Ф инландия бе обявена за най-щастливата страна от Световния доклад за щастието за пета поредна година, съобщиха Си Ен Ен и Юронюз.

Това е десетото издание на доклада, подготвян от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие въз основа на обобщения от глобални проучвания сред населението на близо 150 страни. България е на 85 място в класацията, а миналата година бе на 88-ма позиция.

Ето кои са най-щастливите страни на света

От първото си издание Световният доклад за щастието се основава на две основни идеи - щастието или оценката на живота могат да се измерват чрез анкети за общественото мнение и авторите могат да посочат основните показатели на благосъстоянието, с които да обяснят как се извършва оценката на качеството на живот в различните страни. Очакванията са, че тази информация ще помогне за формулирането на политики в отделните страни, които да направят обществата по-щастливи. Инициативата използва данни от глобални изследвания, за да покаже как хората сами оценяват живота си.  "Предишните доклади правеха преглед на връзките между доверието на хората в правителствата и институциите и щастието им. Резултатите показват, че обществата с високо ниво на доверие са по-щастливи и по-устойчиви пред широк спектър кризи", казват авторите в прессъобщение за доклада.

"Тазгодишният доклад се появява на фона на пандемията от COVID-19, която преобърна човешките животи по целия свят". "За 2021 г. установихме забележителен ръст в целия свят на три прояви на доброта, наблюдавани в световното проучване на "Галъп". Да помогнеш на непознат, да бъдеш доброволец и да правиш дарения - тези три действия през 2021 г. бележат силен ръст във всички части на света и достигат до близо 25 на сто над нивата за периода преди пандемията. Този възход на благотворителността, който е особено висок по отношение на помощта към непознати, е силно доказателство, че хората помагат на нуждаещите се, като в процеса се създава повече щастие за бенефициентите, добри примери за околните и по-добър живот за самите тях", коментира Джон Хелиуел, канадски икономист и редактор на Световния доклад за щастието, цитиран от Юронюз.  

В класацията на страните от тазгодишното издание на доклада Финландия е начело, и то със значително по-висок общ резултат от останалите страни в първата десетица. Дания също запазва второто си място, а Исландия заема трета позиция, изкачвайки се с едно място нагоре в класацията. Челните десет места се допълват от Швейцария, Нидерлания, Люксембург, Швеция, Норвегия, Израел, Нова Зеландия. Следващите пет страни са Австрия, Австралия, Ирландия, Германия и Канада, която бележи значителен спад от петото си място преди десет години. САЩ са на 16-то място, с три места нагоре в сравнение с миналата година, Великобритания и Чехия запазват позициите си от 2021 г. съответно на 17-то и 19-то място, следвани от Белгия (19) и Франция (20) - най-високият рейтинг на страната досега.

Преди България тази година отново е Непал (84), а след страната ни в класацията е Либия (86). През 2021 г. България бе класирана на 88-о място след Непал и преди Малдивите. 

В дъното на класацията са Замбия (137), Малави (138), Танзания (139), Сиера Леоне (140), Лесото (141), Ботсвана (142), Руанда (143), Зимбабве (144), Ливан (145) и Афганистан (146). Авторите отбелязват, че всяка година Световният доклад на щастието обобщава данни от предишни три години, за да се постигне по-голяма точност.

- Какво е стабилна връзка? - Когато започнеш да слагаш лук и чесън в салатата.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

България Преди 1 час

Тийнейджърът е транспортиран с медицински хеликоптер в София

Антонио Коща: Всички са впечатлени от съществения напредък на България

Антонио Коща: Всички са впечатлени от съществения напредък на България

България Преди 1 час

Това каза председателят на Европейския съвет на брифинг в Министерския съвет след среща с премиера Росен Желязков

Откриха мъртва известна немска писателка

Откриха мъртва известна немска писателка

Свят Преди 3 часа

Александра Фрьолих е намерена убита по-рано тази седмица

Броят на загиналите в Газа вече е 52 243 души

Броят на загиналите в Газа вече е 52 243 души

Свят Преди 4 часа

Министерството на здравеопазването не за първи път прави подобна ревизия

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

България Преди 4 часа

Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

България Преди 4 часа

По време на “Панаир на доброто” една от конструкциите на сцената се срутва и наранява малкия участник

Пострадалите от наводненията в Монтанско ще получат социална помощ

Пострадалите от наводненията в Монтанско ще получат социална помощ

България Преди 4 часа

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

Свят Преди 5 часа

Опечалените семейства проведоха голям протест в Кочани на 26 април с искане за справедливост за смъртта на своите деца

Опит за кражба от Батановския манастир

Опит за кражба от Батановския манастир

България Преди 5 часа

Крадците са разбили входната врата и касата за дарения, но в нея не е имало пари

ДАНС

ДАНС: Русия и нестабилността на Западните Балкани са основни заплахи за сигурността на България

България Преди 5 часа

Това сочи Годишният доклад на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за 2024 г.

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Свят Преди 6 часа

Това е второ посещение на сина на американския президент в Сърбия в рамките на месец и половина

<p>Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата &bdquo;Три морета&ldquo; във Варшава</p>

Президентът Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Свят Преди 6 часа

Събитието на високо равнище ще бъде съпътствано от бизнес форум

<p>Какво става в&nbsp;Днепропетровска област, загинал и ранено дете</p>

Руска атака с дрон в украинската Днепропетровска област, има загинал

Свят Преди 6 часа

Нанесени са щети по две жилищни сгради в Павлоград, както и по обекти в други градове в областта

Вечерята на кореспондентите в Белия дом - без Тръмп и в помрачено настроение

Вечерята на кореспондентите в Белия дом - без Тръмп и в помрачено настроение

Свят Преди 6 часа

По традиция президентите на САЩ присъстват на тези вечери

Путин предложи помощ на Иран след мощната експлозия

Путин предложи помощ на Иран след мощната експлозия

Свят Преди 6 часа

Най-вероятната причина за инцидента, станал на пристанище до южния град Бандар Абас, е взрив на химически материали

Правосъдие на пауза: Защо съдът трябва да затвори вратата пред Тръмп

Правосъдие на пауза: Защо съдът трябва да затвори вратата пред Тръмп

Свят Преди 7 часа

Съдилищата са издали няколко заповеди, които администрацията на Тръмп е пренебрегнала, и сега съдебната власт трябва да реши как да реагира