К онсумацията на алкохол винаги трябва да се извършва отговорно и е полезно да знаете как всъщност се отразяват различните видове алкохол - и техните количества. Независимо дали се наслаждавате на любимата си бира, отпивате от чаша вино или се глезите с коктейл, не всички видове алкохол са еднакви, когато става въпрос за процент алкохол в тях. Националната лига за защита на потребителите съобщава, че 350 мл бира се равняват на един шот, въпреки че това варира в зависимост от специфичния процент на алкохол в бирата.
Съдържанието на алкохол обаче оказва пряко влияние върху това колко от даден алкохол можете да консумирате безопасно. Например бира с 4% алкохол ще ви повлияе по-малко, отколкото бира, която е с 8%. Макар че здравните институции не одобряват непременно пиенето, Центърът за контрол и превенция на заболяванията казва, че мъжете не трябва да консумират повече от две питиета на ден, а жените само едно питие на ден, за да намалят риска от потенциални здравословни проблеми от алкохола.
Една бира обикновено се равнява на един шот твърд алкохол
Градусите на алкохола се отнасят до количеството етанол на всеки 100 милилитра течност. Обикновено твърдият алкохолът е с много по-високо съдържание на алкохол (обикновено около 40%), отколкото бирата (обикновено около 5%), поради което е много по-лесно да се отпие глътка бира, отколкото глътка водка.
Ето къде нещата стават трудни: това правило, че една бира е равна на един шот, се отнася до много общо предположение, че 350 мл бира са равни на 5% алкохол. Популярни бири като Michelob, Budweiser и Heineken са с 5% алкохолно съдържание, но по-леките бири като Coors Light, Miller Lite и Bud Light, са с 4,2% алкохолно съдържание и съдържат по-малко калории и въглехидрати. По-важно е обаче да се разбере, че много бири съдържат много повече от 5% алкохол. Много от занаятчийските бири са склонни да имат по-висок процент алкохол - Tripel на Allagash Brewing Company съдържа 9% алкохол, но някои занаятчийски бири съдържат до 11%.
Националният институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм предоставя калкулатор за определяне на броя на "стандартните питиета", на които се равнява една бира, въз основа на нейния алкохолен процент. Действителното преобразуване в алкохол варира в зависимост от алкохолния градус на бирата и алкохолния градус на твърдия алкохола.
При това различните твърди алкохоли също имат различен процент на съдържание на алкохол, като някои от тях са по-високи от 40%, известни като overproof, а други са по-ниски от 40%. От съществено значение е да разберете точния процент на съдържание на алкохол в напитката, за да знаете как тя ще се отрази на организма ви.
"Човек не си купува бира, а я наема": Как да се отървем от махмурлука
Как бирата получава своя процент на съдържание на алкохол?
Процесът на производство на бира определя нейния процент на съдържание на алкохол. Бирата се произвежда от ечемик - зърно, пълно със захар, което ферментира с течение на времето с помощта на дрожди. Докато ечемикът ферментира, дрождите се хранят със захарта и я превръщат в алкохол. Продължителността на процеса на ферментация, както и видът на използваните дрожди, могат да повлияят не само на вкуса на бирата, но и на нейното алкохолно съдържание.
Съдържанието на алкохол в бирата оказва пряко влияние върху нивото на алкохол в кръвта ви. Полът и теглото ви също оказват пряко влияние върху нивото на алкохол в кръвта ви. Графиката за концентрация на алкохол в кръвта показва, че жена с тегло 140 кг вероятно може да изпие две питиета, докато мъж с тегло 180 кг може да изпие до четири питиета. Но във всеки случай се приема, че "питие" означава или 350 мл бира с 5% алкохолно съдържание, или 45 мл твърд алкохол с 40% алкохолно съдържание.
Учените разработиха метод, с който да накарат хората да пият по-малко алкохол
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!