0

П рез 1993 г. руският археолог Наталия Полосмак и нейният екип са открили древна гробница в района на платото Укок, разположено в планината Алтай, близо до границата на Русия с Китай.  

Учените са открили гробница, потънала в лед. 

След като археолозите разтопили леда, станало ясно, че са открили погребение на човек с високо положение в обществото. Тялото било заобиколено от шест коня. Тялото било погребано в дървен ковчег, изработен от масивна лиственица. 

В центъра на гробницата имало млада жена, запазена толкова добре, че дори можело да се видят татуировките ѝ.  

Но коя е тя и защо е имала толкова луксозно погребение? 

Ледената принцеса на Сибир 

Тялото на жената е било внимателно балсамирано с торф. Тя била разположена настрани, сякаш спяла спокойно. Жената била млада и главата ѝ била обръсната, но носела перука и висока шапка. 

Тя била висока 167 см и племенните татуировки, изобразяващи животински форми, все още можели да се видят ясно върху бледата ѝ кожа. Облечена в дълга вълнена пола, украсена с червени и бели ивици и бели филцови чорапи, нейният ковчег бил направен достатъчно голям, за да побере прическата ѝ, която била цели 90 см. 

Археолозите смятали, че “принцесата“, както я наричат, е принадлежала на пазирикската култура. Това свободно събрание от номадски племена е живяло в планините на Алтай от 6-ти до 3-ти век пр. н. е., обединени от сходен етнос и подобен начин на живот. 

Те имали афинитет към живота, прекаран на кон. Смята се, че те са живели в юрти и са пасели овце напред-назад между летните и зимните пасища. Голяма част от диетата им се състояла от кедрови ядки, къпини и варено месо. 

Погребението 

Много от погребенията в този регион са били наводнени от подпочвени води, които след това са замръзнали. Това запазило останките, защитавайки ги от гниене. 

Балсамираното тяло е било погребано поне три месеца след смъртта. Следи от материал от стол, открит върху кожата ѝ, показал, че мумифицираното ѝ тяло е имало специална роля, дори след смъртта ѝ. 

Учените обаче са я кръстили погрешно и доказателствата от гробницата предполагат, че тя изобщо не е принцеса. Гробницата ѝ била украсена по начин, който е представителен за средния слой на пазирикското общество. 

Тя не била толкова богато украсена, колкото гробниците на пазирикските благородници, открити в същия район. Тези по-богати погребения са открити на известно разстояние от “ледената принцеса“, което, съчетано с нейната очевидно церемониална роля след смъртта ѝ, предполага една интригуваща възможност. 

Разстоянието между погребенията е обичайна практика за жени, чиято професионална дейност включваше безбрачие. По този начин учените предполагат, че погребаната „принцеса“ всъщност е лечител или шаман. Тялото й показва, че през живота си тя многократно е вдишвала изпарения от мед и живак, вероятно свързани с обреди и ритуали. 

Причина за смъртта 

Причината за смъртта била неизвестна до сравнително скоро. През 2014 г. изследователи предположили, че причината за смъртта може да е рак на гърдата. 

Имало доказателства, че тялото е получило наранявания, свързани с падане. Тези наранявания обаче не са били сериозни и това накарало изследователите да смятат, че ракът на гърдата е причината за смъртта. 

Учените също първоначално предполагали, че тялото е от монголски произход, но отново ги очаквала изненада. Чрез допълнителни ДНК тестове учените успели да покажат, че тялото в леда всъщност е кавказко. 

Реконструкция на лицето ѝ от Таня Балуева, скулптор-криминалист от Москва, потвърдило това. Балуева използвала характеристики и измервания, както и сравнения със съвременните жители на Алтай в своята реконструкция. 

Разкопки 

Наталия Полосмак, водещият археолог на разкопките, и нейният екип били преведени през платото до група от „кургани“, вид гробно място, популярно в тази ивица земя между Русия и Китай. Курганът е построен с назъбени дървени колове, за да образува кабина, а след това е заобиколен от скали. Това използване на органичен материал позволява погребението да бъде датирано. 

Преди да стигне до камерата на “ледената девойка“, Полосмак открила по-късно погребение в същия курган. Тя вярвала, че това по-късно погребение е външно погребение от подчинени народи, които са искали да почетат мъртвите си, като ги погребват на същото място като групите Пазирик. 

По-късното погребение показало признаци на грабеж, което вероятно е позволило водата и снегът да се съберат в основната гробница в кургана. Това би обяснило замразените останки. 

Противоречиво извличане 

Разкопките били извършени с голямо внимание, въпреки че екипът все още имал проблеми при премахването на съдържанието на гробницата. Методите, използвани за разтопяване на леда и отстраняване на артефактите и тялото, довели до известно влошаване на гробните дарове. 

Горещата вода, използвана за отстраняване на леда, повредила някои от татуировките, останали върху кожата на тялото. Последвалото транспортиране на находките от мястото до лабораторията, въпреки че са били съхранявани в хладилник, е довело до допълнителни щети. 

Възникнал спор между руските власти и местните жители относно находката. Местните жители митологизирали погребението като техен предшественик от номадския алтайски народ. Руската федерация се опитала да подкопае тази връзка и като такъв културният суверенитет на Алтай се фокусирал върху “ледената девойка“. 

В продължение на 19 години след откриването тялото е държано под ключ в научен институт в Новосибирск. През 2012 г. обаче то е върнато в Алтай, където се съхранявало в специален мавзолей в Горно-Алтайск, столицата на Република Алтай. Повече разкопки не е имало, тъй като процесът е бил забранен. 

Девойката в сибирския лед 

След като е върнато в района на Алтай, тялото в музея е поставено в специално помещение в съответствие с вярванията на алтайския народ.  

Посетителите на музея можели да видят останките само в определени дни от годината, тъй като съществувало риск излагането на тялото да увреди допълнително находката. Когато не може да бъде видяна, на посетителите вместо това се показва точно копие на мястото на погребението и интерпретации на това как може да е изглеждала „ледената девойка“, когато е умряла. 

* Вижте и това видео от архива ни: Откриха мумия на над 1000 години близо до столицата на Перу (ВИДЕО)

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Силни ветрове засегнаха плановете за коледни пътувания във Великобритания

Свят Преди 30 минути

Според уебсайта на летището от Хийтроу заминават около 650 полета дневно

,

Несигурност сред сирийците в Австрия с процедурата за отнемане правото на убежище

Свят Преди 51 минути

„Статутът на убежище естествено остава валиден, докато трае процедурата.“

,

САЩ одобриха продажбата на оръжия за над пет милиарда долара на Египет

Свят Преди 3 часа

През септември т.г. САЩ отпуснаха за първи път пълния размер на ежегодната военна помощ за Египет

<p>Интензивен трафик&nbsp;на границата с Турция (СНИМКИ)</p>

Интензивен трафик на границата с Турция

България Преди 3 часа

Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“

Имиграционните власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург

Имиграционните власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург

Свят Преди 4 часа

Предупреждението постъпило чрез социалните мрежи в края на 2023 г.

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

България Преди 4 часа

Тя подчерта, че има много случаи на деца с автоимунни заболявания

<p>Шофьор се заби в магазин, рани петима и беше застрелян (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Шофьор се заби в магазин в Тексас, рани петима и беше застрелян

Свят Преди 4 часа

Четирима от ранените в мола са откарани в болници

"Мръсни радиологични бомби": Защо Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев

"Мръсни радиологични бомби": Защо Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев

Свят Преди 4 часа

Моментът за извършване на операцията едва ли е случаен, подчертава Марк Галеоти

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 5 часа

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

<p>Джорджа Мелони:&nbsp;ЕС няма да позволи на Русия това</p>

Джорджа Мелони: Няма да позволим на Русия да подкопава нашата сигурност

Свят Преди 5 часа

Мелони присъства на пресконференция във Финландия

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Свят Преди 6 часа

Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания

<p>Фатална&nbsp;катастрофа с въздушна линейка, четирима души загинаха</p>

Фатална катастрофа с въздушна линейка в Турция, четирима души загинаха

Свят Преди 6 часа

На борда са били двамата пилоти, един лекар и друг медик

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Свят Преди 7 часа

Първият и вторият шпионски спътник на Южна Корея бяха изстреляни в САЩ през декември миналата година и април тази година

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 7 часа

До момента няма открити обаче никакви следи от момчето

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 7 часа

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT