Н езависимо дали става въпрос за Азия, Европа, Съединените щати или Южна Америка, със сигурност можем да твърдим, че сладоледът е любимо лакомство за всеки на всяка възраст.
Сан Франциско и Ню Йорк дори са домове на така популярния Музей на сладоледа.
Според кулинарната история сладоледът датира от втори век, а с неустоимото лакомство са се глезили редица императори.
Повече от 1000 години по-късно Марко Поло пренася в Италия подобна на шербет рецепта от Далечния Изток, която в крайна сметка се превръща в сладоледа, известен на всички ни днес.
Много страни по света експериментират с вкусовете и са създали свои версии на десерта.
САЩ
Там предлагат свои смеси на сладолед. Повечето от тях съдържат шоколад. За разлика от замразения йогурт, замразеният крем в САЩ се прави от комбинацията на мляко, крем, захар и яйчни жълтъци.
Мексико
Мексиканската версия на сладолед всъщност е малко по-различна. Там той се прави от изключително сладък сироп, истински плодове или плодови сокове. Обикновено местните го продават в колички на улицата.
Италия
Оставяйки пастата настрана, сладоледът е един от кулинарните символи на Италия. Италианският сладолед най-често се прави от пълномаслено мляко, яйца, захар, смесени с шоколад, ядки и други. В Пиза предлагат изкушение, наречено "тартуфо" (трюфел). Това е сладък крем, обвит в сладолед, и поръсен с какао и захар.
Франция
Заведенията за сладолед във Франция съществуват от 1966 година. В Ница днес има 61 вида сладолед и 34 вида сорбе. Освен класическите вкусове, там предлагат и няколко ексцентрични като домат с босилек, кактус или авокадо.
Турция
Сладолед, който не се топи? Да, точно това е дондурма или турският сладолед. Местните жители също го наричат "Maras dondurma".
Дондурмата е традиционен млечен сладолед, който се прави в дюкянчета и магазинчета в Турция, а майсторите го разточват и разтеглят като ластик, преди да го сложат на фунийка. Рецептата е простичка и изисква единствено малко търпение, но интересното тук е използването на салеп – позабравена подправка, която вече почти не се намира извън Турция и Близкия Изток. Прави се от стрити на прах грудки на орхидеи и има един специфичен, ориенталски и позабравен аромат, който напомня за Леванта и покрити с разкошни сладкиши маси от други времена. Най-често се пие с топло мляко, като твърдят, че има и лечебни свойства.
Япония
Може и да е направен от лед, но японската версия на сладолед определено не представлява снежен конус. Истинските майстори използват за направата му фин лед, който се топи в устата също като крем. В него често има кондензирано мляко и почти винаги се сервира в купички.
Индия
Традиционният сладолед в Индия датира в страната от 16 век. Основната му съставка е подсладено изпарено мляко. Въпреки че индийците държат на традиционната рецепта за направата му, през последните няколко десетилетия се появяват и по-разнообразни варианти. А сред предпочитаните вкусове са шоколад, портокал, банан, манго.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!