И зречения като „ще си чатим“ или „качвам се в самолета“ звучат съвсем нормално днес.
Преди хиляди години обаче не е имало нито чатове, нито самолети, нито думи за тях. На кого са му трябвали?!
Замисляли ли сте се, че има думи, за които в миналото дори не са можели да си представят (защото са неща, които още не са били открити или измислени), а днес имаме толкова много думи. Открили сме толкова много неща.
А дали има думи, които са използвали преди хиляди години и които използваме до днес? Добър въпрос.
Именно на него отговаря проучване на екип от учени към Университета Рийдинг в Англия.
Връщаме се назад във времето, когато Сахара все още е зелена,
почвата там е влажна и плодовита, а прасетата тепърва биват опитомени – в мезолита в годините около 9600 г. пр.н.е до около 4300 г. пр. н.е.
Екипът от учени, ръководен от уважавания проф. Марк Пагел, член на Британското кралско дружество, достига до 23 думи, които са се запазили в речника в различните езици повече от 9000 години.
Учените проследяват тези думи, търсейки сродни на тях от различни езици, които звучат различно, но имат сходно или същото значение, като „баща“ на много езици „padre, pere, pater, pitar“.
След това думите са обърнати в обобщени прото-думи, според това как се очаква да са се превеждали, и са сравнени. Така се открояват 23 думи, всяка от които може да бъде открита поне в четири семейства езици, а една от тях във всички седем, които са разгледани (учените разглеждат седем езикови семейства, които форимрат 700 модерни езика, използвани от повече от половината население на Земята днес).
Кои са тези думи, които използваме хиляди години,
и в колко езикови семейства от разгледаните, могат да бъдат открити?
В седем – „ти“, в шест – „аз“, в пет – „не“, „онова“, „ние“, „давам“, „кой“, в четири – „това“, „какво“, „мъж/ки“, „стар“, „майка“, „чувам“, „ръка“, „огън“, „изкарвам“, „черно“, „пепел“, „плюя“, „червей,“, „тека“,“кора“, „вие“.
Това проучване предполага съществуването на един древен майчин език – прото-евразиатски, който се разделя на седем езикови семейства, формиращи над 700 езици, които днес се говорят по света.
„Никога не сме чували този език и не е записан никъде. Този древен език обаче е говорен и чуван. Хората край огъня са го използвали, за да си говорят“, казва еволюционният теоретик Пагел пред „Вашингтон пост“.
Оказва се, че днес може би не навсякъде имат думата „чат“, а предците ни не са чували за „самолет“, но „ти“ и „аз“, съществуват от повече от девет хиляди години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!