Т олкова двусмислена, колкото и отвратителна Баба Яга е аномалия в славянския фолклор – тя е както майчина фигура, майката природа, така и зъл злодей, който с удоволствие ще изяде онези, които се провалят в задачите, които им е поставила.
Произходът на името ѝ е също толкова неясен
– всички знаем какво означава „баба“, но за „яга“ има противоречиви теории, според които значението варира от „змия“ до „нечестива“. Всичко това прави Баба Яга много интересен герой за дешифриране.
Изнасилване, канибализъм, некрофилия – истинaта за Спящата красавица
Най-често срещаното изображение на Баба Яга е или като възрастна жена,или като три стари сестри, но при всички положения е изобразявана с железни зъби и нос, толкова дълъг че докосва тавана, когато спи. Обикновено е илюстрирана яхнала пръчка, а не метла, която ѝ служи както да лети, така и за оръжие.
Приказките с Баба Яга обикновено се развиват в нейната колиба, която се намира дълбоко в гората и е поставена върху магически пилешки крачета с глава на петел на върха ѝ. Легендата разказва, че колибата ѝ е заобиколена с ограда от човешки кости.
Вътре в колибата Баба Яга често е описвана като надвесена над печката, а самата печка е огромна – от единия край на колибата до другия. Печката е основен детайл в приказките за Баба Яга, тъй като наказанието за неизпълнена задача, поставена от нея, е да бъдеш сготвен и изяден. Въпреки амбициозният апетит, обаче, Баба Яга винаги е изобразявана като кльощава и кокалеста и наричана „костеливата“.
Мрачната страна на коледните традиции
Благодетел или злодей?
Образът ѝ варира между благодетел и злодей, между това да помага на героя в славянската приказка или да му пречи. Изглежда обаче, че тя никога не тръгва срещу някого, без да е провокирана – без поне героят да е дошъл до вратата на колибата ѝ, тя изглежда обаче не следва почти никакви морални норми. Все пак каквото и да обещае на героя, след изпълнение на задачите, които му поставя, тя го изпълнява.
Повечето от известните истории за Баба Яга не са директно за нея, а за герои, които я срещат.
Василиса Прекрасна
В една от историите, „Василиса Прекрасна“, Василиса е персонаж тип Пепеляшка, с магическа кукла, чиято майка умира, а баща ѝ се жени за ужасна жена със също толкова ужасни дъщери. Когато бащата на Василиса заминава на пътуване, мащехата продава къщата им и се мести с трите момичета в къща в гората, давайки на момичетата невъзможни задачи, които да изпълнят на светлина от свещи. Когато Василиса излиза от къщата по заръка на доведените си сестри, за да потърси повече светлина, тя среща Баба Яга, която поставя Василиса пред редица трудни задачи, в замяна на огън, който да занесе у дома. С помощта на магическата си кукла Василиса изпълнява всички задачи и получава огън във фенер с формата на череп, който изгаря ужасното ѝ ново семейство, когато момичето се връща у дома. Историята за Василиса завършва щастливо – тя се жени за руския цар.
В тази приказка Баба Яга действа както като препятствие, така и като спасител, тъй като без нейния фенер Василиса не би се отървала от своето жестоко семейство. Разбира се начинът, по който Баба Яга я спасява от семейството ѝ е ужасен и я разкрива като неморална и опасна жена.
Баба Яга като Майката Земя
Баба Яга също е представена като фигура на Майката Земя, като оказва влияние върху природния свят чрез трима от нейните служители, както свидетелства самата Василиса. Два пъти Василиса вижда трима ездачи – първият бял, вторият червен и третият черен. На въпрос кои са те, Баба Яга отговаря, че те са съответно Ден, Слънце и Нощ, всеки контролиран от нея, всеки неин служител. В този случай читателят може да види обхвата на силата на Баба Яга, което допълнително предполага, че тя би могла да използва много по-нежни средства при отстраняването на семейството на Василиса, но избира да не го направи.
Истинска загадка
Именно поради неуловимата природа на нейния характер, Баба Яга остава толкова интригуваща митична личност и продължава да бъде обсъждана и изследвана от учените. Тя добавя ниво на мистерия и несигурност към всяка от приказките, в които участва, тъй като читателят не е сигурен до последното ѝ действие дали намеренията ѝ ще бъдат злодейски или изкупителни. Дилемата дали Баба Яга е добра или зла поставя основата за нейния анализ в славянската литература.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!