Н якога всички хора на Земята са имали кафяви очи, докато при един човек не се е появила генетична мутация, засягаща гена OCA2, може би преди 6 000 до 10 000 години. Случайната мутация е повлияла на производството на пигмента меланин в ириса, което е довело до появата на по-светли нюанси на очите - от кехлибарени и лешникови до зелени и сини.
(Във видеото може да научите повече за: Ирисът на окото казва що за човек си: Знаете ли какъв цвят са очите ви наистина?)
Преди се смяташе, че само няколко гена контролират цвета на очите, но учените вече са установили, че той е свързан с десетки и десетки гени. Въпреки тази сложност има ясни тенденции в начина, по който се проявява цветът на очите в различните части на света.
What's The Most Common Eye Color Around The World?https://t.co/3FZB1SlUCt
— IFLScience (@IFLScience) July 8, 2024
Най-често срещаният цвят на очите
Кафявите очи са най-разпространеният цвят на очите на съвременните хора. Съотношението на различните цветове на очите обаче варира масово в различните региони и държави.
В САЩ 45% от населението има кафяви очи, 27% - сини очи, 18% - лешникови очи, 9% - зелени очи, а останалите 1% имат цвят на очите, който не е изброен по-горе. Това сочат данните от проучване на Американската академия по офталмология, проведено през 2014 г. сред 2000 души в САЩ.
Навсякъде по света нещата стоят по съвсем различен начин. Въпреки че малко проучвания са изследвали цвета на очите в Африка, очевидно е, че кафявото е преобладаващият цвят, подобно на Южна и Източна Азия.
В проучване от 2019 г. са разгледани данни за цвета на очите за някои страни в Европа и Централна Азия, като той е разделен на "кафяв/лешников", "междинен" и "син". Докато в страни като Армения кафявите очи са над 80 %, а сините - 3 %, в Исландия кафявите очи са 9 %, а сините - 74 %.
Ето как се разпределят останалите резултати:
Какво става със сините очи?
Може би се чудите защо в Европа има повече разлики в цвета на очите, отколкото в останалата част на света, по-специално.
И не, няма доказателства, че сините очи са на изчезване. Гените, които обуславят сините очи, са рецесивни, докато кафявите очи са доминантни, което означава, че човек трябва да наследи гените за сините очи и от двамата си родители, за да притежава тази характеристика.
Това е довело до някои погрешни твърдения, че сините очи може би ще се разредят в популацията (подобни твърдения често се изказват и за русата коса). Въпреки това е много малко вероятно сините очи да изчезнат в обозримо бъдеще, просто защото достатъчно хора носят гените, за да запазят рецесивните черти в човешката популация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!