Г ениален изобретател, предприемач и иноватор – Илoн Мъск е една от най-вълнуващите личности на нашето време, чиито мечти и проекти излизат извън пределите на земята, устремявайки се в открития космос към далечни планети. Мъск се опитва да промени света към по-добро със своите иновативни идеи и начинания като "Tesla" Inc. и "SpaceX".
Ето някои любопитни факти за известния милиардер.
Според Мъск 1 млн. души трябва да колонизират Марс
10 от най-откачените неща, в които вярва Илон Мъск
Мъск: Човечеството изчезва, но на никой не му пука
Детство в Южна Африка
Мъск е роден в Претория, столицата на ЮАР, на 28 юни 1971 г. в семейство на канадка и южноафриканец. Майка му Майй Мъск е модел и диетолог, а баща му Ерол Мъск e инженер, пилот и моряк. Има брат Кимбал и сестра Тоска.
Като малък Илoн често се заглеждал в далечината и не реагирал на това, което му се говорело. Майка му и баща му го водили на консултации с лекар, защото смятали, че слухът му е увреден. Оказало се, че момчето просто се замечтавало и още на тази възраст мислело за големи проекти.
Илън често бил пребиван жестоко от съучениците си. Когато е на 41 години, дори се налага да му направят операция, свързана с проблем, породен още от тези побоища.
Креативен от малък
Когато е на 12 години той се научава да програмира и написва на компютърния език BASIC кода за видео игра, която нарича "Blastar". Той даже успява да продаде играта за 500 долара на местно списание за компютри (името на списанието е "PC and Office Technology"), което я публикува на страниците си.
Докато учел в Университета на Пенсилвания, Мъск заедно с няколко свои приятели, наели голяма къща с 10 спални в която организирали грандиозни партита, за които искали такса вход на присъстващите. По този начин си осигурявали допълнителни доходи с които покривали част от разходите си за обучение.
Избира бизнеса пред научната кариера
През 1995 г., когато Мъск е на 24 години, той се премества в Калифорния, за да започне докторска степен по приложна физика в Станфорд, но напуска само два дни по-късно, за да преследва предриемаческите си амбиции в областта на Интернет, възобновяема енергия и Космоса.
През същата година, заедно с брат си Кимбал, създава софтуерна компания наречена "Zip2". Компанията разработва и рекламира интернет „пътеводител“ за вестници и се оказва толкова успешна, че през 1999 г. Compaq придобива "Zip2" за 307 милиона долара в брой и 34 милиона долара в акции. Мъск получава 7% или 22 милиона долара от продажбата и по този начин става милионер на 28 годишна възраст.
Инвестира успешно първите си милиони
След продажбата на "Zip2", Мъск инвестира 10 милиона долара за да създаде и развие компанията "X.com" – компания за онлайн финансови услуги и разплащания чрез електронна поща. Една година по-късно тя се слива с компанията "Confinity", която има услуга за превод на пари, на име "PayPal". Новосъздадената компания се фокусира върху тази дейност и през 2001 г. се преименува на "PayPal". През октомври 2002 г. Тя е закупена от "eBay" за 1,5 милиарда долара в акции, от които Мъск получава 165 милиона долара.
Сбъднати космически мечти
През 2002 г. Мъск отделя 100 милиона долара, за да финансира и основе компанията за разработка на космически технологии "Space Exploration Technologies" позната под краткото си наименование "SpaceX". През септември 2009 г. ракетата "Falcon 1" (по дизайн на Мъск) става първата частно финансирана ракета с течно гориво, която извежда сателит в орбита. На 25 май 2012 г. космическият апарат "Dragon" се скачва с Международната космическа станция (МКС), ставайки първия апарат на частна компания, който се скачва с МКС.
На 6 февруари 2018 година "SpaceX" изстреля успешно и най-мощната съществуваща в момента (ракетите "Saturn V", Енергия и Н1 са по-мощни, разработки, които обаче не са оперативни в днешни дни) космическа ракета, приземи две от трите ядра от първата и степен и изпрати колата на Мъск в дълбокия космос, отвъд орбитата на Марс.
На практика ракетите на "SpaceX" са първите космически кораби за многократна употреба след спирането на американската програма "Space Shuttle". Всички останали съществуващи ракети изгарят в атмосферата, след като изведат товара си в Космоса, което ги прави скъпи и неефективни.
Разбира се, една от главните космически цели на Мъск все още е Марс, но сроковете за достигането на планетата и изпращането на човешки екипаж се отлагат във времето. Първоначалоно Мъск бе обявил, че първите екипи от хора ще заминат за Червената планета през 2024 г., но напоследък не се ангажира с такива срокове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!