5

Д нес сме свикнали да посрещаме Коледа с красиво украсени елхи, вкусни гозби и, разбира се, подаръци за нашите роднини и приятели. В Средновековна Европа, обаче, този празник бил отбелязван по малко по-различен начин. Хората тогава се отдавали на пиршества и бурно веселие, продължаващи 12 дни. Месец преди началото на празненствата всеки бил длъжен да спазва стриктен пост. „С настъпването на 25 декември, обаче, всички задръжки и ограничения падали. Хората започвали да ядат, пият, танцуват и играят различни игри, докато буквално останат без сили“, разказва Ан Лорънс-Матърс от университета в Рединг, която е експерт по средновековна история.

Коледни пиршества

Коледните празници през Средновековието продължавали от 25 декември до 5 януари. Те започвали със специална литургия, която се провеждала преди зазоряване и с нея се слагал край на задължителния пост. Лорънс-Матърс отбелязва, че в коледното меню на повечето хора задължително присъствало опушено и осолено свинско месо. В провинцията богатите земеделци давали 12-дневна почивка на своите подчинени и понякога дори им подготвяли празнична трапеза.

Интересни подробности за кулинарните предпочитания на хората през Средновековието разкрива творбата „Добрият човек от Париж“, написана през 1393 г. В нея се описва какви са ястията, необходими за едно „специално коледно пиршество“. Сред тях са различни видове колбаси, поне четири гозби с риба, печено месо, както и кремове, тартове, сладкиши и ядки.

Средновековните кралски особи обръщали голямо внимание на коледната трапеза. За една празнична вечеря в Рединг, организирана от английския крал Хенри III през 1226 г., били поръчани 40 сьомги, огромни количества еленско и глиганско месо, както и „колкото се може повече миноги“ (животни без челюсти, които често са определяни погрешно като риби. Те имат назъбена фуниевидна уста, с която паразитират, смучейки кръв от риби). Хенри V, който управлявал Англия в началото на 15 в., включил още по-екзотични деликатеси в коледното меню – като раци, змиорки и морски свине.

Подобни пищни пиршества нямало как да се проведат без консумирането на много алкохол. „В някои отношения напитките били по-важни дори от храната“, смята Лорънс-Матърс. Тя добавя, че повечето хора предпочитали да пият бира или сайдер. Благородниците пък залагали на виното – и то във впечатляващи количества. В рамките на една година, Хенри III поръчал цели 60 тона вино за Рединг, като един тон се равнявал на 1272 бутилки.

Забавления за всички

Игрите също били важна част от Коледните празненства. В основата на някои от тях стоели древни езически ритуали, свързани със зимното слънцестоене. В различни части на Европа, например, се провеждали карнавални маскаради, подобни на кукерските. Участниците в тях си слагали животински маски, а някои мъже обличали женски дрехи. Те обикаляли от врата на врата, пеели песни и разказвали забавни истории. Според редица учени, традицията мъже да се обличат като жени произхожда от Сатурналиите – празник в чест на древноримския бог Сатурн, провеждан през втората половина на декември. През тези дни никой не трябвало да работи, военните действия били забранени, а роби и господари разменяли ролите си.

Далеч по-странна била една друга коледна традиция, практикувана от редица благородници. Те дефилирали тържествено из залите за пиршества, носейки сготвени животински глави като маски. Най-често били използвани такива на глигани. През вековете тази традиция се запазила, но глиганските глави постепенно били заместени от дървени маски, отбелязва Лорънс-Матърс.

На 1 януари се провеждал още един необичаен ритуал, който също бил вдъхновен от Сатурналиите. Става въпрос за т. нар. „Пир на глупците“. На този ден всички свещеници, дякони и църковни служители имали правото да правят каквото си пожелаят. Нещата, обаче, често излизали извън контрол. Ето какво разказва един анонимен френски автор за тази практика: „Свещениците носят чудовищни маски по време на богослуженията…те танцуват, облечени като жени и пеят вулгарни песни…играят на зарове в църквата…тичат и подскачат, без изобщо да почувстват капчица срам“.

Дванайсета нощ

Нощта на 5 януари се считала за самостоятелен празник през Средновековието, с който се отбелязвал краят на Коледните тържества. Именно с него е свързана прословутата комедия на Уилям Шекспир „Дванайсета нощ“, която той написал в началото на 17 в. Неслучайно, в духа на споменатите вече забавления, една от главните героини в пиесата – Виола, е дегизирана като мъж и се представя с името Чезарио.

Според традициите, свързани с нощта на 5 януари, на празничната трапеза задължително трябвало да има специален плодов кейк, в който било скрито малко бобено зърно. „Човекът, на когото се паднело парчето със зърното, бил обявяван за „крал“. Той получавал правото да дава всякакви забавни заповеди на хората около себе си, които те били длъжни да изпълняват“, отбелязва Лорънс-Матърс. През последната нощ от Коледните празници „кралят“ също така можел да „командва“ своите родители, учители или господари.

Предсказания за бъдещето

12-те дни, през които се отбелязвала Коледа през Средновековието, били от голямо значение за всички гадатели, занимаващи се с предсказване на бъдещето, подчертава Лорънс-Матърс. Свещениците на свой ред използвали свещени текстове, с помощта на които се предполагало, че могат да прогнозират какво ще е времето през следващата година. Техните тълкования се основавали и на някои природни явления – като бури, ветрове и дъги.
 
„Хората вярвали, че Бог изпраща послания на онези, които могат да ги разчетат. 12-те дни на Коледа било специално време, в което въпросните знаци били най-много“, обяснява още Лорънс-Матърс. Смятало се, например, че ако времето на Коледа е слънчево и ясно, то пролетта ще бъде топла и мека, а реколтата ще е добра. Ако, обаче, по време на празничните дни имало силни ветрове, то това се считало за лошо знамение, вещаещо тежка година за всички благородници. 

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България е приела само 290 мигранти от Германия

България е приела само 290 мигранти от Германия

Свят Преди 9 минути

Германия е поискала България да приеме обратно 8090 души

Работодателите отлагат протеста срещу скъпия ток

Работодателите отлагат протеста срещу скъпия ток

България Преди 18 минути

Васил Велев благодари на парламентарните групи, които са подкрепили бизнеса

Екоактивисти надраскаха гроба на Чарлз Дарвин

Екоактивисти надраскаха гроба на Чарлз Дарвин

Свят Преди 1 час

Започнали са незабавни действия по почистването на боята

Бионсе дари $2,5 милиона в помощ на пострадалите от пожарите

Бионсе дари $2,5 милиона в помощ на пострадалите от пожарите

Свят Преди 1 час

Най-малко 24 души загубиха живота си, а хиляди други изгубиха домовете си

Русия превзе ключово миньорско село

Русия превзе ключово миньорско село

Свят Преди 2 часа

През последните седмици руските сили засилиха офанзивата си срещу Покровск

Пеевски: България не може да бъде заложник на алчни деребеи и ДС-призраци

Пеевски: България не може да бъде заложник на алчни деребеи и ДС-призраци

България Преди 2 часа

"Ставаме свидетели на опасен прецедент", казва той

"Дай парите": Опит за грабеж в столичен квартал

"Дай парите": Опит за грабеж в столичен квартал

България Преди 2 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

"Български пощи" с важна новина за физическите лица

"Български пощи" с важна новина за физическите лица

България Преди 2 часа

Списък на пощенските станции, които ще приемат годишни декларации ще е наличен на официалната страница на Български пощи след 15 януари т. г.

Газпром планира да съкрати повече от хиляда служители

Газпром планира да съкрати повече от хиляда служители

Свят Преди 2 часа

Газпром потвърди автентичността на писмо от Елена Илюхина до Алексей Милер

<p>Рекордна търговия на Китай с Русия през 2024 г.</p>

Китай и Русия: Икономически връзки срещу западни санкции

Свят Преди 2 часа

Тези данни отразяват силните икономически връзки между страните

С помощта на Интерпол: Арестуваха българин в Южна Африка

С помощта на Интерпол: Арестуваха българин в Южна Африка

Свят Преди 2 часа

Той беше арестуван от криминалистите от отдела за кражби

Защо Слънцето е било синьо преди 200 години?

Защо Слънцето е било синьо преди 200 години?

Любопитно Преди 3 часа

През август 1831г. по цял свят хората съобщават, че Слънцето е синьо

ЕС отпуска нова хуманитарна помощ за Украйна

ЕС отпуска нова хуманитарна помощ за Украйна

Свят Преди 3 часа

Еврокомисарят за управлението на кризи Хаджа Лабиб е днес на посещение в Киев

<p>Киселова: С тревога следим новините за бедствието в САЩ</p>

Наталия Киселова пред посланика на САЩ в България: С тревога следим новините за бедствието в САЩ

България Преди 3 часа

Тя посочи, че срещата ѝ с американския посланик в София е естествено продължение на активния политически диалог между България и САЩ

<p>Обречено на&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>провал</strong></span>&nbsp;ли е присъединяването на Турция към ЕС</p>

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Свят Преди 3 часа

Евроинтеграцията на Турция остава винаги недовършена, но и никога непрекъсваща, смята д-р Мариян Карагьозов

Георги Вълев

"Килърите" - една от най-зловещите банди за отвличания и убийства в България

България Преди 3 часа

Групировката е обвинена в поръчкови убийства, изнудвания, рекет и други криминални дейности