Е дна от най-трудните задачи в професионалния път на всеки човек е изборът на подходяща и удовлетворяваща работа. Някои от нас се лутат години наред в откриването на заветната кариера. Други си признават, че така и не могат да открият позицията, която не само да плаща сметките, но и да е приятна и да дава усещане за смисъл. Пътят към осъществяването в работата рядко е линеен, включва обрати, промени и често поемане на рискове. Но всеки работещ би имал полза да получи насоки, с които да направи по-добри избори за професията си. Идеалната кариера за вас се крие в откриването и опознаването на вашите интереси, личностни качества и ценности.
Стил на работа
Какво ви мотивира? Какво намирате за удовлетворяващо? Какъв вид задачи и дейности можете да вършите всеки ден, без да ви доскучават? В подходящата професия ще използвате най-силните си страни, така че работата ви да се случва леко и естествено. Съществуват 4 стила на работа, базирани на начина, по който обработваме информация и разрешаваме проблемите.
- Хуманитарен – движите се от желанието да направите света по-добро място. Подхождате към проблемите по креативен начин и използвате въображението си. Дейности от този стил са свързани с опазването на околната среда, нови източници на енергия и други.
- Иновативен – обичате да разрешавате сложни казуси, използвате аналитични умения. Хора като вас са подходящи за научно-изследователска дейност, лабораторна работа, да проучват нови технологии или нови лекарства.
- Грижовен – водени сте от желанието да помагате и да сте в служба на хората. Предпочитате работата ви да е в утвърдена институция, където намирате сигурност и стабилност. Дейности от този стил са учителство, работа с деца със специални потребности, лични асистенти, психолози и други.
- Прагматичен – вие сте точни, прецизни и ефективни. Харесва ви да работите със системи, основани на логиката и да постигате практични цели. Такива дейности са водене на счетоводство, работа във финансовата сфера, координиране на бизнес конференции.
Кариерни интереси
Най-общо интересите могат да бъдат систематизирани в 6 групи в зависимост от дейностите, ролите, които поемате и ценностите, които са важни за вас. Разгледайте областите и преценете кои намирате за по-привлекателни и кои изобщо не са за вас. Целта е да стесните областите от интереси и така да откриете приятна и смислена работа.
- Създаващи – този вид позиции включват използването на машини, уреди или физически умения. Обичате да работите с ръцете си, работата е физическа, може да включва занимания с растения, животни и като цяло на открито сред природата.
- Интелектуални – умствените роли изискват опиране на теории, проучвания и казуси. Тези хора харесват технологиите, науката и висшето образование.
- Творчески – създаването на изкуство, дизайн, музика, писане, употреба на чужди езици и други начини за себеизява. Обичате да създавате нещо уникално и да работите в по-лежерна среда, без стриктни правила и изисквания.
- Помагащи на хората – всичко, което включва обучаване, учителска дейност, насочване на другите чрез коучинг и менторство и други начини за физическа или емоционална подкрепа. Този тип хора харесват да работят в екип в приятелска атмосфера и да усещат, че подобряват живота на другите.
- Лидерски – професии, които изискват водене, мотивиране и управление. Обичате да сте на високи позиции, да взимате решения и да осъществявате големи проекти.
- Организационни – занимавате се с данни, информация и процеси. Процъфтявате в добре структурирана среда и извършвате задачите си с точност и внимание към детайла.
Ценности на работа
Прочетете следния списък с най-разпространените ценности в работна среда и изберете между 2-4 от тях, които намирате за най-важни за вас и ги запишете. След това преценете кои са следващите 4-5 принципа, които са важни за вас и ги запишете. После им дайте от 1 до 10 точки в зависимост доколко добре присъстват в настоящата ви работа или пък спрямо желана, бъдеща професия. Ето го и списъка:
- Отговорност
- Спокойствие – по-малко стрес
- Независимост
- Гъвкава работа (от вкъщи, удобно работно време и др.)
- Бързоразвиващ се бизнес
- Приятелства на работното място
- Възможности за нововъведения
- Висока заплата
- Мотивация
- Вземане на решения
- Възможности за поемане на рискове
- Помагане на другите
- Работа, която ни изважда от зоната на комфорт
- Рутинна работа
- Работа със срокове
- Работа в екип
- Физическа работа
- Висок статус
- Самостоятелна работа
- Лидерство
- Изискваща добри комуникативни умения
- Сигурност
- Работа с клиенти
- Работа върху конкретен краен продукт
- Възможност за признание и похвала
- Точна и прецизна работа
- Възможности за повишение
- Убеждаване на хората
- Управление на служители
- Стратегическо мислене
- В помощ на обществото
- Възможности за учене на нови неща
- Позиция на експерт.
Личният ви списък може да се променя през годините и в различните етапи от живота ви. Но той е наистина полезна отправна точка за това кое е наистина съществено за вас като личност.
За да можете да направите осъзнат кариерен избор е нужно да разбирате себе си и да зачитате това, което искате и което ви приляга. Необходимо е да се вгледате в себе си, да направите проучване на различни професии, необходими квалификации и на пазара на труда и да предприемете действие.
Много често успехът е предшестван от опит-грешка в продължение на години. Не се страхувайте да поемате рискове и да вземате по-нестандартни решения. Надявам се обяснените стилове на работа, кариерни интереси и ценности на работното място да бъдат полезен ресурс по този лъкатушещ път.
Ако статията ви е била полезна, не се колебайте да я споделите, за да достигне до повече хора.
Още от автора:
Кои са 17-те цели за устойчиво развитие на ООН и как можем да ги подпомогнем в България
Открийте своите топ 5 приоритета и постигнете успех в живота
Чек лист за септември – готови ли сте за есента?
Изкуството на изключителната грижа за себе си: На помощ, когато имате проблеми!
Организирана екскурзия, Airbnb или семеен хотел – кое да изберем за почивката си?
5 книги, които ще променят живота ви
8 стъпки, с които ще намерите нови приятели
„Ученик на живота“ и след бала и студентството – отплаща ли се постоянното саморазвитие
Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения
За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството
Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности
Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока
Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!