол). Яйцето изплува!
От друга страна, това означава, че при липсата на кислород всичко, което потъва на дъното, остава там. В аноксичната зона процесът на разлагане се забавя не само с няколко дни, години или дори десетилетия - а с векове. В резултат на това археолозите са открили невероятно запазени древни реликви, включително гръцки кораб на 2400 години. Въпреки че Черно море не е препълнено с живот, можете да мислите за него като за подводен музей, където историята се съхранява под повърхността му. Някои от нещата, открити в дълбините му, включват дълбоки морски каньони, останки от древни селища, вкаменелости и дори някои сведения за еволюцията на морския живот. "Морето на мъртвите дълбини" за пореден път оправдава многобройните си прозвища.
"Сякаш току-що са били изоставени": Откриха 3 кораба на дъното на Балтийско море
А сега за дълбочината... Ужас
За да схванем наистина дълбочината на прословутото Черно море, нека направим мисловен експеримент. Помислете за височината на Емпайър Стейт Билдинг: около 381 м. Сега нека си представим, че подреждаме шест Емпайър Стейт Билдинг един върху друг. Накрая ги пуснете в най-дълбоката точка на Черно море. Ако приемем, че разполагаме с оборудването за изпълнение на тази задача, резултатът ще бъде около 22 86 м небостъргачи във водата. Това означава, че само около 76 м ще надничат от водата. В заключение, това оставя смразяващите 2210 м под водата, което прави максималната измерена дълбочина 2216 м.
Точно както всяко друго морско или океанско дъно, то е с различна дълбочина в зависимост от това колко навътре във водата се намираме. Вече споменах, че това представлява най-дълбоката точка, която сме измервали. С други думи, доколкото ни е известно, тя не става по-дълбока. Казано по друг начин, това би могло да бъде истински кошмар за някой, който се страхува от дълбокия океан.
Ако някога отново се запитате за тайните на Черно море, нека дълбочината му ви напомни, че вътре в него винаги има нещо повече от това, което е на повърхността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!