А ко смятате, че 2018 г. е лоша година, то това ново изследване ще ви докаже, че нещата могат да бъдат много по-зле на планетата Земя. Ако смятате, че няма по-лоши от времената, в които живеете, учените са тук, за да ви кажат, че е имало и по-лошо.
Археологът и експерт по средновековието от университета в Харвард Майкъл Маккормик ще ви каже, че 536 г. е най-лошата година в историята на човечеството. Това може да се окаже изненадващо, като се има предвид, че обикновено никой не смята, че 536 г. е била особено травматична.
Ако бъдат помолени да посочат най-лошия период от време в историята, някои биха казали Втората световна война или Черната чума като абсолютно най-тъмните моменти в човешката история. Но според наскоро публикуван изследователски доклад, Маккормик ще ви каже, че това не е така и че 536 г. е била най-опустошителната година.
Защо 536 г. е била най-лошата?
Тогава не е имало тиранични владетели, които да извършват брутални завоевания, изтривайки цели цивилизации от лицето на земята. Но в небето имало нещо странно. Много гъста мъгла като одеало закрила слънцето и лишила от блясъка му Европа, Близкия Изток и части от Азия, което довел до падането на температурите на тези континенти.
Това бързо доведе до упадък на развитието в по-голямата част от света, забавено производство на култури и глад в засегнатите райони. Този мъгляв облак се задържал в продължение на 18 месеца и причинил толкова опустошения, че икономическото възстановяване не се забелязвало чак до 640 г.
Според сп. „Наука“ температурите през лятото на 536 г. падат някъде между 1,5 до 2,5 градуса по Целзий. Необичайно студеното лято стимулира най-студеното десетилетие, което светът бил виждал в последните 2300 години. В Ирландия не е било възможно да се произвежда хляб от 536 до 539.
Но как един облак, който изглежда от мъгли, причинил такова бедствие, покривайки толкова голяма част от света?
Маккормик и екип от изследователи определиха един швейцарски ледник като ключ за решаването на този пъзел. Глетчерът Colle Gnifetti на границата между Швейцария и Италия разкрил важна информация за изследователите. Трайните ледникови залежи на глетчера се натрупват един върху друг в течение на времето с всеки годишен снеговалеж, което означава, че ледниците могат да покажат данни от всяка една година и могат да бъдат анализирани, за да се видят какви са били метеорологичните условия в този момент.
А ледът от глетчера Colle Gnifetti, датиращ от 536 г., показва, че вулканичната пепел присъства. Това означава, че тази година е имало голяма вулканична дейност. По подобен начин ледниците в Антарктика и Гренландия показаха вулканични частици в ледени слоеве от 540г., даващи доказателства за второ изригване.
И двата случая на вулканична дейност със сигурност са източници на пепелта, която създаде мъгла, която покривала земното кълбо почти година и половина, изпращайки света в хаос.
Така че, ако си мислите, че живеем в гадни времена, на нас поне не ни се е налагало да живеем 18 месеца без слънчева светлина, е ... засега ... .
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!