Н а оживения открит пазар в Порт Вила жените седят зад маси отрупани с дузина различни видове плодове, деликатеси и сладки изкушения.
Това е основното място за пазаруване на храни в столицата на Вануату, където местните жители се изхранват само със сезонна продукция.
Каквото и да си купите от пазара обаче няма да го отнесете вкъщи с помощта на найлонова торбичка, нито на пазара в Порт Вила, нито където и да е в островната държава Вануату.
През юли Вануату забрани пластмасовите торбички за еднократна употреба, сламките и съдове от стиропор в опит да спре вливането на боклук от бреговете на страната в океана.
Премиерът Шарло Салвай дава на населението само няколко месеца, за да се подготви, след това всеки, който използва пластмаса бива наказван с глоби между 175 и 900 долара. А през 2020 забраните ще бъдат още по-драстични.
„Искаме да защитим нашата околна среда“, казва Елън Джими, която продава продукция на пазара в Порт Вила.
Тя отбеляза, че липсата на найлонови торбички не са повлияли на бизнеса ѝ.
Причината за крайните мерки на местната администрация са все по-честите замърсявания на плажовете и водата от изхвърлената пластмаса.
Наскоро ООН обяви война на пластмасовите отпадъци, след като установи, че камиони с пластмаса се изхвърлят в океаните всяка минута.
Островът Вануату, който има общо население от над 275 000 души, е отговорен за по-малко от 1 % от морските пластмасови отпадъци, според глобалната статистика за отпадъците.
Чрез забраната на пластмасата и доказателството, че обществото може да се справи без „удобството” от употребата ѝ, Вануату се надява да даде пример на един от най-големите замърсители – САЩ.
В САЩ обаче забраните не съществуват навсякъде. Някои градове се опитват да забранят пластмасата, но не с такъв успех.
Американците използват около 100 милиарда пластмасови торбички всяка година, малък процент от които се рециклират.
Успехът във Вануату срещу пластмасата започна с кампания във Facebook.
Кристиеле Тиефри и Жорж Кумбо, французи, които живеят във Вануату са първите, които преди 2 десетилетия предлагат на администрацията да забрани пластмасата.
Техния план изглежда невъзможен до 2017 година, когато управляващите във Вануату не започват първите кампании за ограничаване на пластмасата.
Те се принуждават да стартират забрани, след като количеството на отпадъчна пластмаса по плажовете не нараства драстично.
Законът срещу найлоновите торбички е официално въведен през януари 2018 г. и влиза в сила през юли.
Част от причината Вануату да се справи толкова лесно със забраните е, че уважението към околната среда е заложено в културата на населението. А процъфтяващата занаятчийска индустрия, която произвежда алтернативи на пластмасовите изделия за еднократна употреба съществува от поколения.
Местните жители посочват, че от както е влязла в сила забраната в столицата Порт Вила е много по-чисто.
Но пластмасата не е изчезнала напълно. Бутилките с вода за еднократна употреба са все още често срещани и не са включени в настоящата забрана.
Страната има нова програма за рециклиране, която заплаща по 4 цента на човек, върнал пластмасовите бутилки.
Въпреки тази програма обаче, все още в сметищата на острова се откриват пластмасови бутилки.
Рой Алик, който работи на сметището 10 години, казва, че преди забраните на сметището е имало тонове пластмаса, веднага след забраната му прави впечатление, че новият боклук съдържа в пъти по-малко.
Въпреки това обаче има вратичка в закона на острова, която позволява на местните търговци да предлагат пластмасови мрежи за покупките.
Именно към тези продукти, които не са засегнати от досегашните закони, управата е заложила новите забрани, така че всички продукти от пластмаса да са напълно забранени.
Държавниците се насочват и към ограничаване на пластмасата в промишлените индустрии, които са сред основните замърсители на планетата.
Законите във Вануату са пример за правилен подход към едно предстоящо бедствие. Островът все още се бори със замърсяването, но отчита значителен напредък както в нагласата на хората, така и в околната среда.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!