Л есно е да се сетим за някои доста неприятни вещества. Ботулиновият токсин, отрова, произвеждана от бактериите Clostridium botulinum, е най-токсичното естествено вещество на Земята, което блокира нервните сигнали към мускулите и причинява смърт чрез парализа.
Подобно на него, мощният нервнопаралитичен агент VX, разработен като химическо оръжие от британската армия, също задушава жертвите си, като парализира дихателните мускули.
Хлорният трифлуорид, ултракорозивен безцветен газ, е толкова реактивен, че се взривява спонтанно при контакт с привидно безобидни материали като вода, пясък и дори пепел от вече изгорели вещества.
(Във видеото може да научите повече за: Пожарникари извадиха 6 варела за опасен химикал от река Марица)
Има толкова много дяволски възможности, но кой химикал е най-опасен?
Въпросът се свежда до комбинацията от ефект и експозиция - колко е смъртоносната доза и какво точно ще ви причини тя? Нервнопаралитичните вещества се считат за най-токсичните химически оръжия поради миниатюрните им токсични граници и опустошително бързото им въздействие върху човешкия организъм:
Само 10 милиграма (десет хилядни от грама) от VX са достатъчни, за да причинят смърт в рамките на няколко минути. Въпреки това през последното десетилетие само един човек е бил убит от нервнопаралитичното вещество.
Междувременно всяка година в САЩ над 100 000 души се отразяват случайно с обикновени домакински химикали като белина и дезинфектант, въпреки че тези вещества действат по-бавно и са много по-малко токсични от VX. А някои обичайни химикали могат да бъдат смъртоносни, когато се комбинират. Например при комбинирането на препарат за почистване на канали и белина се отделя отровен хлорен газ.
Тези два примера подчертават ключов проблем при подреждането на химикалите по степен на опасност: За да оцените опасността, трябва да знаете колко вероятно е да се сблъскате с даден химикал.
🚨 Did you know there’s a chemical so foul it can clear an entire city? Meet thioacetone, the world’s stinkiest substance! Just a whiff can send people running for miles—literally. Scientists have dubbed it the ultimate “olfactory weapon.” Curious? This is one smell you won’t… pic.twitter.com/Ww8VDKl5AT
— Samar (@samarknowsit) August 20, 2024
Специалистите по безопасност определят опасността, като използват комбинация от два фактора: опасност и риск.
„Опасността е нещо, което има потенциал да причини вреда. Рискът е вероятността да възникне вреда и сериозността на тази вреда“, казва Ричард Уеб, отговорник по въпросите на здравето, безопасността, околната среда и благосъстоянието в Училището по химия към Университета в Кардиф.
Следователно опасността е фиксирано свойство на даден инструмент или химикал, докато рискът варира в зависимост от начина, по който се използва този предмет.
"Всеки ден автоматично отчитаме този баланс от фактори. Да вземем за пример кухненския нож: Знаем, че острието му е остро и при подходящи обстоятелства ще разреже неща, включително и нас. Но начинът, по който използваме и съхраняваме ножа, определя дали той представлява опасност за нас", казва Уеб.
Същата логика важи и за химикалите.
„Дори и много опасен химикал не представлява никакъв риск, ако няма излагане на въздействието му“, заяви пред Live Science говорител на базираната във Финландия Европейска агенция по химикали.
Следователно ботулиновият токсин, VX и хлорният трифлуорид са изключително опасни, но с много, много нисък риск за обикновения човек.
„Някои опасни химикали са от съществено значение за здравето ни и в малки дози докато при по-висока експозиция те могат да бъдат смъртоносни“, добави говорителят.
Обикновената готварска сол е отличен пример за това. Малкото й количество в храната ни е жизненоважно за поддържане на правилния йонен баланс в организма ни, но прекаленото й количество може да причини сериозни здравословни проблеми, като високо кръвно налягане и сърдечна недостатъчност. Извън тялото големи количества от същата тази сол действат като унищожител на плевели, като нарушават йонния баланс на растенията до степен на смърт.
Дори определянето на най-опасните химикали е свързано с трудности, тъй като има много начини, по които те могат да причинят вреда. В Европейския съюз правилата за класификация, етикетиране и опаковане определят девет опасни характеристики, включително токсични, експлозивни и корозивни. Но Уеб отново подчерта, че коя от тях е най-опасна зависи от контекста.
What is the world's most dangerous chemical? https://t.co/7f5Et0UtSE
— How It Works (@HowItWorksmag) July 6, 2024
Например, въпреки че днес хлорът е често срещан дезинфектант в басейните, концентрираният газ е бил използван като химическо оръжие през Първата световна война и е причинявал както химически изгаряния, така и дразнене на дихателните пътища. Основната разлика обаче е, че в басейните се съдържа само малко количество хлор и това малко количество се разтваря във водата.
„Това, което го прави високорисков, е фактът, че е газ“, казва Уеб.
На хартия натриевият цианид изглежда много по-лош.
„Той е известен с това, че е отровен. Свързва се трайно с хемоглобина, което му пречи да пренася кислород, така че не можете да дишате“, каза Уеб.
Въпреки това, като твърдо вещество, с него е много по-лесно да се работи, което означава, че учените, използващи това токсично съединение, могат по-лесно да избегнат неприятните ефекти от излагането му.
„Ако работите с него безопасно - носите личните си предпазни средства, работите в аспиратор и измивате ръцете си, когато приключите - вероятността да се замърсите е доста малка“, обяснява Уеб.
Това означава, че безопасността ни често е под наш собствен контрол. Всяко нещо може да стане опасно, ако не се борави правилно с него, но има стъпки, които можем да предприемем, за да намалим вероятността от увреждане.
„Най-важното нещо е да знаете точно какви са опасностите и какво можете да направите, за да сведете до минимум риска“, каза Уеб.
„Ако работите с него безопасно - носите личните си предпазни средства, работите в аспиратор и измивате ръцете си, когато приключите - вероятността да се замърсите е доста малка“, обяснява Уеб.
Това означава, че безопасността ни често е под наш собствен контрол. Всяко нещо може да стане опасно, ако не се борави правилно с него, но има стъпки, които можем да предприемем, за да намалим вероятността от увреждане.
„Най-важното нещо е да знаете точно какви са опасностите и какво можете да направите, за да сведете до минимум риска“, каза Уеб.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!