Н а 6 януари в цялата страна бяха отслужени водосвети за най-почитания зимен празник Богоявление.
Традиционният богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия бе отслужен във всички гарнизони на страната. Тържественият ритуал в София се състоя пред Паметника на незнайния войн.
Богоявленският водосвет отслужи Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний в съслужение със свещеници от Българската православна църква.
Момчета и мъже от цяла България участваха в ритуала по изваждане на Светия кръст от ледените води на реки, язовири и басейни, защото който го извади, бива честит и здрав през цялата година.
Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година.
Може би най-зрелищна и впечатляваща е традицията в Калофер. Рамо до рамо калоферци се хващат и нагазват във водата, за да я накарат да „заври”, пеят песни, а гайдарите ги съпровождат. В другия край на града влиза друга група. Едните не искат в мъжкото хоро „пришълци”, бранят хорото да е само от калоферци. В годините обаче мъжкото хоро привлича българи от цялата страна.
6-годишният Мартин хвана кръста тази година в ледените води на Тунджа. Мартин е на 6 г. Миналогодишният носител на кръста Теодор е на 2 г. и 6 месеца, той също участваше днес в ритуала, както и още 4-5 деца, предаде кореспондентът на БГНЕС. По традиция кръстът се дава на един от малките участници в Мъжкото хоро в Калофер.
Точно 5 минути преди 8 часа сутринта, млади момчета и по-възрастни мъже- над 250 души, нагазиха във водите на река Тунджа. За ежегодния ритуал, в града на Ботев са дошли хора от почти цяла България.
Стотици са зрителите на ритуала. Преди да влязат във водите, участниците в хорото бяха благословени по традиция, от там шествието с тъпани и народни хора тръгна към Черковския мост на река Тунджа.
Мъжете пеят песента "Залюбиела е Василка".
По традиция в ледените води на реката първо влизат местните, а след това и желаещите от гостите.
И тази година лед и сняг няма, но водите на реката са достатъчно студени, за да пречистят и калят смелчаците.
36-годишният Кирил Димитров от кв. Орлова чука спаси Богоявленския кръст, хвърлен във водите на р. Бистрица в Благоевград, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.
30-на смелчаци нагазиха в плитките води на реката срещу кв. Вароша, след кратка борба Кирил улови кръста хвърлен до стената на баража.
Премръзнал, щастливецът, който се занимава с автомобили успя да промълви, че пожелава здраве на жителите на Благоевград.
53-годишният Христо Христов - Горилата спаси кръста в Казанлък.
Христов участва в ритуала за 20-та година като го улавя за втори път.
Двадесет и две годишният Галин Стоев извади Богоявленския кръст от водите на Дунав край Силистра. Младият мъж е студент в местния филиал на Русенския университет “Ангел Кънчев”.
Ученикът Александър Китенов хвана кръста на Богоявление в морските води край Моста в Бургас. Той е на 18 години, ученик е в 11 клас в Природоматематическата гимназия "Акад. Никола Обрешков" и след излизането от морските води обяви, че мечтата му е да стане авиоинженер.
Близо 140 души скочиха днес за кръста в морето край Варна, който бе хвърлен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Първи до светинята стигна 21-годишният Димитър Петров, студент във Висшето военноморско училище в града.
Ученик на 17 години извади Богоявленския кръст от водите на Янтра в подножието на Царевец. Великотърновският митрополит Григорий ръководи ритуала по хвърлянето на кръста от Владишкия мост във Велико Търново.
Двайсетгодишният Любомир Мутафчийски извади Богоявленския кръст от водите на езерото в ж.к. "Дружба" в София. 46 мъже скочиха в езерото.
По традиция стотици жители на смолянския квартарл Устово отбелязаха днес Богоявление. Литийното шествие започна от двете църкви в квартала – „Успение на Пресвета Богородица“ и „Свети Николай Чудотворец“. Младежите от сдружение „Родопски хайдути”, облечени в народни носии, предвождаха шествието с портрета на Христо Ботев.
Тази година късметът да извади кръста бе за 35-годишния Ангел Томов от Плевен и неговия 4-годишен син Тервел. Двамата, облечени в народни носии, влязоха в реката и успяха да извадят кръста.
Никола Колев от Балчик извади кръста от Черно море по време на Богоявленския ритуал на Морската гара в Белия град, видя репортер на БТА. Той е на 23 години и стига пръв до светинята за втора поредна година. Завършил е Висшето военноморско училище във Варна.
Ваньо Василев спаси Богоявленския кръст в Търговище. Пред стотици търговищенци общо 11 млади мъже скочиха във водите на градския шадраван, за да спазят традицията на Йордановден.
Пръв до кръста стигна 22-годишният Ерик Тронков от Враца, след което в реката се изви мъжко хоро. Ерик, който за първи път участва в този ритуал, получи дарове от кмета и от врачанския митрополит, а малки и големи се впуснаха да се снимат с победителя. Йордановден продължи с хора, в изпълнение на Духовия оркестър при читалище „Развитие 1869“.
За поредна година по изгрев слънце в Шипка беше изпълнен традиционният Богоявленски ритуал, който събра десетки жители и гости на града. Общо 45 мъже от града и съседни населени места, облечени в народни носии, влязоха във водите на река Селска в централната част на града и се хванаха на традиционното празнично хоро. Богоявленският кръст извади 39-годишният Десислав Йосифов, който тази година участва в ритуала за пръв път. По традиция той предаде кръста на най-младия участник - петгодишният Борислав Бялов, който днес отбелязва своя имен ден.
Кметът на Шипка Василка Панайотова подчерта, че за нея е изключително важно спазването на традициите и предаването им от поколение на поколение. Тя изрази надежда все повече млади хора да се интересуват от традициите и историята на град Шипка.
Хвърляне на кръста имаше и в Пазарджик, където десетки младежи участваха в неговото спасяване.
23-годишен финансист извади богоявленския кръст от река Дунав в Русе. Александър Георгиев участва за първи път в ритуала за Йордановден, като преди това е направил подходяща подготовка. Той получи подаръци от русенски митрополит Наум, областния управител Данаил Ковачев и кметът на Русе Пенчо Милков. 12 мъже скочиха за кръста в Русе като трима от записалите се общо 15 участници не се явиха. Преди ритуала по спасяване на кръста от водите на река Дунав, беше отслужен водосвет от митрополит Наум и свещеници от Русенската митрополия.
39-годишният Димитър Куманов извади кръста от ледените води на река Марица в Пловдив. Около 50-60 души чакаха с нетърпение Пловдивският митрополит Николай да хвърли осветеното разпятие. Димитър успя да го извади за секунди и да го вдигне гордо. Пловдивчанинът вдигна кръста пред очите на двете си деца. Сподели, че участва за първи път в ритуала.
24-годишният Божидар Модов извади кръста от река Бистришка в Панчарево. Литийното шествие започна от църквата „Свети Димитър“ и бе оглавено от свещеник Кръстин Апостолов. В него се включиха много местни жители, включително деца. Присъства също така и кметът на столичния район „Панчарево“ Евгения Алексиева.
Множеството се отправи към река Бистрица, където беше отслужен молебен за Йордановден, след което кръстът беше осветен от отец Кръстин и хвърлен от него в реката.
Седмина смелчаци нагазиха в реката, но кръстът бе изваден от Божидар. Той го вдигна високо и след това го подаде на всеки един от останали участници, които се прекръстиха и го целунаха.
На брега Божидар бе посрещнат от отец Кръстин и кмета Евгения Алексиева, които го поздравиха.
„За пръв път участвам в изваждането на кръста и тръпката е страхотна“, сподели Божидар пред БГНЕС. Той заяви, че не се е подготвял предварително. „Молитвата към Господ е единственото, което е необходимо, нищо друго“, каза 24-годишният младеж. Той пожела на жителите на Панчарево здраве: „Само здраве, да сме единни и нищо друго не ни трябва. Всичко друго се намира“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!