О свен възможността от случайно предозиране на уасаби, яденето на суши обикновено е относително безопасно занимание. Въпреки това, както при всички сурови храни, суровата риба може да съдържа бактерии и други патогени, които имат потенциала да причинят хранително отравяне.
Резултати от ново проучване сочат, че трябва да приемаме тези вредни микроби сериозно.
Listeria monocytogenes е най-страховитият от всички рибни врагове и вероятно е една от най-честите причини за заболяване, причинено от консумация на морски дарове. Въпреки това, по-малко известният род бактерии Aeromonas също е широко разпространен във водна среда и в момента се появява като патоген при хора, които консумират недостатъчно сготвена риба.
За да оценят заплахата, представлявана от Aeromonas, авторите на изследването потърсиха бактериите в сурови рибни продукти, които се предлагат за закупуване в Норвегия. Те идентифицираха 22 щама Aeromonas, обхващащи осем различни вида.
„Резултатите показват, че леката обработка на тези рибни продукти не гарантира, че растежът на бактериите Aeromonas ще бъде потиснат“, обясни авторът на изследването Хиджонг Лий. По думите ѝ по-голямата част от тези варианти на Aeromonas са вероятно патогенни и често има няколко различни рискови фактора, свързани с тях.
Анализирайки различните щамове бактерии, открити в рибата, изследователите отбелязват наличието на набор от гени, които позволяват на тези патогени да нахлуват и унищожават клетките гостоприемници.
„Повечето щамове съдържаха няколко гена, кодиращи основни фактори на вирулентност, (способността на организъм да причини заболяване) свързани с прилепването, подвижността, избягването на имунната система за секреция и токсините, и по-специално наблюдавахме високата честота на ентеротоксини“, посочват учените.
Ентеротоксините са вещества, които увреждат храносмилателната система, така че едва ли е изненада, че Aeromonas се свързва със стомашно-чревни инфекции.
Може би по-тревожно обаче е, че изследователите откриха доказателства, че Aeromonas може да допринесе за ескалиращата криза с антибиотичната резистентност. Това е така, защото тези бактерии редовно обменят генетичен материал с други микроби в морето, което означава, че те могат да вземат гени, които им позволяват да понасят антибиотици и да ги предадат на други бактерии.
„Някои щамове на Aeromonas могат да разпространяват антибиотична резистентност от един вид бактерии към друг. Яденето на морски дарове, заразени с резистентни бактерии, е вероятният начин, по който тези бактерии могат да се разпространят от морски животни и околна среда към хората“, казва Лий.
„Множество AMR (антимикробна резистентност) гени бяха открити във всички щамове Aeromonas“, разкриват изследователите. Взети заедно, тези открития показват, „че щамовете на Aeromonas, циркулиращи в хранителната верига, биха могли потенциално да бъдат патогенни и да действат като вектор за разпространение на AMR гени към други бактерии, живеещи в същите среди“, казват те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!